Kreatyna – po co jest i jak zrobić cykl kreatynowy?

kreatyna
>

Kreatyna jest najlepiej przebadanym suplementem diety, który po przeprowadzeniu cyklu kreatynowego, wykazuję pozytywny wpływ na osobę ją stosującą.

Substancja ta jest suplementem diety, co oznacza, że występuję naturalnie w pokarmię ogólnodostępnym dla zwykłego człowieka i jedynie jest wykorzystywana do pokrywania jej braków, wynikających z stosowania nieoptymalnej diety.

Brak efektów ubocznych sprawia, że kreatyna stała się suplementem, po który ludzie sięgają w pierwszej kolejności, a mimo to wciąż jest wiele mitów na jej temat.

W tym artykule dowiesz się jak przeprowadzić cykl kreatynowy, jaką kreatynę wybrać i jakich efektów możesz się spodziewać po jej zastosowaniu. Poruszony zostanie również temat najpopularniejszych mitów, które mam nadzieje raz na zawsze rozwiać.

Co daje kreatyna?

Kreatyna w postaci suplementu jest stosowana po to, aby pokryć zapotrzebowanie naszego organizmu na substancję zwaną kreatyną.

Dzięki podniesieniu stężenia kreatyny do optymalnego poziomu, nasz organizm zaczyna wykazywać szereg pozytywnych skutków.

Do efektu po przeprowadzenie cyklu kreatynowego możemy zaliczyć m.in. zwiększenie wytrzymałości naszych mięśni, co przekłada się na wykonywanie cięższych treningów.

Do efektu po przeprowadzenie cyklu kreatynowego możemy zaliczyć m.in. wpływ na cząsteczki ATP, które są podstawowym nośnikiem energii w naszym organizmie, co przekłada się na większą wydolność w trakcie aktywności fizycznej.

Większość kreatyny, bo aż 95%, które mamy w ciele, występuję w naszych mięśniach. Pozostałe 5% znajduję się w mózgu, co sprawia, że suplement ten może być stosowany z powodzeniem przez ludzi, którzy pracują umysłowo.

Wśród wielu jej zalet, możemy wymienić m.in.:

  • Wspomaganie pracy mózgu
  • Obniżanie poziomu cukru we krwi
  • Wspomaganie funkcjonowania mięśni

Na czym polega cykl kreatynowy?

Przykład działania kreatyny

Zapotrzebowanie naszego organizmu na kreatynę, najłatwiej wyobrazić sobie w postaci szklanki z małą dziurą, która sprawia, że każdego dnia ucieka przez nią część znajdującej się w środku substancji.

W celu uzyskania oczekiwanego przez nas efektu, każdego dnia musimy dokładać do naszego pojemnika kreatyny, tak aby osiągnąć i podtrzymywać efekt pełnego zapełnienia szklanki – cykl kreatynowy.

Pewnie w twojej głowie zaczyna nasuwać się pytanie, czy wspomniany wcześniej pojemnik na kreatynę jest w stanie się przelać i jest to bardzo dobre pytanie, na które odpowiedź brzmi TAK. Jednak nadmiar kreatyny wydalamy wraz z moczem, więc nie ma obawy, że będzie ona zalegała w naszym organizmie.

Czy powinieneś przeprowadzić cykl kreatynowy?

Cykl kreatynowy to proces, który wspomoże twój organizm, ale nie sprawi, że nagle będziesz dwa razy silniejszy i wytrzymalszy.

Warto spróbować go przeprowadzić, z samej ciekawości jak zachowa się twój organizm i na ile wpłynie on na twoje osiągi.

Dzięki suplementom diety, przyjmowanie kreatyny jest na tyle proste, że nie wymusza on na tobie żadnych innych zmian, niż połknięcie raz dziennie tabletki, więc nie musisz się obawiać rygoru.

W jaki sposób przeprowadzić cykl kreatynowy?

Cykl kreatynowy to proces, który przy odpowiedniej diecie, może odbywać się bez wiedzy danej osoby i po jego przejściu, musimy codziennie dostarczać kreatynę, aby podtrzymać jego efekt.

W tej części dowiesz się, jak doprowadzić do maksymalnego poziomu kreatyny w ciele i jakie dawki są potrzebne do potrzymania tego procesu.

Do tego celu możemy dojść na różne sposoby, ale najbardziej popularne są dwie metody – stałą suplementację od samego początku lub schodzenie z ilością dostarczanej kreatyny wraz z czasem.

W pierwszej opcji zalecane jest suplementowanie się raz dziennie porcją 5g kreatyny. Nie ma znaczenia jaki będzie jej rodzaj, o której porze zostanie ona wzięta i w jakich okolicznościach do tego dojdzie.

Przy drugiej metodzie z pomocą przychodzi nam strona Examine.com, według której cykl kreatynowy powinno przeprowadzać się poprzez fazę ładowania oraz utrzymywania.

Faza ładowania – przez kolejne 5-7 dni dostarczamy do naszego organizmu monohydratu kreatyny w wartości równiej 0,3g na kilogram ciała, co przekłada się na dzienną dawkę w okolicach 25g dla osoby o wadzę 82kg.

Faza utrzymywania – po przeprowadzeniu fazy ładowania, musimy zadbać o utrzymanie efektu. W tym celu kontynuujemy codzienne branie kreatyny w ilości 0.03g na każdy kilogram masy ciała.

Źródło również dodaję, że sporo osób trzyma się 5g w fazie utrzymania i odnotowują pozytywne rezultaty, więc jak widzisz, nie ma znaczenie, którą drogę obejmiesz, bo efekt będzie taki sam.

Cykl kreatynowy i przybieranie na wadze

Cykl kreatynowy ma to do siebie, że nasze ciało zaczyna magazynować w sobie większą ilość wody, co naturalnie przekłada się na większą wagę.

Jednak możesz być spokojny, ponieważ nie jest to tłuszcz, a zwykła woda, która tak szybko jak się pojawiła, tak szybko jest w stanie z Ciebie wylecieć. Zazwyczaj dzieje się to po odstawieniu suplementu i jest to całkowicie normalne zjawisko.

Pamiętaj, że to nie waga jest prawdziwym wyznacznikiem pięknego ciała, a odbicie w lustrze. Nigdy nie sugeruj się kilogramami, ponieważ dwie osoby o podobnej wadzę mogą wyglądać zupełnie inaczej.

Jaki rodzaj kreatyny jest najlepszy?

Na rynku jest wiele rodzajów kreatyny, wśród, których możemy wymienić m.in.:

  • Monohydrat
  • Cytrynian
  • Jabłczan
  • Azotan
  • Glukonian

Pytanie, które się nasuwa to, czy na prawdę potrzebujemy aż tylu? Odpowiedź jest dość prosta, nie potrzebujemy.

Badania jednoznacznie wskazują, że monohydrat jest najbardziej opłacalną formą kreatyny w stosunku ceny do efektów.

Pomimo tego, że jest to najtańsza wersja kreatyny, to nie ma żadnych przesłanek ku temu, że jest ona najgorszą jej wersją.

To dlaczego jest aż tyle rodzajów? Dobre pytanie, które warto byłoby zadać producentom. Można założyć, że jest to odpowiedź na potrzebę ludzi do szukania nowych, lepszych rozwiązań i przy okazji dobra okazja do zarobienia pieniędzy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kreatyny?

Jest to nieliczny suplement, przy którym bez większych wyrzutów sumienia można polecić sugerowanie się ceną, a nie marką.

Warto również rozważyć, czy wolisz kreatynę w proszku czy w kapsułkach. Osobiście mogę Ci doradzić, że pomimo tego, że tabletki są droższe, to warto do nich dopłacić i nie bawić się z proszkiem.

Standardowa cena 500g opakowania kreatyny w postaci proszku, to około 20zł. Płacenie kwot, które znacznie odstają od tej wartości, to bezsensowne przepłacanie.

Czy kreatyna jest bezpieczna dla naszego zdrowia?

Jest to najczęstsze pytanie w kontekście suplementów diety i bardzo dobrze, że tak się dzieję, bo dzięki temu wymuszamy na koncernach przeprowadzenie kolejnych badań.

Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że kreatyna jest suplementem diety, a nie sterydem, co oznacza, że spotykamy ją w naturze (np: mięsie).

Dodatkowo akurat ten produkt jest najbardziej przebadany ze wszystkich dostępnych na rynku i werdykt jest jeden, kreatyna nie jest niebezpieczna dla zdrowia zdrowej osoby i możemy ją przyjmować bez większych obaw.

Dotyczy to również młodszych. To tak, jakby zabronić niepełnoletniej osobie dostępu do mięsa. Nie ma to zbyt dużego sensu.

Kreatyna i cykl kreatynowy – podsumowanie

W powyższym artykule korzystałem z własnej wiedzy, którą nabyłem przez ostatnie lata interesowania się branżą fitness, jak również wykorzystałem badania i artykuły dostępne na następujących stronach:

  • Examine.com
  • Healthline.com

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o