Subscribe Now

Trending News

Korzystając ze strony, godzisz się na wykorzystywanie Cookies
06 Sie 2020

Blog Post

ASMR co to jest i dlaczego musisz spróbować?
Eva Longoria ASMR dla W magazine
Psychologia

ASMR co to jest i dlaczego musisz spróbować? 

ASMR to Autonomous Sensory Meridian Response (po polsku: samoistna odpowiedź meridianów czuciowych). Zjawisko m.in.: mrowienia w różnych częściach ciała, rozluźnienia, senności, a nawet i podniecenia. Zjawisko ASMR może zostać wywołane przez bodziec wizualny, słuchowy oraz dotykowy i jest często mylone z AMSR, ANSR oraz ASNR.

Technika ASMR ma jedno proste założenie, którym jest sprawienie przyjemności osobie jej stosującej, co w świetle najnowszych badań, jest bardzo okrojonym podejściem do tego tematu, omijającym wiele niedopowiedzeń, które w przyszłości mogą przesądzić o tym, że lekarze będą wykorzystywali ASMR do leczenia różnego rodzaju schorzeń mózgowych.

Sam fakt, że każda osoba korzystająca z ASMR, może odczuwać coś zupełnie innego, potrzebować innej stymulacji oraz osiągać inne rezultaty, sprawia, że ASMR jest czymś więcej, niż tylko formą rozluźnienia i sprawia, że na pewno jeszcze nie raz o tym usłyszymy.

W jaki sposób odczuwamy działanie ASMR?

ASMR to dość skomplikowana, jak również dopiero od niedawna zyskującą na popularność technika, co przekłada się na to, że wciąż jest wiele mitów, teorii oraz brakuje nam badań, które potwierdziłyby, czy niektóre odczucia nie są zwykłym efektem placebo.

Do tego dochodzi fakt, że każdy może odczuwać wpływ ASMR w inny sposób, co jeszcze bardziej utrudnia wyizolowanie konkretnych efektów stosowania tej techniki.

Generalną ideą stojącą za stosowaniem ASMR jest sprawianie odbiorcy przyjemności z otrzymanego bodźca, co na tyle dobrze sprawdza się w swoim założeniu, że beneficjenci często stają się fani tej techniki, polecając ją kolejnym osobom.

Wśród wielu różnych opinii, z którymi możemy spotkać się w internecie, większość osób potwierdza, że technika ASMR wywołuje u nich następująco objawy:

  • Senność
  • Mrowienie
  • Satysfakcja
  • Zrelaksowanie
  • Podniecenie – rzadki przypadek

Pojawiają się również informację, że aktualne samopoczucie oraz ostatnie doświadczenia życiowe, mogą mieć przełożenie na efekt ASMR, który osiągniemy. Nasz humor może również wpływać na wymagania, co do samego bodźca, aby w ogóle ASMR zadziałało. Nie zdziw się, jeżeli twórczość ASMR, która działała na Ciebie ostatnim razem, tym razem może nie mieć żadnego wpływu i będziesz potrzebował nowego, mocniejszego bodźca ASMR.

Filmiki ASMR co to?

ASMR co to

Filmiki propagujące technikę ASMR polegają na rejestrowanie ludzi wydających dźwięki przy użyciu różnego rodzaju narzędzi, takich jak: paznokcie, głos, kubki, sztućce itp., które potrafią podrażniać mózg człowieka w taki sposób, aby ten wykazywał euforyczną reakcję.

Istnieją również odmiany ASMR, w której osoba prowadząca nagranie, odgrywa scenę, np. wizytę u lekarza. Ta technika nazywany jest szeptanką, ze względu na bazowanie przez twórcę, na podrażnianiu mózgu odbiorcy poprzez swój obniżony ton głosu, szeptanie.

Ostatnim wartym wspomnienia rodzajem nagrywanego ASMR są masaże. W tym temacie królują twórcy pochodzenia tureckiego, ale możemy spotkać się z coraz większym zaangażowaniem osób ze wszystkich regionów świata.

Do zagwarantowania nam odpowiednich wrażeń, twórcy w większości przypadków nagrywają swoich klientów, na których popisują się znajomością wielu technik masowania.

