Co to jest leptyna i czemu nie pozwala Ci schudnąć?

Co to jest leptyna i dlaczego jej nadmiar to zły pomysł?

Leptyna (ang. leptin) to hormon, który nazywany jest również hormonem głodu, ponieważ znany jest z tego, że pełni funkcję odpowiedzialną za regulację wagi.

Wpływ na jej podstawową ilość ma przede wszystkim tkanka tłuszczowa, a jej poziom jest regulowany przez ilość spożywanego pokarmu.

Sprawdź koniecznie!
Dieta Chodakowskiej na płaski brzuch (Moja opinia i efekty)
Dieta chodakowskiej na płaski brzuch (Moja opinia i efekty)

W tym wpisie przyjrzę się bardzo popularnemu systemowi żywienia - Be Diet - znanego bardziej jako - Dieta Czytaj dalej...

Jakie słodycze można jeść na diecie? (musisz to wiedzieć)
Jakie słodycze można jeść na diecie? (musisz to wiedzieć)

Nie każdy wie, że słodycze można jeść na diecie nawet codziennie i wciąż mieć efekty, ale trzeba mieć Czytaj dalej...

Leptyna potrafi wpływać na mózg i wymuszając na nim niepożądane reakcję, takie jak zmniejszenie spalania tkanki tłuszczowej, co prowadzi do mniej efektywnej redukcji (1).

Leptyna jest bezpośrednio powiązana ze stosowaniem przez osoby dbające o sylwetkę, cheat day’i oraz cheat meal’i na redukcji, co ma na celu jej odbudowanie i efektywniejsze odchudzanie.

Niedobór leptyny oraz jej nadmiar

Chcąc łopatologicznie wytłumaczyć działanie leptyny, można je przyrównać do wysyłania sygnału dla mózgu, w którym powiadamia go, że ma wystarczająco dużo energii (odłożonego tłuszczu), więc nie jest zagrożony i może rozpocząć proces jego wykorzystywania do zasilania ciała.

Poziom leptyny, badanie dla osoby otyłej powinno wykazać:

  • Mężczyzna: 1.8 – 19.9 ng/dl
  • Kobieta: 8.0 – 39 ng/dl

Poziom leptyny, badanie dla osoby szczupłej, wyrzeźbionej [BMI 18-25] powinno wykazać:

  • Mężczyzna: 0.3 – 13.4 ng/dl
  • Kobieta: 4.7 – 23 ng/dl

Jednak nie oznacza to, że czym więcej leptyny, tym lepiej dla naszego organizmu oraz sylwetki.

W jednym z badań na leptynie, osoby otyłe wykazywały większą jej ilość w organizmie, niż osoby o niższej wadze ciała (1).

Pomimo tego, że wydawałoby się, że wyższy poziom leptyny zapewni nam mniejsze uczucie głodu oraz wspomoże proces odchudzania, organizm potrafi zaadaptować się do jej podwyższonego poziomu i przestań oddziaływać w pożądany sposób na jej sygnały (1).

Może to doprowadzić do paradoksu, w którym zamiast oczekiwanego efektu schudnięcia, przytyjemy (1).

Wniosek, który bezpośrednio się nam nasuwa jest taki, że suplementowanie leptyny w celu szybszej utraty wagi, nie sprawdza się, a nawet i potrafi pogorszyć proces utraty tłuszczu.

Leptyna w czym występuje i jak ją obniżyć

 Leptyna odchudzanie
Leptyna odchudzanie

Poziom leptyny jest powiązany z otłuszczeniem organizmu (BF – body fat), dlatego do obniżenia jej poziomu, musimy przede wszystkim zredukować nagromadzoną w nim energię.

Jeżeli jesteś osobą, która do tej pory nie była zbyt aktywna, to właśnie od włączenia aktywności fizycznych, powinieneś rozpocząć swoją przygodę z obniżaniem poziomu leptyny.

Odpowiednia dieta nastawiona na deficyt kaloryczny (z uwzględnioną aktywnością fizyczną), będzie kluczem do pozbycia się problemów z leptyną oraz nadmiarową tkanką tłuszczową.

