Arjenworld > Odżywianie > Białko przed czy po treningu?

Białko przed czy po treningu? to pytanie, które zadaje sobie praktycznie każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę z kształtowaniem sylwetki i nic w tym dziwnego, bo w końcu z każdej strony jesteśmy atakowani przez reklamy napakowanych gości, którzy pierwsze co robią po treningu, to właśnie sięgają po shake’a proteinowego.

W rzeczywistości jest jednak trochę inaczej, bo o ile można stosować białko przed czy po treningu, to wcale nie musisz tego robić.

Generalnie mit spożywania białka po treningu wziął się z tego, że kiedyś wierzono w coś takiego jak „okno anaboliczne” – które miało trwać do max 30 minut po treningu i w momencie, kiedy nie spożyłeś w tym czasie białka, to cały trening był zmarnowany.

Na szczęście w dzisiejszych czasach wiemy już trochę więcej na temat odżywania i o ile nie można negować, że jest coś takiego jak okno anaboliczne, to trwa ono nawet do 48 godzin od zakończenia sesji treningowej, więc jest coraz częściej pomijane.

W przypadku białka przed treningiem, to wzięło się to z teorii, która sugerowała, że jeżeli będziesz trenował na pusty żołądek, to organizm będzie czerpał energię z mięśni.

Już abstrahując od tego, że jest to mało logiczne, a wszystko co robi nasz organizm jest bardzo logiczne, to obecnie jest nawet tendencja do tego, żeby trenować na czczo, co ma sprawiać, że organizm będzie wykorzystywał tkankę tłuszczową jako paliwo.

Ta druga teoria wydaje się o wiele bardziej trafiona, ponieważ w końcu po to nasz organizm magazynuje w sobie tkankę tłuszczową, ale wciąż brakuje badań, które by to potwierdziły.

Cały problem polega na tym, że jest to patrzenie na organizm w perspektywie maksymalnie 24 godzin, kiedy w naszych jelitach wciąż może znajdować się coś, co jedliśmy dwa dni wcześniej, więc zakładanie, że trening z uczuciem głodu będzie sprawiał, że spalimy więcej tkanki tłuszczowej, też może mijać się z prawdą.

ale wracając do tematu…

Kiedy warto spożywać białko przed czy po treningu? Osobiście widzę tylko dwie sensowne opcję na spożywanie białka około treningowo przez osobę naturalną:

  1. Masz rozłożone białko na 4-5 porcje w trakcie dnia i akurat wypada spożycie jednej z nich w okolicach treningu
  2. Jesteś niejadkiem, więc wykorzystujesz uczucie głodu do władowania w siebie dodatkowych kalorii po treningu

Białko przed czy po treningu może być z powodzeniem stosowane przez osobę, która lubi to robić i pozwalają jej na to kalorie, ale nie ma co dorabiać temu magicznych właściwości.

Author

Za darmo dziele się wiedzą, za którą ludzie trzepią dużą kasę. Od 2012 zafascynowany sposobami na osiąganie maksimum z organizmu, przy okazji nie męcząc się zbytnio.

Strona wykorzystuje pliki Cookies do prawidłowego funkcjonowania: Polityka prywatności, RODO, Regulamin serwisu
This is default text for notification bar