Arjenworld > Just My Mind > Jak szybko i skutecznie się uczyć, żeby się dobrze nauczyć?

Jako, że rozpoczynamy sezon przygotowań do matur oraz zaliczania na ostatnią chwilę egzaminów w sesji, przyszła pora na odpowiedzenie sobie, co nauka podpowiada nam w temacie, jak szybko i skutecznie się uczyć, żeby się nauczyć.

Pamiętaj, że na to, jak szybko i skutecznie się uczyć, żeby się nauczyć ma wiele czynników i to ty wykorzystując zaproponowane sposoby, będziesz musiał odnaleźć sposób, który da tobie oczekiwany rezultat. Na szczęście jest to tylko jednorazowa praca, więc zaczynajmy!

Pozbądź się czynników rozpraszających

Jak chcemy szybko i skutecznie się uczyć, to przede wszystkim musimy rozpocząć ten proces od przygotowania odpowiedniego środowiska, które nie tyle co wspomoże sam proces, to wyeliminują wszystkie bodźce, które mogą w tym przeszkodzić.

W trakcie próby nauki możemy natknąć się na dwa rodzaje problemów, które mogą pochodzić od bodźców zewnętrznych oraz wewnętrznych. Tylko wyeliminowanie ich wszystkich pozwoli Ci na bezproblemowe przystąpienie do edukacji i zapamiętywania nowych informacji.

Czynnik zewnętrzne

Czynniki zewnętrzne, które potrafią wpływać na to, jak szybko i skutecznie możesz się uczyć, to przede wszystkim wszystkie rozpraszacze, które znajdują się w twoim otoczeniu. Wśród najbardziej popularnych rzeczy, wymienia się przede wszystkim:

  • Radio
  • Telefon
  • Telewizor
  • Inna osoba
  • Rozmowa (kogoś w naszym otoczeniu)

JAK SOBIE Z NIMI PORADZIĆ?

Z czynnikami zewnętrznymi można sobie w prosty sposób poradzić, odcinając się od wszystkich rzeczy, które świadomie lub podświadomie angażują twoją uwagę.

Czynnik wewnętrzne

Czynniki wewnętrzne, które potrafią wpływać na to, jak szybko i skutecznie możesz się uczyć, to przede wszystkim nasza głowa, która lubi w najmniej odpowiednim do tego momencie, zacząć rozmyślać nad podjęcie bezwartościowej decyzji lub wspominać wydarzenia, które nie mają żadnego przełożenia na obecną sytuację, opóźniając cały proces edukacji.

Jak sobie z nimi poradzić?

W przypadku czynników wewnętrznych jest ciężej sobie z nimi poradzić, ponieważ nie każdy potrafi odciąć się od napływu zbędnych myśli, które są cały czas przetwarzane przez nasz mózg. Pomocna w tym przypadku jest umiejętność medytacji, przede wszystkim Mindfulness.

Jak się uczyć

Kiedy już zadbaliśmy o to, żeby stworzyć dla swojego mózgu odpowiednie warunki do nauki, możemy przejść do wdrażania sposobów, które pomogą zoptymalizować sam proces pozyskiwania przez nas wiedzy i trwalej utrwalą nowe informację.

Sposobów na to, jak się uczyć jest na prawdę dużo, ale ja Ci przedstawię tę, które najlepiej sprawdzają się dla większości ludzi. Pamiętaj, że to ty musisz je przetestować na sobie, aby dojść do tego, które z nich sprawdzają się w twoim przypadku.

Sposoby na to, jak się uczyć dzielimy ze względu na to, czy jest się słuchowcem czy wzrokowcem oraz na ogólne, które bazują na stymulacji naszego mózg i organizmu. Sprawdzą się one idealnie dla każdego, bez względu na preferowany tryb nauki.

