Arjenworld > Samorozwój > Dlaczego warto ćwiczyć codziennie na siłowni lub w domu?

Dzisiaj pokrótce omówimy sobie 5 najważniejszych argumentów, które potwierdzają, dlaczego warto ćwiczyć codziennie na siłowni lub w domu, przedstawiając nam pozycję, które wpływają na komfort życia, a nie koniecznie polegają na wyglądzie.

Dlaczego warto ćwiczyć codziennie na siłowni lub w domu:

 1. Lepsze zdrowie psychiczne.
 2. Kontrolowanie wagi.
 3. Wzmocnienie organizmu.
 4. Większy poziom energii.
 5. Długoterminowy wpływ na zdrowie.

1. Lepsze zdrowie psychiczne

Dlaczego warto ćwiczyć codziennie na siłowni lub w domu?
Dlaczego warto ćwiczyć codziennie na siłowni lub w domu?

Niedocenianym skutkiem wykonywania regularnych ćwiczeń jest poprawa zdrowia psychicznego, co jest bezpośrednio powiązane z wpływem treningu na lepszą pracę hormonów w organizmie.

Mowa tutaj m.in. o następujące hormony:

 • Kortyzol.
 • Endorfiny.
 • Testosteron.

Dodatkowo dochodzi aspekt pokonywania kolejnych barier w treningu oraz naocznego progresu sylwetkowego, co motywuje do dalszej, ciężkiej pracy i sprawia, że odczuwasz sens, tego co robisz w swoim życiu.

2. Kontrolowanie wagi

Dlaczego warto ćwiczyć codziennie na siłowni lub w domu?
Dlaczego warto ćwiczyć codziennie na siłowni lub w domu?

Ćwiczenia siłowe czy też ćwiczenia wytrzymałościowe są znane przede wszystkim z tego, że pozwalają kontrolować wagę, ponieważ wpływają bezpośrednio na zwiększenie podstawowego zapotrzebowania kalorycznego organizmu.

Dzięki temu mamy możliwość jedzenia większej ilość pożywienia i wciąż zachowywania tej samej wagi ciała lub po prostu większe prawdopodobieństwo na deficyt kaloryczny, czyli będziemy spalania tkanki tłuszczowej, bez diety.

Trening (przede wszystkim oparty o ćwiczenia wielotawowe) dobrze przyczyniają się do rozbudowywania sylwetki, co poprawia jej wygląd niezależnie od podaży kalorii, sprawiając, że nawet na wyższym poziomie tkanki tłuszczowej, prezentuje się lepiej.

Od siebie polecam postawić na włączenie do tygodniowego planu treningowego przede wszystkim systemu treningowego „trening FBW”, ponieważ optymalnie wykorzystuje on objętość treningową, a co za tym idzie, daje najlepszy progres.

Jeżeli zależy nam na rozbudowie przede wszystkim jednej partii mięśniowej, co sprawia, że dobieramy do naszego planu praktycznie tylko np. ćwiczenia na pośladki, warto pamiętać o limicie powtórzeń efektywnych, aby nie złapać się na wykonywaniu bezsensownej pracy, o czym przeczytaj tutaj – Objętość treningowa.

3. Wzmocnienie organizmu

Dlaczego warto ćwiczyć codziennie na siłowni lub w domu?
Dlaczego warto ćwiczyć codziennie na siłowni lub w domu?

Codziennie ćwiczenie w domu lub na siłowni sprawia, że wzmacniamy nasz organizm, co jest naturalną konsekwencją wykonywania ćwiczeń siłowych oraz wytrzymałościowych, wymuszających na organizmie adaptację.

W prostych słowach, kiedy organizm dostaje szoku spowodowanego treningiem, jest to dla niego sygnał, że nie tylko musi on zregenerować się z otrzymanych obrażeń, ale również się nadbudować, aby na pewno przetrwać (adaptacja).

Oczywiście po każdej adaptacji, organizm jest przystosowany do mocniejszego wycisku względem poprzedniego treningu, co wymusza na nas progresowanie, czyli coraz większe utrudnianie wykonywanych ćwiczeń na poprawę sylwetki.

W ten sposób powstaje cykl, który poprzez wykonywanie treningów, wymusza na organizmie wzmocnienie, poprawę trenowanych funkcji oraz lepsze adaptowanie się do zmieniających się sytuacji występujących w dniu powszechnym.

4. Większy poziom energii

Dlaczego warto ćwiczyć codziennie na siłowni lub w domu?
Dlaczego warto ćwiczyć codziennie na siłowni lub w domu?

Jednym z największym problemów obecnego społeczeństwa jest brak energii, który spowodowany jest długotrwałym stresem oraz niezdrowym podejściem do życia, w tym przede wszystkim nie wykonywanie aktywności fizycznej.

Chociaż może się to wydawać dzisiaj, to właśnie włączenie treningów wytrzymałościowych lub siłowych jest najlepszym sposobem na uczucie zmęczenia, pomimo niewykonywania żadnych obciążających organizm zadań.

Chodzi przede wszystkim o endorfiny, które zostają wydzielone po ćwiczeniach, wprowadzające nasz mózg w euforię, ale również adaptację organizmu do większego wysiłku, niż to co stawia przed nim normalne życie, sprawiając, że jest to za mały bodziec, aby odczuwał on jakiekolwiek zmęczenie.

5. Długoterminowy wpływ na zdrowie

Dlaczego warto ćwiczyć codziennie na siłowni lub w domu?
Dlaczego warto ćwiczyć codziennie na siłowni lub w domu?

Od dziecka powtarzam nam się, że sport to zdrowie, co jest tezą, która znajduje dużo argumentów już w poprzednich akapitach tego wpisu, ale warto wspomnieć jeszcze o jego długoterminowym wpływie na zdrowie organizmu.

Codziennie trenowanie może przyczynić się do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia m.in. następujących chorób:

 • Lęków.
 • Depresji.
 • Wielu rodzajów raka.
 • Cukrzycy 2 stopnia.
 • Wysokiego ciśnienia krwi.

Wykonywanie ćwiczeń może przyczynić się do zwiększenia odporności organizmu, co oczywiście jest ważnym aspekcie przy wystąpieniu jakiejkolwiek choroby.

Author

Za darmo dziele się wiedzą, za którą ludzie trzepią dużą kasę. Od 2012 zafascynowany sposobami na osiąganie maksimum z organizmu, przy okazji nie męcząc się zbytnio.

Strona wykorzystuje pliki Cookies do prawidłowego funkcjonowania: Polityka prywatności, RODO, Regulamin serwisu
This is default text for notification bar