Arjenworld > Odżywianie > Grupa krwi, a dieta – Czy dieta dla grupy krwi może działać?

Grupa krwi, a dieta to coraz popularniejszy temat na kulturystycznych forach, a wszystko za sprawą potencjalnych benefitów, które niesie za sobą taki system żywienia.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czy dieta zgodna z grupą krwi ma w ogóle sens i wniesie do naszego życia coś więcej, niż tradycyjna, zbilansowana dieta, oparta o makroskładniki.

Dieta zgodna z grupą krwi co to jest?

Dieta zgodna z grupą krwi to dość nowe podejście w Polsce do tematu odżywiania organizmu, które zakłada dobór innych składników, w zależności od grupy krwi.

Chociaż dieta zgodna z grupą krwi nie jest czymś nowym w zachodnich mediach, to w naszym kraju zaczęła być uważana za lekarstwo na wszelkie zło i jedyne słuszne rozwiązanie na problemy zdrowotne oraz problemy ze zrzuceniem zbędnej tkanki tłuszczowej.

Dieta dla grupy krwi a

Dieta dla grupy krwi a powinna przede wszystkim być oparta o rośliny i „wolne od chemii”, czerwone mięso. Żywienie powinno być, jak najbardziej zbliżony do tego, co jedzą wegetarianie.

Dieta dla grupy krwi b

Dieta dla grupy krwi b dopuszcza duży udział roślin oraz mięsa [z wykluczeniem mięsa kurzego oraz wieprzowiny]. Nie ma przeciwwskazań, aby osoby z tym rodzajem grupy krwi spożywały nabiał, ale powinny zrezygnować m.in. z pszenicy, kukurydzy, soczewicy oraz pomidorów.

Dieta dla grupy krwi ab

Dieta dla grupy krwi ab łączy w sobie założenia diety dla grupy krwi a, z tymi które są przeznaczone dla grupy krwi b. Do naszego menu powinniśmy włączyć: owoce morza, tofu, produkty mleczne, fasolkę oraz ziarna, ale zrezygnować z: kukurydzy, wołowiny i kurczaka.

Dieta dla grupy krwi 0

Dieta dla grupy krwi 0 powinna zawierać dużą zawartość protein, dlatego przede wszystkim powinniśmy spożywać mięso, ryby, drób, niektóre owoce oraz warzywa. Plan żywieniowy powinien przypominać to, w jaki sposób żywią się osoby na diecie paleo.

Co potwierdza działanie diety zgodnej z grupą krwi

Warto już na samym początku podkreślić fakt, że każda dieta uwzględniająca grupę krwi, bazuje na zdrowych produktach, dlatego dla typowego Kowalskiego, który często korzysta z używek oraz bazuje swój dzienny jadłospis na produktach mocno przetworzonych, będzie to zmiana na plus.

Tutaj moglibyśmy zakończyć wymienianie pozytywnych stron tej diety, ponieważ już sama jej teoria opiera się na błędnym założeniu, które twierdzi, że nasz organizm nie radzi sobie ze wszystkimi rodzajami lektyny i przyswaja tylko tę, która wchodzi w odpowiednią reakcję z naszą grupą krwi – dlatego mówimy o tej diecie, jako diecie zgodnej z grupą krwi.

Jednak trzeba podejściu do planowania diety ze względu na grupę krwi oddać jedną rzecz, istnieją badania, które sugerują, że ze względu na grupę krwi możemy być bardziej lub mniej narażeniu na poszczególne choroby i to w tym kierunku powinniśmy iść, chcąc mieć dietę zgodną z krwią.

Dlaczego dieta zgodna z grupą krwi nie ma sensu

Grupa krwi, a dieta – Czy dieta dla grupy krwi może działać?
Grupa krwi, a dieta – Czy dieta dla grupy krwi może działać?

Dieta zgodna z grupą krwi ma być odpowiedzią na to, że w teorii nasz organizm nie radzi sobie ze wszystkimi rodzajami lektyny, a jej źródło podaży powinno być zależne od naszej grupy krwi.

Jednak nie jest to prawdą, ponieważ badania sugerują, że nasz organizm niezależnie od grupy krwi, nie ma problemów z przyjęciem lektyny w różnych formach (1).

Oznacza to, że nie musimy się kierować wyborem produktów ze względu na ich lektynę i możemy śmiało korzystać z innych produktów, niż tę, które są nam proponowane w diecie zgodnej z naszą grupą krwi.

Poza tym nie ma nawet pewności, że jest coś takiego, jak szkodliwa lektyna, ponieważ wszystkie szkodliwe elementy lektyny zostają usunięte, w trakcie przygotowania produktu do spożycia (12).

Podsumowanie

Grupa krwi, a dieta to jeden z tych tematów, który wielu ludziom daje nadzieje na szybsze i mniej wymagające efekty, ale prawda jest taka, że w założeniu, w którym została stworzona, nie ma w ogóle sensu (1) i powinniśmy bazować na diecie dobranej indywidualnie pod nas i nasze wyniki.

Na pewno parę osób miało na tym typie diety pozytywne rezultaty, ale to za sprawą wprowadzenia zdrowego jedzenia do swojego jadłospisu i ograniczeniu produktów mocno przetworzonych.

Za granicą temat ten został dużo wcześniej poruszony i po opublikowaniu badań przeprowadzonych nad jej wpływem na zdrowie, został wyśmiany.

Jeżeli istnieją jakiekolwiek badania sugerujące, że warto przejść na dietę zgodną z grupą krwi, to są one bardzo stare i nakierowują nas nad zabezpieczeniem się przed większym prawdopodobieństwem wystąpienia poważnej choroby, niż ze względu na nietolerancję produktów.

Dieta zgodna z grupą krwi opinie

https://www.youtube.com/watch?v=Ogp12DESvgY
Author

Za darmo dziele się wiedzą, za którą ludzie trzepią dużą kasę. Od 2012 zafascynowany sposobami na osiąganie maksimum z organizmu, przy okazji nie męcząc się zbytnio.

Strona wykorzystuje pliki Cookies do prawidłowego funkcjonowania: Polityka prywatności, RODO, Regulamin serwisu
This is default text for notification bar