Arjenworld > Just My Mind > 5 sposobów, jak radzić sobie ze silnym stresem i nerwami

Jak radzić sobie ze silnym stresem i nerwami? Aby poradzić sobie ze stresem oraz nerwami należy wychodzić poza strefę komfortu oraz budować własna pewność siebie, w czym na pewno pomogą rady, które znajdziesz w poniższym artykule.

Stres to naturalny proces w naszym organizmie, który ma za zadanie przygotować nas na niecodzienny wysiłek i zadbać o to, abyśmy przetrwali sytuację zagrożenia życia.

Przede wszystkim stres objawia się nadmierną potliwością, uczuciem lęku oraz chęcią zrezygnowania z zaplanowanej czynności, która jest powodem jego wystąpienia.

Jednym słowem stres jest procesem, który chce zadbać o nasze bezpieczeństwo, zmuszając nas do niepodejmowania rzeczy, które wychodzą poza schemat codzienności.

W tym artykule dowiesz się, czym konkretnie jest stres, czy jest groźny dla twojego zdrowia oraz w jaki sposób sobie z nim radzić, aby nie dać się mu sparaliżować.

Jak radzić sobie ze silnym stresem i nerwami w pracy i szkole?

 1. ASMR
 2. Muzyka
 3. Mindfulness
 4. Ashwagandha
 5. Budowanie pewności siebie

Czym jest stres i dlaczego występuje?

Pomimo tego, że stres kojarzy nam się raczej ze złą emocją i czymś niepotrzebnym w życiu codziennym, to prawda jest taka, że dosłownie zawdzięczamy mu istnienie.

Musisz zrozumieć, że jest to określona reakcja naszego organizmu, która ma za zadanie przygotować Cię do intensywnego wysiłku.

Jak radzić sobie ze stresem i nerwami? - Wojciech Eichelberger
Jak radzić sobie ze stresem i nerwami? – Wojciech Eichelberger

Dzięki stresowi nasze ciało jest w stanie osiągać lepsze wyniki niż jesteś w stanie sobie wyobrazić.

Znany psycholog, Wojciech Eichelberger lubi mawiać na swoich wykładach:

Gdyby ktoś w tym stanie [podczas stresu], zacząłby nam mierzyć czas, to niejeden rekord świata moglibyśmy pobić

Wojciech Eichelberger

i jest w tym dużo prawdy, ponieważ m.in. do tego służy stres, żeby zapewnić nam większą szanse na przeżycie.

Problemem nie jest to, że stres się pojawia, ale sytuację, w których występuję.

Ta reakcje jest nam potrzebna w momentach kryzysowych, ale czy za coś takiego uchodzi praca w firmie, spotkanie z nowo poznaną osobą czy nawet wyjście ze znajomymi?

No raczej nie…

To dzięki ciężkiej pracy nad sobą, musimy sprawdzić, żeby nasz mózg przestawił swój próg, w którym włącz system alarmowy, wywołując u nas tak niechcianą reakcję w postaci stresu.

Jakie wyróżniamy najpopularniejsze rodzaje stresu?

Wśród wielu rodzajów stresu, z którym możemy zetknąć się w trakcie naszego życia, wyróżniamy przede wszystkim cztery jego najpopularniejsze odmiany.

Jakie wyróżniamy główne rodzaj stresu?

 1. Stres pozytywny
 2. Stres zawodowy
 3. Stres chroniczny
 4. Stres psychologiczny

Stres pozytywny

Stres z samego założenia jest pozytywny, ponieważ jest naszą wrodzoną zdolnością do przetrwania, której celem jest walka o nasze życie, a nie dążenie do naszego upadku.

To nasze zbyt małe lub złe doświadczenie wpływa na jego negatywną rolę w naszym życiu.

Tylko my jesteśmy odpowiedzialni za to, czy stres będzie wpływał na nas pozytywnienie czy nadal będzie naszym wrogiem.

Na szczęście możemy sposób pracować nad okiełznaniem stresu, robiąc z niego naszego sprzymierzeńca, który w odpowiednim momencie, wspomoże nasze możliwości.

Stres zawodowy

Stres zawodowy to jeden z najbardziej popularnych problemów w dzisiejszych czasach i wiąże się on z wymaganiami narzucanymi nam przez osoby zajmujące wyższe stanowisko.

Stres zawodowy jest obawą naszego organizmu przed konsekwencjami wynikającymi z niepowodzenia własnych działań na tle obowiązków zawodowych, co w konsekwencji może prowadzić do utraty wypracowanego stanowiska i pogorszenia sytuacji życiowej.

Stres chroniczny

Stres chroniczny to rodzaj stresu, który występuję praktycznie cały czas i jest najgorszym z możliwych, ponieważ praktycznie zawsze jego następstwem jest depresja.

Stres chroniczny jest na tyle niebezpieczny, że po jego zdiagnozowaniu, osoba na niego cierpiąca powinna od razu skontaktować się z lekarzem, który indywidualnie podejdzie do jej problemu i nie pozwoli chorobie na dalszy rozwój i podcinanie skrzydeł.

Stres psychologiczny

Przez frazę stres psychologiczny, większość ludzi rozumie po prostu niekomfortowe uczucie lęku i chociaż jest to dość łopatologiczne stwierdzenie, to wystarczająco dobrze odpowiada temu, w jakim kierunku trzeba szukać informacji, aby znaleźć rozwiązanie tej sytuacji.

Stres psychologiczny można określić jako konfrontację pomiędzy cechami, wartościami, doświadczeniem i umiejętności osoby, z rzeczywistym obrazem sytuacji, w której dochodzi do „transakcji”, ponieważ nie tylko zachodzi wpływ na daną osobę, ale również na otoczenie.

Jakie są negatywne skutki nadmiernego stresu?

Stres może mieć różne skutki, które są zależne przede wszystkim od jego poziomu, organizmu oraz skłonności człowieka, który go doświadcza.

Pomimo tego, że stres może mieć pozytywne skutki, które pomagają nam w przetrwaniu, to jednak w dzisiejszych czasach bardziej interesującą nas jego negatywne strony.

Jakie są negatywne skutki nadmiernego stresu?

 • Otyłość
 • Cukrzyca
 • Osteoporoza
 • Kłopoty z cerą
 • Bóle kręgosłupa
 • Wypadanie włosów.
 • Kłopoty z trawieniem
 • Wrzody żołądka i dwunastnicy
 • Choroby serca i układu krążenia
 • Bóle głowy – również chroniczne
 • Częste oddawanie moczu oraz kału
 • Rozregulowanie cyklu miesiączkowego u kobiet

Jak radzić sobie ze silnym stresem i nerwami w pracy i szkole?

Siła stresu jest zależny od tego, w jaki stopniu czujemy się niepewnie przed wykonaniem danego zadania, ponieważ ciągle wykonując jakąś czynność, trudno wciąż się jej bać.

Organizm ma zdolność adaptacji i dotyczy ona również strefy psychicznej.

Dlatego mówi się „musisz się przełamać” lub „to jest tylko straszne dopóki się nie zdarzy”.

Zazwyczaj stres paraliżuje nas tak długo, aż nie dojdzie do konfrontacji naszego wyobrażania z rzeczywistością.

Dlatego najważniejsza rzeczą w walce ze stresem i nerwami jest ciągłe wychodzenie poza strefę komfortu, akceptując fakt, że stres był, jest i będzie.

Oczywiście nie oznacza to, żebyś od razu skakał ze spadochronem, ale małymi krokami musisz coraz bardziej zmuszać się do rzeczy, przy których czujesz napływ stresu.

Tylko takie działanie zapewni efekt, który oczekujesz.

Czym będzie dla Ciebie pójście na egzamin, kiedy wczoraj odważyłeś się po raz pierwszy pogadać z osobą, w której jesteś zakochany lub postawiłeś się osobie, która Cię prześladuję?

Warto również wykorzystywać do pokonywania swoich lęków, momenty wzlotów, które każdy z nas ma, kiedy spotka nas coś niespodziewanego i jednocześnie miłego lub podbudowującego.

W tych momentach mamy wrażenie, że jesteśmy w stanie zrobić zupełnie wszystko i na tym powinniśmy bazować, wychodząc na przeciw rzeczy, przy której normalnie się stresujemy.

Jednak sposobów na to jak zminimalizować stres jest bardzo dużo, co pozwoli Ci idealnie dobrać taktykę pod swoje możliwości i postawić pierwsze kroki ku budowaniu pewności siebie.

Jak radzić sobie ze silnym stresem i nerwami w pracy i szkole?

 1. ASMR
 2. Muzyka
 3. Mindfulness
 4. Ashwagandha
 5. Budowanie pewności siebie

1. ASMR

ASMR to technika relaksacyjna, która wpływania na nasz mózg za pomocą różnego rodzaju bodźców zewnętrznych, w tym przede wszystkim dźwiękowych oraz wizualnych.

2. Muzyka

Oprócz tego, że muzyka jest częścią naszej kultury, to sprawdza się ona świetnie w zmianie nastroju, co już pewnie nieraz, nieświadomie doświadczyłeś na sobie.

Słuchanie relaksujących, jak również i ulubionych piosenek wpływa na hormony w twoim ciele, co może wpłynąć na twoje odczucia oraz nastawienie na resztę dnia.

3. Mindfulness

Medytacja od tysięcy lat towarzyszy ludziom, pozwalając nie tylko zwalczyć stres, ale również zachować balans w życiu codziennym.

Jedną z jej odmian jest Mindfulness.

Technika ta zakłada obecność „tu i teraz”, bez myślenia nad przeszłością i przyszłością, co pozwala na łatwe jej praktykowanie w trakcie codziennej rutyny.

4. Ashwagandha

W naszych czasach trudno jest nie znaleźć „proszków” na każdy problem i podobnie jest w przypadku walki z nadmiernym stresem i nerwami.

Chociaż Ashwagandha jest znana ludzkości od lat, to wciąż jest jedną z najlepszych roślin na różnego rodzaju problemy, wynikające z podwyższonego kortyzolu (stresu).

5. Budowanie pewności siebie

Niezależnie, którą metodę wybierzemy, na końcu i tak dojdziemy do wniosku, że to budowanie pewności siebie jest najlepszą bronią do walki ze stresem oraz nerwami.

Chociaż wspomniane rady mogą pomóc obniżyć poziom kortyzolu oraz przygotować nas lepiej na walkę ze stresującą sytuacją, to tylko udowadnianie sobie, że jest się wartościową osobą, pomoże Ci pozbyć się problemu na dobre.

Jaka są najlepsze strategia radzenia sobie ze stresem?

Do planowania strategii przezwyciężania stresu można podejść na wiele sposób i w dużej mierze zależy to od jego poziomu oraz twojego dotychczasowego życia.

Dlatego to ty po zapoznaniu się z powyższymi radami, powinieneś sam ustalić, co jest dla Ciebie najlepsze i w jaki sposób zaczniesz wdrażać tę pomysły w życie.

Pamiętaj, że czasami warto mieć pewne nastawienie, ale pozwolić ponieść się chwili, po prostu robiąc krok w przód i wychodząc na przeciw stresującej sytuacji.

Osobiście postawiłbym na wspomaganie się różnego rodzaju roślinami, aby obniżyć poziom kortyzolu (co może dać dodatkowy efekt placebo).

Następnie planując w jaki sposób każdego dnia robić kroku, ku wychodzeniu poza strefę komfortu.

Czy stres może zabić?

Od kiedy do opinii społecznej zaczęły napływać informację na temat stresu, mówi się, że jest on w stanie doprowadzić do śmierci.

Jak się okazuję, najnowsze badania w tym temacie wykazały, że stres zabija.

Jednak tylko w momencie, kiedy na prawdę w to wierzymy.

Chociaż brzmi to jak żart, to właśnie osoby, które zaznaczyły, że prowadzą zestresowany tryb życia i wierzą w to, że doprowadzi ich to do śmierci, umarły wcześniej, niż pozostali uczestnicy.

Więc skoro jesteś zestresowany, to chociaż nie wierz, że to Cię zabije.

Author

Za darmo dziele się wiedzą, za którą ludzie trzepią dużą kasę. Od 2012 zafascynowany sposobami na osiąganie maksimum z organizmu, przy okazji nie męcząc się zbytnio.

Strona wykorzystuje pliki Cookies do prawidłowego funkcjonowania: Polityka prywatności, RODO, Regulamin serwisu
This is default text for notification bar