Ałun, czyli kamień po goleniu – do czego służy i czy warto go używać?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Kosmetyki, Styl
ałun kryształ

Został odkryty jeszcze w starożytności. Dawniej fryzjerzy ratowali nim klientów po zacięciach przy goleniu brzytwą. W tamtych czasach miał też więcej zastosowań, m.in. łagodził lekkie rany, w tym ukąszenia owadów. Nie ma terminu ważności. Jeśli nie wiecie jeszcze o czym mowa, podpowiadamy – to kamień używany po goleniu zwany ałunem. Do czego obecnie służy i czy warto go używać, gdy w sklepach mamy do dyspozycji setki dezodorantów i antyperspirantów?

Ałun jest to minerał dwunastowodnego siarczanu glinowo-potasowego, który występuje zarówno w proszku, jak i w postaci kryształów. Powstaje ze skał magmowych, których najwięcej znajduje się w Europie i na Alasce. Od starożytności stosowano go jako lek i kosmetyk. Nazwa ałun wywodzi się z greckiego słowa alum, czyli cierpki smak. Polskie złoża ałunu znajdują się na Dolnym Śląsku i okolicach Sandomierza.

Kamień używany po goleniu

Minerał nie ma zapachu ani koloru. Był w przeszłości używany także w farbiarstwie i garbarstwie, jest trudnopalny, dlatego stosowano go do impregnacji drewna i dachów. W średniowiecznej Europie na jego bazie powstawały lekarstwa i kosmetyki. Dawniej fryzjerzy ratowali nim klientów po zacięciach przy goleniu brzytwą. Wpływa na szybsze gojenie się drobnych ran, skaleczeń i stłuczeń, działa ściągająco, powodując skurcz naczyń krwionośnych i zmniejszając pory.

Jest stosowany w leczeniu wyprysków na skórze i trądziku. Zmniejsza zaczerwienienia i swędzenie skóry, które pojawiają się po ugryzieniu owadów. Ze względu na to, że jest hipoalergiczny może być stosowany nawet przez alergików i do pielęgnacji delikatnej, wrażliwej skóry dzieci. Minerał ten wykazuje działanie antybakteryjne. Zapobiega powstawaniu przykrego zapachu potu, gdyż uniemożliwia rozwijanie się bakterii na skórze. Łagodzi ślady po depilacji i oparzenia słoneczne.

Dezodorant produkowany w domu

Obecnie używany jest jako naturalna alternatywa dla antyperspirantów i dezodorantów, które zawierają glin (sole aluminium), alkohol oraz parabeny. Składniki te blokują gruczoły potowe i w ten sposób zapobiegają tworzeniu się nieprzyjemnego zapachu nawet do 72 godzin. Ale mają też skutki uboczne, bo zaburzają naturalną termoregulację organizmu, a blokując gruczoły potowe, zatrzymując toksyny w organizmie. W miejscu długotrwałego stosowania antyperspirantów na bazie glinu mogą zachodzić reakcje toksyczne, które prowadzą do powstawania komórek rakowych.

W odróżnieniu od dostępnych w drogeriach sprayów antypotowych dezodorant na bazie ałunu nie zatyka porów. Działa nawilżająco i ma właściwości antyseptyczne. Jego produkcja w warunkach domowych nie jest skomplikowana, przez co każdy może samodzielnie dobrać składniki i mieć pełną kontrolę nad tworzeniem kosmetyku. Wystarczy ałun zanurzyć w dowolnym olejku eterycznym, aby przejął jego zapach.

Do wyprodukowania naturalnego dezodorantu na bazie ałunu potrzebna jest woda destylowana (50 ml), gliceryna (5 g), łyżka oleju rycynowego, lecytyna (1g), witamina E (5 kropel), prowitamina B5 (pięć kropel), olejek eteryczny (ok. 25 kropel). Do wody destylowanej wsypujemy ałun i podgrzewamy do około 40-45 st. C aż rozpuszczą się kryształki. Następnie łączymy zagęszczacz z hydrolatem i dolewamy do wody z ałunem.

Ałun – kamień po goleniu

Ałun najczęściej występuje w formie kryształu kamienia, ale w aptekach i w internetowych sklepach dostępny jest również w postaci proszku, sprayu czy pudru, na sznurku, w sztyfcie lub w kostce. W każdej postaci jest inaczej stosowany. Minerał w proszku może być używany jako środek antybakteryjny ściągający oraz przeciwpotny. Wytwarza na skórze środowisko, w którym bakterie i mikroorganizmy nie są w stanie się rozwijać. Dzięki temu nie powstaje przykry zapach potu, a gruczoły potowe mogą pracować bez zaburzeń.

Dezodoranty z ałunu nie zawierają sztucznych substancji chemicznych, alkoholu czy barwników. W 100 proc. składają się ze skrystalizowanych soli mineralnych bezpiecznych i hipoalergicznych dla naszej skóry. Nie zatykają gruczołów potowych i pozwalają skórze normalnie oddychać. W dodatki nie pozostawiają na ubraniach żadnych śladów.

Jak używać kamień po goleniu?

Minerał w kamieniu pocierany jest o skórę pach, nóg lub twarzy w miejscach po goleniu czy depilacji. Wystarczy zmoczyć kamień do golenia pod bieżącą wodą i zwilżyć nim skórę.

Zastosowany w ten sposób ma działanie łagodzące podrażnienia oraz umożliwia szybsze gojenie się drobnych skaleczeń. Ałun w formie pudru czy proszku używany jest jako talk do stóp, który zapobiega poceniu się oraz uniemożliwia rozwój bakterii.

Sproszkowany ałun można dodać do kąpieli, aby zmniejszyć potliwość całego ciała. W przypadku krwawienia z dziąseł lub aft po rozpuszczeniu sproszkowanego ałunu w wodze można płukać jamę ustną, ponieważ ma działanie ściągające i antybakteryjne. Mieszanina ta bywa wykorzystana jako naturalna forma dezodorantu szczególnie chętnie przez wegan.

Maszynka do golenia na żyletki

Ałun w sztyfcie powinien mieć na swojej półce w łazience każdy mężczyzna korzystający z maszynki do golenia na żyletki. Na rynku dostępnych jest duży asortyment takich przyrządów. Jaka maszynka wielorazowa jest najlepsza? Zanim wybierzesz odpowiedni model, weź pod uwagę, jak często się golisz i jaki masz zarost.

Jeśli golisz się codziennie wybierz maszynkę z pełną głowicą. Ale jeśli chcesz zapuszczać zarost, postaw na maszynkę ze specjalnym ząbkowanym grzebieniem. Taka maszynka do brody przyda się każdemu początkującemu posiadaczowi dłuższego zarostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *