Dzięki przyprawom życie ma smak. Spożywane w odpowiednich proporcjach przyśpieszają przemianę materii, pobudzają metabolizm, podkręcają apetyt, gdy go brakuje albo wspierają spalanie zbędnych kalorii, kiedy chcemy zgubić zbędne kilogramy. Przyprawy mają działanie antybakteryjne, antyoksydacyjne i przeciwzapalne, a czasem nawet konserwują żywność. Z przyprawami jednak nie można przeholować. Zbyt duże ilości mogą przysporzyć wielu problemów w układzie trawiennym. Trzeba też pamiętać, że działanie jednych może osłabić działanie drugich.
Kucharz, który odpowiednio doprawia dania, potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Przyprawy polepszają smak potraw, co może zachęcić do spożywania zdrowszych posiłków oraz ograniczenia kaloryczności potraw. Przyprawy skutecznie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Dzięki nim trawienie pokarmu jest łatwiejsze, a metabolizm przyspiesza.
Czym jest metabolizm
Metabolizm to wszystkie reakcje chemiczne i przemiany energetyczne zachodzące w komórkach żywych organizmów. Wszystkie te procesy są niezbędne do usuwania substancji toksycznych, zapewnienia prawidłowego funkcjonowania każdego z narządów czy umożliwienia reprodukcji. W trakcie przemiany materii składniki odżywcze dostarczone do organizmu wraz z pożywieniem są przekształcane w energię, która jest wykorzystywana na bieżąco lub magazynowana.
Reakcje chemiczne w organizmie każdego człowieka zachodzą w różnym tempie. Dlatego w odniesieniu do konkretnych ludzi mówimy czasem, że mają „szybki metabolizm” lub „wolny metabolizm”. Tempo metabolizmu jest przede wszystkim uwarunkowane genetycznie, ale nie oznacza to, że jeśli urodziliśmy się z wolnym metabolizmem, to nie możemy go przyspieszyć. Jest kilka elementów, dzięki którym można regulować tempo metabolizmu.
Metabolizm a regularność posiłków
Jednym z najważniejszych i najskuteczniejszych czynników przyspieszających metabolizm jest wysiłek fizyczny. Szczególnie cenne są ćwiczenia aerobowe, które pozwalają na spalenie dużej ilości kalorii. Przykładem takich ćwiczeń są jazda na rowerze, bieganie, pływanie, zumba czy taniec.
Metabolizm można przyspieszyć przez stosowanie odpowiedniej diety i sięganie po konkretne produkty spożywcze. Do produktów o potencjalnym działaniu zwiększającym tempo metabolizmu zalicza się zieloną herbatę, ostre przyprawy, imbir i kurkumę. Zdaniem naukowców, zbyt krótki sen lub zbyt niska jego jakość prowadzą do zaburzeń metabolizmu, co może prowadzić do wzrostu masy ciała. Wraz z wiekiem tempo przemian metabolicznych zwalnia. Przez to mówi się, że osoby starsze mają wolniejszy metabolizm.
Badania naukowe wskazują, że jedzenie w regularnych odstępach czasu o podobnej porze może zwiększać tempo metabolizmu. Celowe unikanie jedzenia czy zbyt długie przerwy między posiłkami sprawiają, że ludzki organizm zaczyna gromadzić zapasy. Zmniejsza się wtedy liczba spalanych kalorii, co powoduje wzrost masy ciała. Zachowanie określonych przerw pomiędzy posiłkami ma korzystny wpływ na zwiększenie metabolizmu. Wynika to m.in. z tego, że trawienie pokarmu wymaga określonej energii. Metabolizm tak naprawdę zwiększa się po każdym posiłku.
Jakie przyprawy na metabolizm
Sztuczne przyprawy zawsze szkodzą. Gotowe dodatki w formie kostek do zup, płynów lub saszetek zawierają zwykle cukier, glutaminian sodu, wzmacniacze smaku i zapachu. Wszystkie te substancje powodują, że metabolizm zwalnia, a w jelitach tworzą się toksyczne złogi. Zamiast sztucznych dodatków dietetycy rekomendują naturalne mieszanki przypraw. Dzięki nim odkryjesz różne smaki oraz aromaty potraw.
Świeże zioła i przyprawy stymulują procesy trawienne. Spożywając je, szybko i sprawnie przetwarzasz nawet ciężkostrawne pokarmy. Trawienie pobudza curry. Są to zdrowe mieszanki przypraw takich, jak kurkuma, kolendra, pieprz, kmin, imbir i chili, które przyspieszają przemianę materii. Sprzymierzeńcami w walce ze złogami jelitowymi są kurkuma, bazylia, oregano, mielony koper włoski, rozmaryn, ziele angielskie oraz liść laurowy. Zamiast soli i pieprzu warto spróbować mieszanki gorczycy, kurkumy, kminku, kolendry, bazylii, czosnku, szałwii oraz lubczyku.
Jakie przyprawy pomagają schudnąć
Przyprawy przyspieszają przemianę materii, ułatwiają trawienie i wspomagają pracę wątroby. Warto dodawać je do wszystkich potraw, nie tylko tłustych i ciężkich. Warto pamiętać, że świeże zioła i przyprawy mają silniejsze działanie niż suszone. Aby czerpać jak najwięcej korzyści z dodatku przypraw do dania, należy przechowywać je w zacienionym i suchym miejscu, najlepiej w szklanych słoikach oraz dodawać je pod koniec gotowania.
Zioła i przyprawy powinny regularnie pojawiać się w jadłospisie wszystkich osób, nie tylko odchudzających się. Substancje zawarte w liściach roślin zielnych regulują i przyspieszają procesy trawienne, łagodzą zgagę i niestrawność, zwiększają produkcję żółci i soków żołądkowych, zapobiegają wzdęciom i kolkom, działają moczopędnie, oczyszczająco, przeciwbólowo i rozluźniająco. Oprócz wyżej wymienionych są to rozmaryn, majeranek, koperek, tymianek, cząber i mięta. Większość z nich możesz hodować na parapecie czy balkonie.
Przyprawy w diecie
Zdrowe odżywianie nie musi wiązać się z nudą i monotonią. W kuchni możesz eksperymentować, tworząc nowe, lekkostrawne dania. Czym przyprawiać jedzenie w diecie?
Do chudej ryby gotowanej na parze lub grillowanej użyj świeżego pieprzu cytrynowego, który ułatwi trawienie i usuwanie toksyn z jelit. Aby przyspieszyć odchudzanie, do dietetycznych zup dodawaj chili mielone lub w płatkach. Chili poprawia ukrwienie narządów i dynamikę trawienia.