Oprócz oczywistych wrażeń wizualnych, mamy jeszcze bodziec dźwiękowy, który jest wywołany przez: oklepywanie, uderzanie, strzelanie kośćmi oraz przedmioty wykorzystywane do przeprowadzenia masażu. W tym rodzaju ASMR możemy spotkać się z dużą dawką humoru osób prowadzonych, jak również mało profesjonalnym podejściem do tematu.

Co o ASMR mówi nauka?

Od kiedy ASMR zaczęło zyskiwać na popularności, to coraz bardziej zaczął interesować się nią świat nauki, dzięki czemu już teraz dysponujemy paroma badaniami, które potwierdzają niektóre jej właściwości i nie musimy odnosić się tylko do odczuć osób praktykujących.

Pierwsze badania w temacie ASMR, które została opublikowane dla opinii publicznej, powstało w 2015 roku i została wykonane przez uniwersytet psychologiczny w UK.

Eksperyment zakładał zrobienie pierwszych testów pod przyszłe badania ASMR i sprawdzenie jak ogólnodostępne bodźce (m.in. w postaci filmików) oddziałuje na nastrój.

Wyniki eksperymentu wykazały, że ASMR potrafi zapewnić „chwilową ulgę od emocji” i może z powodzeniem być stosowane przez niektóre osoby w celu zrelaksowania się.

Pomimo tego, że badanie zakończyło się sukcesem, to stworzyło więcej pytań dotyczących ASMR, niż udzieliło odpowiedzi. Na szczęście długo nie musieliśmy czekać na kolejne eksperymenty i już w 2018 roku swoje badania opublikowali badacze z Kanady, których celem było sprawdzenie, jak ASMR wypada na tle dobrze przebadanego Mindfullness.

Ostatecznie stwierdzono, że ASMR wykazuję nietypowe doświadczenie sensoryczne, połączone z reakcją emocjonalną. Podobny efekt do tego, co się dzieje z naszym ciałem, kiedy słuchamy ulubionej muzyki, z którą odczuwamy jakąś wewnętrzną więź emocjonalną.

Badacze podkreślili również, że ASMR jest o tyle ciekawym zagadnieniem, że osoby, które korzystaj z tej techniki, są w stanie odpowiednio manipulować otrzymywanym bodźcem. Jesteśmy w stanie decydować: ile, jak i w jaki sposób chcemy, aby ASMR na nas oddziaływało, co jest dość nietypowym zjawiskiem jak na technikę stymulacji mózgu.

Ostatecznie badacze doszli do tego samego wniosku co poprzednicy, wciąż mamy za mało informacji o ASMR i temat wymaga dalszej analizy, którą powinniśmy ujrzeć już niedługo.

ASMR to nie tylko mózg

ASMR co to
ASMR co to?

ASMR nie oddziałuję jedynie na nasz mózg, ale wpływa na cały organizm i to trochę bardziej poważnie niż tylko poprzez wywoływanie mrowienia na skórze.

Badanie z 2018 roku wykazuję, że ASMR potrafi spowalniać bicie serca, co tłumaczy, dlaczego osoby korzystające z tej techniki, odczuwają senność oraz zrelaksowanie.

Dodaje to jeszcze więcej tajemniczości ASMR i daje nadzieje na kolejne testy, które mogą wykazać, że ASMR będzie wykorzystane do poważniejszych zadań, niż tylko forma relaksu.

Naukowcy wysuwają również teorię, która sugeruję, że ASMR może oddziaływać na osobę w taki sposób, jaki ona chce, aby oddziaływało, co może sugerować, dlaczego każda potrafi odczuwać coś innego i niektórzy w ogóle nie są w stanie mieć żadnych efektów.

Niestety na ten moment wciąż jest za mało badań, aby można było potwierdzić różne teorię i mity związane z ASMR, ale naukowcy wydają się patrzeć optymistycznie na to zagadnienie.

Czy można uodpornić się na ASMR?

Nauka sugeruję nam, że podobnie jak przy stosowaniu kawy, można uodpornić się na ASMR, co w konsekwencji sprawi, że będziemy wymagać mocniejszych wrażeń, aby odczuć efekt.

