Dieta dr Dąbrowskiej – na co należy uważać?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Odżywianie
Różne owoce i warzywa leżące na blacie kuchennym

Dieta dr Dąbrowskiej budzi wiele kontrowersji między innymi ze względu na dużą restrykcyjność. Czy warto ją stosować?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega dieta dr Dąbrowskiej,
 • co można jeść, będąc na diecie,
 • ile powinna trwać dieta,
 • ile można schudnąć, przestrzegając zasad diety,
 • jak wyjść z diety dr Dąbrowskiej.

Dieta dr Dąbrowskiej dedykowana jest osobom, które chciałyby oczyścić organizm, a jednocześnie nauczyć się odżywiać w zdrowy, zrównoważony sposób. Z pewnością nie jest to model żywienia dla każdego, jednak posiada on spore grono zwolenników. Na czym dokładnie polega dieta dr Dąbrowskiej i kiedy warto ją stosować?

Czytaj także: Jakie efekty da dieta 2300 kcal dziennie?

Na czym polega dieta Dąbrowskiej?

Zasady diety dr Dąbrowskiej są stosunkowo proste – przynajmniej w teorii, gdyż ich wdrożenie może już przysporzyć niemałych problemów. Ten model żywienia składa się z dwóch części – pierwsza z nich to klasyczna głodówka, która ma charakter leczniczy. Pozwala oczyścić organizm z toksyn, wzmocnić go oraz przywrócić mu prawidłowe działanie. Głodówka, co do zasady, może trwać tak długo, jak potrzebuje tego konkretna osoba. Dr Dąbrowska nie określiła bowiem jednoznacznie liczby dni, choć z medycznego punktu widzenia wiadomo, że głodzenie organizmu w dłuższej perspektywie czasowej nie jest zdrowe. Stosując głodówkę, można spożywać warzywa niskoskrobiowe oraz owoce niskocukrowe. Dzienna podaż kalorii nie może przekraczać 800. Drugim etapem diety jest stopniowe rozszerzanie menu, jednak wyłącznie o zdrowe produkty. Niektórzy uważają, że druga faza diety dr Dąbrowskiej to tak naprawdę model żywienia na całe życie. Sama autorka twierdzi, że porzucenie zasad zdrowego odżywiania sprawia, że zaczynamy tyć, a efekty postu są krótkotrwałe.

Co można jeść na diecie Dąbrowskiej?

Dieta Dąbrowskiej, zwłaszcza w fazie postu, jest bardzo restrykcyjna. Można spożywać wyłącznie warzywa i owoce, a w dodatku nie wszystkie. Te, które rekomendowane są przez dr Dąbrowską, przedstawia poniższa tabela:

Warzywa dozwolone w diecie dr Dąbrowskiej Owoce dozwolone w diecie dr Dąbrowskiej
Marchew, buraki, seler, rzodkiew, kapusta, kalafior, brokuły, cebula, czosnek, dynia, ogórki, pomidory, papryka, sałata, natka pietruszki. Jabłka, grapefruity, cytryny, jagody

Alergicy, cukrzycy czy osoby cierpiące na schorzenia układu trawiennego mogą dodatkowo wykluczyć z menu wybrane warzywa bądź owoce. Warto nadmienić, że w fazie postu nie można spożywać innych pokarmów niż wymienione w tabeli warzywa czy owoce. Niemniej jednak nie trzeba przyjmować ich w formie surowej – można z nich zrobić zupę, sałatkę bądź ugotować na parze. Do przyprawiania potraw używamy wyłącznie świeżych ziół, unikamy natomiast soli. Każdego dnia powinniśmy przyjmować 1,5-2 litry płynów, w tym przede wszystkim wodę mineralną, wywary z warzyw, herbatę owocową i ziołową. Druga faza diety jest nieco mniej restrykcyjna, bowiem w trakcie jej trwania stopniowo wprowadza się do menu kolejne produkty. Są to przede wszystkim:

 • nabiał,
 • pieczywo pełnoziarniste,
 • orzechy,
 • ziarna,
 • rośliny strączkowe.

Warzywa w wiklinowym koszu leżą na blacie

Ile powinna trwać dieta Dąbrowskiej?

Dieta dr Dąbrowskiej to jeden z bardziej restrykcyjnych modeli żywienia – zwłaszcza w pierwszej fazie. Nie określono jednak, jak długo powinien trwać post – każdy we własnym zakresie powinien więc oszacować, jak długa głodówka jest mu potrzebna, aby oczyścić organizm. Szacuje się, że powinna ona trwać od 10 do 40 dni, lecz wielu pacjentów nie jest w stanie przez tak długi czas prowadzić ścisłego postu. Efekty uboczne diety dr Dąbrowskiej dają się bowiem we znaki już od pierwszych dni. Należą do nich przede wszystkim:

 • uczucie zmęczenia,
 • spadek poziomu energii,
 • trudności w skoncentrowaniu uwagi,
 • bóle głowy,
 • biegunka,
 • wymioty,
 • stany podgorączkowe.

