Leptyna (ang. leptin) to hormon, który nazywany jest również hormonem głodu, ponieważ znany jest z tego, że pełni funkcję odpowiedzialną za regulację wagi.
Wpływ na jej podstawową ilość ma przede wszystkim tkanka tłuszczowa, a jej poziom jest regulowany przez ilość spożywanego pokarmu.
Leptyna potrafi wpływać na mózg i wymuszając na nim niepożądane reakcję, takie jak zmniejszenie spalania tkanki tłuszczowej, co prowadzi do mniej efektywnej redukcji (1).
Leptyna jest bezpośrednio powiązana ze stosowaniem przez osoby dbające o sylwetkę, cheat day’i oraz cheat meal’i na redukcji, co ma na celu jej odbudowanie i efektywniejsze odchudzanie.
Spis treści
Niedobór leptyny oraz jej nadmiar
Chcąc łopatologicznie wytłumaczyć działanie leptyny, można je przyrównać do wysyłania sygnału dla mózgu, w którym powiadamia go, że ma wystarczająco dużo energii (odłożonego tłuszczu), więc nie jest zagrożony i może rozpocząć proces jego wykorzystywania do zasilania ciała.
Poziom leptyny, badanie dla osoby otyłej powinno wykazać:
- Mężczyzna: 1.8 – 19.9 ng/dl
- Kobieta: 8.0 – 39 ng/dl
Poziom leptyny, badanie dla osoby szczupłej, wyrzeźbionej [BMI 18-25] powinno wykazać:
- Mężczyzna: 0.3 – 13.4 ng/dl
- Kobieta: 4.7 – 23 ng/dl
Jednak nie oznacza to, że czym więcej leptyny, tym lepiej dla naszego organizmu oraz sylwetki.
W jednym z badań na leptynie, osoby otyłe wykazywały większą jej ilość w organizmie, niż osoby o niższej wadze ciała (1).
Pomimo tego, że wydawałoby się, że wyższy poziom leptyny zapewni nam mniejsze uczucie głodu oraz wspomoże proces odchudzania, organizm potrafi zaadaptować się do jej podwyższonego poziomu i przestań oddziaływać w pożądany sposób na jej sygnały (1).
Może to doprowadzić do paradoksu, w którym zamiast oczekiwanego efektu schudnięcia, przytyjemy (1).
Wniosek, który bezpośrednio się nam nasuwa jest taki, że suplementowanie leptyny w celu szybszej utraty wagi, nie sprawdza się, a nawet i potrafi pogorszyć proces utraty tłuszczu.
Leptyna w czym występuje i jak ją obniżyć
Poziom leptyny jest powiązany z otłuszczeniem organizmu (BF – body fat), dlatego do obniżenia jej poziomu, musimy przede wszystkim zredukować nagromadzoną w nim energię.
Jeżeli jesteś osobą, która do tej pory nie była zbyt aktywna, to właśnie od włączenia aktywności fizycznych, powinieneś rozpocząć swoją przygodę z obniżaniem poziomu leptyny.
Odpowiednia dieta nastawiona na deficyt kaloryczny (z uwzględnioną aktywnością fizyczną), będzie kluczem do pozbycia się problemów z leptyną oraz nadmiarową tkanką tłuszczową.
Warto również rozważyć włączenia do swojego planu żywieniowego śniadań białkowo-tłuszczowych, które powinny na dłuższy okres czasu wyeliminować zwiększone odczuwanie głodu lub od razu przenieść się na dietę niskowęglowodanową, ketogeniczną.
Uwaga: czasami dochodzi do sytuacji, w której pomimo drastycznego obniżenia kaloryki, wciąż nie jesteś w stanie schudnąć, a każde odstępstwo od diety, praktycznie kończy się przybraniem na wadze – leptynooporność.
Taki problem wymaga indywidualnej, specjalistycznej wiedzy, dlatego jeżeli jesteś jedną z tych osób, która pomimo wszelkich starać, nie jest w stanie schudnąć, powinieneś zgłosić się do dietetyka, który przeanalizuję twoje wyniki badań i rozpiszę odpowiedni plan.
Jak zwiększyć poziom leptyny
Większość suplementów nie jest w stanie oddziaływać na leptynę, a jej zbyt wysoki poziom może doprowadzić do przeciwnego do oczekiwanego rezultatu, przybrania na wadzę.
Jeżeli jesteśmy w długotrwałej redukcji, warto wziąć pod uwagę włączenie do naszego odżywiania dni, w których będziemy spożywać więcej kalorii – cheat day’i lub cheat meal’ów.
Nawet krótkotrwałe podniesienie ilość kalorii, potrafi pozytywnie wpłynąć na odbudowanie odpowiedniego poziomu leptyny i ponowne jej odpowiednie funkcjonowanie.
Dzięki technice zakładającej odbudowywanie leptyny na redukcji, zyskujemy lepsze efekty i mamy moment, w których nasza psychika odpoczywa od restrykcyjnych pokarmów.
Leptyna badanie cena
Badanie leptyny jest bardzo proste i tanie, a cała procedurę można wykonać we własnym domu, ponieważ zewnętrzne firmy oferują specjalne zestawy, które pozwalają na własnoręczne pobranie materiału do przebadania.
Badanie leptyny polega na pobraniu krwi z palca oraz przesłanie jej do odpowiedniej instytucji, która w ciągu następnych 10 dni odeśle nam wyniki emailem lub pocztą.
Koszt całej operacji, w zależności od miasta oraz usługodawcy, powinieneś wynieść około 130 zł.
Podsumowanie
Leptyna to bardzo ciekawy hormon, którego znajomość może pozwolić nam na lepsze zaplanowanie redukcji i przy okazji sprawienie, że stanie się ona mniej drastyczna.
Większość problemów z leptyną jesteśmy w stanie rozwiązać sami, wchodząc na redukcję lub podbijając poziom dostarczanych kalorii.
Czasami przy redukcji dochodzi się do ściany, z którą może pomóc tylko specjalista i restrykcyjne podejście. Nie bój się skorzystać z porady osoby, która na co dzień współpracuję z takimi osobami.
Pamiętaj również, że pomimo istnienia suplementu leptyny, to raczej nie warto z niego korzystać, ponieważ może doprowadzić do odwrotnego efektu, o ile w ogóle zadziała.
Dodatkowe materiały warte sprawdzenia