Zalecane jest dawkowanie ASMR i w miarę możliwości oraz ochoty, zmienianie bodźca, co pozwoli na dłużej być podatnym na powszechnie dostępne formy tej techniki.

Mówi się, że idealna dawka ASMR to dwie sesje w jednym tygodniu. Osobiście nie trzymałbym się aż tak sztywno wytycznych, które nie do końca mają potwierdzenie naukowe.

Staraj się po prostu nie przesadzać i patrzeć po sobie, czy ASMR wciąż na Ciebie oddziałuję, a jeżeli przestało, to daj swojemu organizmowi kilka dni, aby się odzwyczaił od stymulacji.

Ile można zarobić na ASMR?

ASMR po polsku, Ile można zarobić?
ASMR po polsku, Ile można zarobić?

ASMR to branża dopiero raczkująca, a już na popularnych portalach zaczynają pojawiać się tytuły w stylu: „13 latka zarabia tysiące dolarów dziennie, szepcząc do mikrofonu”.

W rzeczywistości może nie tysiące dolarów dziennie, ale na prawdę można na tym nieźle zarobić, a to wszystko dzięki temu, że trend ten dopiero zaczyna nabierać rozpędu i tworząc materiały, nie ograniczamy się do danej narodowości lub jednej grupy społecznej.

Dlatego liczby subskrypcji, które w tym momencie potrafią sięgać na kanałach ASMR w okolicach 1 miliona, wciąż będą rosły, a co za tym idzie, również zarobki będą się zwiększały.

Spokojnie możemy założyć, że filmik robiący około 1 miliona wyświetleń, przynosi właścicielowi przychody w wysokości 3 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że w przypadku ASMR nie ma problemu z pomysłami na nagrania i pojawiają się one praktycznie codziennie.

ASMR wśród popularnych ludzi i marek

ASMR co to

Chociaż nie uświadczymy tego jeszcze w Polsce, ASMR zaczęło być używane przez duże korporację pokroju IKEI oraz KFC w reklamach. Twórcy wykorzystując rosnącą popularność ASMR, chcą w zabawny sposób dotrzeć do potencjalnych, nowych klientów.

Za granicą bardzo popularne jest również zapraszanie znanych osób i proszenie ich o wykonanie swojej własnej, amatorskiej wersji ASMR. Dlatego na internecie jesteśmy w stanie znaleźć video z takimi gwiazdami jak: Paris Hilton, Cardi B, Margon Robbie czy Eva Longoria.

Cała nagonka tworzona za granicą na ASMR sprawia, że praktycznie nieunikniony wydaje się sukces tej techniki w Polsce, gdzie większość trendów trafia z opóźnieniem. Czy ujrzymy naszych polskich celebrytów tworzących ASMR? Tego dowiemy się za pewne niedługo.

Czy Polacy są gotowi na ASMR?

ASMR to technika, która dopiero największą popularność ma przed sobą, ale już teraz możemy zauważyć znaczący skok zainteresowania nią w Polsce. Prawie 10.000 osób miesięcznie wyszukuje takie frazy jak ASMR i ASMR co to?, co pokazuję na jakim etapie jesteśmy.

Oczywiście wciąż nam daleko do zagraniczny, ale już teraz mamy godnych reprezentantów, którzy dzięki byciu early adopterami, zyskują na popularności oraz sporym wynagrodzeniu.

Rynek ASMR wciąż chętnie przyjmuję nowe twarze, dlatego bardzo prawdopodobne, że w niedługim czasie zobaczymy sporo nowych kanałów, a zaraz po nich pojawią się programy, które będą przedstawiać popularne osoby, których celem będzie amatorskie tworzenie ASMR – jak ma to obecnie miejsce na zagranicznym Youtube.

Related posts

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Cieszę się, że tu jesteś!

Chcesz być pierwszym, który zobaczy nowe materiały?

Podaj swojego emaila, a wyśle Ci powiadomienie za każdym razem, kiedy dodam nowy artykuł.

Dziękuję za zaufanie!

Dziękuję za zaufanie!

Obiecuję, że nie będzie spamowania! Jakość przede wszystkim.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x