Warto również rozważyć włączenia do swojego planu żywieniowego śniadań białkowo-tłuszczowych, które powinny na dłuższy okres czasu wyeliminować zwiększone odczuwanie głodu lub od razu przenieść się na dietę niskowęglowodanową, ketogeniczną.

Uwaga: czasami dochodzi do sytuacji, w której pomimo drastycznego obniżenia kaloryki, wciąż nie jesteś w stanie schudnąć, a każde odstępstwo od diety, praktycznie kończy się przybraniem na wadze – leptynooporność.

Taki problem wymaga indywidualnej, specjalistycznej wiedzy, dlatego jeżeli jesteś jedną z tych osób, która pomimo wszelkich starać, nie jest w stanie schudnąć, powinieneś zgłosić się do dietetyka, który przeanalizuję twoje wyniki badań i rozpiszę odpowiedni plan.

Jak zwiększyć poziom leptyny

Większość suplementów nie jest w stanie oddziaływać na leptynę, a jej zbyt wysoki poziom może doprowadzić do przeciwnego do oczekiwanego rezultatu, przybrania na wadzę.

Jeżeli jesteśmy w długotrwałej redukcji, warto wziąć pod uwagę włączenie do naszego odżywiania dni, w których będziemy spożywać więcej kalorii – cheat day’i lub cheat meal’ów.

Nawet krótkotrwałe podniesienie ilość kalorii, potrafi pozytywnie wpłynąć na odbudowanie odpowiedniego poziomu leptyny i ponowne jej odpowiednie funkcjonowanie.

Dzięki technice zakładającej odbudowywanie leptyny na redukcji, zyskujemy lepsze efekty i mamy moment, w których nasza psychika odpoczywa od restrykcyjnych pokarmów.

Leptyna badanie cena

Leptyna hormon
Leptyna hormon

Badanie leptyny jest bardzo proste i tanie, a cała procedurę można wykonać we własnym domu, ponieważ zewnętrzne firmy oferują specjalne zestawy, które pozwalają na własnoręczne pobranie materiału do przebadania.

Badanie leptyny polega na pobraniu krwi z palca oraz przesłanie jej do odpowiedniej instytucji, która w ciągu następnych 10 dni odeśle nam wyniki emailem lub pocztą.

Koszt całej operacji, w zależności od miasta oraz usługodawcy, powinieneś wynieść około 130 zł.

Podsumowanie

Leptyna to bardzo ciekawy hormon, którego znajomość może pozwolić nam na lepsze zaplanowanie redukcji i przy okazji sprawienie, że stanie się ona mniej drastyczna.

Większość problemów z leptyną jesteśmy w stanie rozwiązać sami, wchodząc na redukcję lub podbijając poziom dostarczanych kalorii.

Czasami przy redukcji dochodzi się do ściany, z którą może pomóc tylko specjalista i restrykcyjne podejście. Nie bój się skorzystać z porady osoby, która na co dzień współpracuję z takimi osobami.

Pamiętaj również, że pomimo istnienia suplementu leptyny, to raczej nie warto z niego korzystać, ponieważ może doprowadzić do odwrotnego efektu, o ile w ogóle zadziała.

Dodatkowe materiały warte sprawdzenia

Sprawdź koniecznie!
Na czym polega post wodny, który daje szybkie efekty? (zasady)
Na czym polega post wodny, który daje szybkie efekty? (zasady)

Jednodniowy post wodny to inna nazwa systemu żywienia "jednodniowa głodówka", który polega na niespożywaniu żadnego pożywienia przez określony Czytaj dalej...

Jakie efekty da dieta 1400 kcal dziennie? (Gotowy jadłospis)
Jakie efekty da dieta 1400 kcal dziennie? (Gotowy jadłospis)

Dieta 1400 kcal to plan żywieniowy, który jest w stanie zagwarantować Ci szybkie efekty w postaci spalenia nadmiaru Czytaj dalej...

Podeślij znajomemu!
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Newsletter
Dołącz bezpłatnie do mojego Newslettera, aby otrzymywać informację na temat najważniejszych artykułów na blogu, zanim ktokolwiek inny będzie miał do nich dostęp. Obiecuję, że nie będziesz tego żałował!