Specjalistka przekonuje, że wynikają one z faktu, iż organizm rozpoczyna proces oczyszczania, jednak nie sposób nie zauważyć, że jest to odpowiedź organizmu na obniżoną podaż kalorii. Powyższe efekty uboczne można bowiem zaobserwować w przypadku większości bardzo restrykcyjnych diet. Nieco inaczej wygląda natomiast drugi etap diety dr Dąbrowskiej. Niektórzy są zdania, że jest to model żywienia, który należy przyjąć na całe życie. Rzeczywiście, sama autorka diety uważa, że wprowadzanie do menu wysokoprzetworzonych produktów może całkowicie zniweczyć efekty postu. W drugim etapie diety nie mamy już do czynienia z tak dużymi ograniczeniami, dlatego można go wdrożyć na zdecydowanie dłuższy czas niż głodówkę.

Ile można schudnąć na diecie Dąbrowskiej?

Model żywienia, jaki wprowadziła dr Dąbrowska, nie ma na celu wyłącznie odchudzania. Można nawet powiedzieć, że utrata kilogramów stanowi tutaj swoisty efekt uboczny, choć faktem jest, że wiele osób stosuje dietę właśnie po to, aby pozbyć się nadwagi. Niemniej jednak autorka przekonuje, że głównym celem jest oczyszczenie i wzmocnienie organizmu, który będzie w stanie poradzić sobie z większością chorób, jeśli nie będą w nim zalegały toksyny. Takie stanowisko spotyka się z dużym oporem środowiska medycznego i jest sprzeczne z aktualną wiedzą w zakresie medycyny, żywności i żywienia człowieka. Tym samym nie ulega wątpliwości, że restrykcyjna głodówka przyczynia się do utraty nadprogramowych kilogramów. Na diecie dr Dąbrowskiej można schudnąć od 2 do nawet 4 kg w ciągu dwóch tygodni. Osoby z prawidłową masą ciała tracą mniej kilogramów, osoby z nadwagą – więcej. Przyjmując, że post będzie trwał 10 dni, uda nam się schudnąć około 2,5-5,5 kg. Jeszcze więcej schudniemy, jeśli będziemy przestrzegać zasad diety przez proporcjonalnie dłuższy czas. Wyniki są więc naprawdę zadowalające, jednak – jak przekonuje sama autorka diety – wprowadzanie do menu niezdrowych produktów po zakończeniu postu może spowodować efekt jo-jo.

Jak wyjść z diety dr Dąbrowskiej?

Wychodzenie z diety Dąbrowskiej to proces, w czasie którego należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim do menu nie wprowadzamy produktów niezdrowych. Przepisy w diecie Dąbrowskiej bazują na nabiale, kaszach, pełnoziarnistym pieczywie czy w późniejszym czasie również na roślinach strączkowych. Pamiętajmy, że zmian w menu nie można dokonywać drastycznie – jeśli do tej pory spożywaliśmy jedynie warzywa i owoce, to nasz organizm dozna szoku, jeśli nagle zaserwujemy mu pełnowartościowy, dwudaniowy obiad. Obserwujmy również, czy nasz układ pokarmowy nie ma problemów z trawieniem kolejnych produktów. Jest to bowiem częsty efekt uboczny, na który uskarżają się osoby będące na diecie dr Dąbrowskiej. Czas wychodzenia z niej to kwestia indywidualna – niektórzy na powrót do zdrowych nawyków będą potrzebowali kilku dni, inni kilku tygodni. Ważne, aby w tym czasie nie spożywać potraw, które obciążałyby w jakiś sposób układ pokarmowy. Mowa na przykład o roślinach strączkowych, które wprowadza się na samym końcu. Uważajmy również na produkty zawierające dużą ilość błonnika pokarmowego. Choć są zdrowe, mogą powodować uczucie dyskomfortu. Warto mieć na uwadze, że jeśli chcemy utrzymać efekty diety w dłuższym okresie, należy całkowicie porzucić niezdrowe nawyki żywieniowe. Nie można więc wprowadzać do menu produktów przetworzonych, słodyczy czy alkoholu. W przeciwnym razie efekty postu nie będą tak spektakularne i to nie tylko pod kątem utraty masy ciała. Organizm ponownie zostanie zanieczyszczony przez toksyny, które – jak twierdzi autorka diety – mają niemały wpływ na jego funkcjonowanie.

FAQ:

Na czym polega dieta Dąbrowskiej?

Dieta Dąbrowskiej podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy z nich to post, w czasie którego spożywa się wyłącznie warzywa i owoce. Drugi etap to wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych.

Jakie produkty można jeść w czasie postu?

W czasie postu można spożywać wyłącznie warzywa o niskiej zawartości skrobi oraz owoce niskocukrowe. Należy każdego dnia wypijać co najmniej 1,5 litra płynów.

Jakie efekty daje dieta Dąbrowskiej?

Podstawowym efektem diety jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Jednocześnie restrykcyjna głodówka pozwala na utratę zbędnych kilogramów.

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *