Dieta samuraja – jedz i ćwicz jak japoński wojownik!

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Odżywianie
dieta samuraja

Dieta samuraja jest programem żywieniowym inspirowanym japońskim sposobem odżywiania się.  Przeznaczona jest dla osób, które ciężko trenują jakąś dyscyplinę sportu lub chcą zgubić zbędne kilogramy oraz uzyskać wymarzoną sylwetkę, zachowując dużą aktywność fizyczną. Dziś przedstawimy efekty i wady diety samuraja oraz opinie osób, które dzięki niej uzyskały zamierzone cele. W tym artykule znajdziesz także przepisy na dietetyczne potrawy oraz jadłospis samuraja.

Aby zostać dzielnym wojownikiem, nie wystarczy fryzura na samuraja. Konieczna jest przede wszystkim dieta samuraja, która bazuje na naturalnych produktach – warzywach, owocach, dobrej jakości mięsie i rybach, jajach, oliwie z oliwek, niewielkich ilościach orzechów, bezglutenowych zbożach i pseudozbożach (zaliczamy do nich m.in. grykę zwyczajną, szarłat wyniosły, proso, tapiokę, sorgo oraz komosę ryżową).

Dieta samuraja

Dieta samuraja jest odmianą diety paleo, uwzględniającą praktycznie wszystkie składniki, do których przypuszczalnie miał dostęp człowiek w okresie paleolitu. Dzięki nim nie tylko przeżył w bardzo trudnych warunkach, ale ewoluował do obecnej postaci.

Wszystkie pseudozboża są naturalnie bezglutenowe. Zawierają wiele zdrowych tłuszczów i białka oraz błonnik. Pseudozboża wyglądem przypominają ziarno. Przed spożyciem należy je kiełkować lub namoczyć na 7-12 godzin, aby zmniejszyć zawartość kwasu fitynowego oraz lektyn. Podstawowym źródłem węglowodanów w diecie samuraja jest ryż.

Dieta przeznaczona jest przede wszystkim dla sportowców oraz osób, które intensywnie lub rekreacyjnie trenują jakąś dyscyplinę sportu albo lubią duży wysiłek fizyczny. Jest bogata w prebiotyki i probiotyki, które wspierają florę bakteryjną jelit. Wysoka zawartość białka oraz duża ilość zdrowych tłuszczy utrzymują organizm na wysokich obrotach podczas treningu oraz w codziennych aktywnościach. Nie powinny jej stosować np. osoby z alergiami pokarmowymi, chorobami jelita cienkiego, wrzodami żołądka i dwunastnicy czy cierpiące na depresję.

Jadłospis w diecie samuraja

Kaloryczność diety oraz rozkład posiłków powinien być dostosowany indywidualnie. Przy ustalaniu jadłospisu uwzględnia się parametry fizyczne, rodzaj aktywności fizycznej, a także intensywność oraz pory dnia, kiedy aktywność ta występuje. Z przepisów należy wyeliminować dania gotowe i zawierające cukry proste, fast foody, utwardzone oleje roślinne, mleko i nabiał, pszenicę i inne zboża glutenowe oraz ich przetwory, rośliny strączkowe czy brązowy ryż.

Podstawą jadłospisu w diecie samuraja są świeże warzywa i owoce, które dostarczają witaminy, minerały i składniki odżywcze. Można spożywać tłuszcze zwierzęce, oleje z ryb, kokosowy, palmowy i z awokado, orzechy i nasiona, kaszę jaglaną, kasztany jadalne i mąkę kasztanową, mąkę konopną, zakwas z mąki żytniej i z mąki gryczanej. Zaleca się wykonywanie treningów na czczo.

W pierwszej części dnia należy zjadać posiłki białkowo-tłuszczowe, a dopiero po południu pojawiają się węglowodany w formie prostej (owoce) lub złożonej (pełnoziarniste produkty, kasze, ryż). Dieta dopuszcza spożywanie węglowodanów w postaci drugiego śniadania. Podstawowym źródłem węglowodanów jest ryż. Zaleceniem jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie.

Dieta samuraja – przepisy

W sieci spotkać można wiele przepisów na proste potrawy mieszczące się w zasadach diety samuraja. Poniższe oparte są na pieczonych i gotowanych daniach, ale im dania mniej przetworzone, tym lepsze. Mogą to być np. jajka faszerowane (z jajek ugotowanych na twardo wyciągasz żółtko, rozcierasz je na gładką masę, dorzucasz tuńczyka z puszki) albo sałatka z warzywami (kroisz pomidory, podpiekasz na grillu cukinię pokrojoną w plastry, mieszasz w misce, dodajesz jarmuż i wędzonego łososia, po czym skrapiasz oliwą z oliwek, a całość podajesz z kaszą jaglaną).

Dieta samuraja – opinie

Nie jest to klasyczna dieta odchudzająca, która pozwala szybko wytracać zbędne kilogramy. Efekty diety samuraja polegają na osiąganiu jak najlepszych wyników sportowych oraz utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. W sieci spotkaliśmy opinie, że prawidłowo stosowana dieta samuraja pozwala na zrzucenie 1-2 kg tygodniowo, ale pod warunkiem zachowania dużej aktywności fizycznej i treningów. Jest to przede wszystkim dieta dla osób, które systematycznie pracują nad własną sylwetką.

Jedną z większych zalet diety samuraja jest dostępność zalecanych w niej produktów, które dostarczają organizmowi dużą ilość różnych witamin i minerałów. Jej zadaniem jest pomoc w budowie wytrzymałości organizmu oraz budowie masy mięśniowej. Eksperci zwracają uwagę na jej prozdrowotny charakter, gdyż jest oparta na naturalnych produktach i pozbawiona produktów wysokoprzetworzonych. Nie jest to dieta bardzo restrykcyjna, bo w pełni zaspokaja nasze zapotrzebowanie energetyczne.

Wady diety samuraja

Dieta samuraja została stworzona z myślą o sportowcach lub osobach aktywnych fizycznie. Jeśli więc zapomnimy o aktywności fizycznej i ograniczymy się wyłącznie do diety, jest duże prawdopodobieństwo, że zaczniemy przybierać na wadze. Nate Miyaki, twórcza diety podkreślał, że skupianie się tylko na budowaniu masy mięśniowej i utracie tkanki tłuszczowej może skończyć się niekorzystnie dla zdrowia. Możliwe są zaburzenia metaboliczne czy zachwianie gospodarki hormonalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *