Subscribe Now

Trending News

Korzystając ze strony, godzisz się na wykorzystywanie Cookies
05 Sie 2020

Blog Post

Jak muzyka wpływa na to kim jesteś?
muzyka
Psychologia

Jak muzyka wpływa na to kim jesteś? 

Muzyka odgrywa bardzo ważną część kultury wśród ludzi na całym świecie. Chociaż każdy oddziałuję nieco inaczej na serwowane mu piosenki, to ich wpływ na mózg człowieka jest tak ciekawym zagadnieniem, że dzisiejsza nauka poświęciła im osobną gałąź, zwany Neuromusicology.

Czy muzyka może mieć wpływ na nasz mózg?

Jak pokazują badania, muzyka jest w stanie wpływać na mózg, sprawiając, że stajesz się mądrzejszy, szczęśliwszy, zdrowszy oraz bardziej produktywny na wszystkich płaszczyznach życia. Dodatkowo potrafi zmienić aktualny humor słuchacza, poprzez regulowanie poszczególnych hormonów w jego organizmie.

W jaki sposób piosenki wpływa na zmiany w mózgu?

Poprzez długie eksponowanie na bodźce słuchowe w postaci muzyki, mózg zaczyna się rozwijać i wykazywać tendencję do powiększenia, tworzenia lepszych połączeń oraz bycia bardziej wyczulonym.

Zawodowi muzycy mogą pochwalić się lepszą umiejętnością analizowania bodźców zewnętrznych, szybszą reakcją i optymalniejszą pracą mózgu niż osoby, które nie mają tak dużego kontaktu z otoczeniem muzycznym.

Co jest potrzebne do dania mózgowi bodźca do rozwoju?

Ze względu na to, że większość z nas nie jest zawodowym muzykiem, warto wiedzieć w jaki sposób wymusić na naszym mózgu rozwój. Na szczęście nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać i do dania odpowiedniego bodźca, wystarczy słuchać piosenki przez 32 godziny tygodniowo.

Czy możemy doświadczyć wpływu muzyki szybciej?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta, tak. Za pewne nieraz podczas słuchania jakieś piosenki z dzieciństwa lub mocno związanej z twoimi przeżyciami, odczuwałeś tęsknotę, szczęście lub inne, dobrze znany Ci uczucie.

Poza rozwijaniem naszego mózgu, utwory muzyczne oddziałują również na hormony w naszym ciele, co w konsekwencji potrafi sprawić, że odczuwamy gęsią skórkę lub wyobrażamy sobie, że przeżywamy coś, czego w rzeczywistości nie robimy. Piosenki potrafią wpływać m.in. na:

  • Poziom stresu
  • Agresję
  • Szczęście
  • Motywację
  • Morale
  • Podniecenie
  • Obniżenie odczuwanego bólu
  • Zwiększenie siły i wytrzymałości
  • Uczucie głodu – co często wykorzystują restaurację

Odpowiedni dobór piosenki i jej wpływ na wyniki sportowe

Najczęściej możemy spotkać się z mniej lub bardziej świadomym wykorzystywaniem muzyki podczas różnego rodzaju ćwiczeń sportowych i to tam przejawia ona najłatwiejsze do zaobserwowania efekty.

Często osoby, które regularnie słuchają agresywnej piosenki podczas wykonywania serii, nie są w stanie powtórzyć swojego wyniku bez jej udziału. Tego typu przypadki nie są osamotnione, co potwierdza również nauka. Dlatego jeżeli chcesz poprawiać swoje osiągi, pamiętaj o wykorzystywaniu zmysłu słuchu.

Czego słuchać dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów?

Na każdego działa coś innego i to głównie za sprawą wspomnień, które mamy skojarzone z danym brzmieniem. Oczywiście możemy wyróżnić np. wpływ hard rocka na lepsze osiągi w sportach, ale ja polecam przetestować różne rodzaj muzyki na sobie i stworzyć playlisty pod samego siebie.

W powyższym artykule odnoszę się do informacji z własnego doświadczenia oraz wpisu z Bebrainfit.com.

Related posts

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Cieszę się, że tu jesteś!

Chcesz być pierwszym, który zobaczy nowe materiały?

Podaj swojego emaila, a wyśle Ci powiadomienie za każdym razem, kiedy dodam nowy artykuł.

Dziękuję za zaufanie!

Dziękuję za zaufanie!

Obiecuję, że nie będzie spamowania! Jakość przede wszystkim.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x