Jak się uczyć będąc słuchowcem

Osoba będąca słuchowcem lepiej zapamiętuje rzeczy, które są mu przekazywane poprzez zmysł słuchu, dlatego wszystkie techniki, które im się proponuje, bazują na wykorzystaniu podatności na bodziec zewnętrzny, otrzymywanego za pomocą ucha.

Dyktafon

Nagrywaj fragmenty tekstu, które musisz przyswoić, a następnie puszczaj je sobie. Sprawdzi się to w twoim przypadku o wiele lepiej, niż ciągłe przepisywanie tekstu.

Rozmowa

Znajdź sobie kompana do nauki i razem rozmawiajcie na temat tekstu, którego musicie się nauczyć. Nie dość, że szybciej się go nauczysz, to dzięki skojarzeniu, zapamiętasz go lepiej.

łączenie słów

Jeżeli szukasz sposobu na zapamiętanie dat lub ważnych nazw, to staraj się zrobić to za pomocą łączenia z innymi, pasującymi do siebie słowami. To nie tylko dobra okazja do zabawy w rapera, ale również dobry sposób na zapamiętywanie poprzez skojarzenie.

Jak się uczyć będąc wzrokowcem

Osoba będąca wzrokowcem lepiej zapamiętuje rzeczy, które są mu przekazywane poprzez zmysł wzroku, dlatego wszystkie techniki, które im się proponuje, bazują na wykorzystaniu podatności na bodziec zewnętrzny, otrzymywanego za pomocą oczu.

Zapisuj

Przede wszystkim osoba, która jest wzrokowcem musi się uczyć poprzez różnego typu zapisywanie informacji. Dobrze sprawdzi się tutaj m.in. popularne przepisywanie tekstu do nauki oraz wszelkiego rodzaju skojarzenia z rzeczami, które możemy sobie wyobrazić.

Podkreślaj

Innym ważnym czynnikiem, który pomoże Ci lepiej zapamiętywać ważne fragmenty tekstu to podkreślanie najistotniejszych rzeczy, wykorzystując w tym celu kolorowe markery. Nie tylko zwrócą one twoją uwagę, ale pomogą mózgowi w lepszym oszacowaniu ważność fragmentu.

Karteczki

Jednym z dobrych metod optymalizacji nauki dla wzrokowca, jest rozpisanie najważniejszych rzeczy na karteczki i porozmieszczanie je po całym otoczeniu, w którym się znajdujemy. Taka technika pozwala nam dawkować wiedzę, ale również kojarzyć informację z miejscem.

Jak się szybciej uczyć

Poza wyżej wymienionymi sposobami na to, jak się uczyć, wymieniamy kilka patentów, które powinny pozytywnie przełożyć się na naukę każdej osoby, ponieważ polegają na wspomaganiu pracy mózgu oraz pobudzaniu organizmu do działania.

ASMR

ASMR to dość skomplikowana, jak również dopiero od niedawna zyskującą na popularność technika, co przekłada się na to, że wciąż jest wiele mitów, teorii oraz brakuje nam badań, które potwierdziłyby, czy niektóre odczucia nie są zwykłym efektem placebo. Jednak to, czego możemy być pewni, to fakt, że ASMR stymuluje mózg, poprawiając jego koncentrację.

Kawa

Kawa jest najpopularniejszym stymulantem mózgu, który jest stosowany w Polsce. Sprawdzi się ona również w trakcie nauki, ale spadek energii na kilka minut po jej wypiciu sprawia, że nie jest to substancja idealna. Osobiście preferuje adaptogen zwany Różańcem górskim.

Muzyka

Muzyka ma wiele zalet, w tym m.in. stymulację mózgu do działania i to właśnie o ten aspekt najbardziej nam chodzi. Odpowiedni dobór piosenek potrafi zaangażować twój organizm do wydajniejszej pracy oraz być idealną przerwą pomiędzy nauką materiału. Badania sugerują, że do szybszej nauki może przede wszystkim przyczynić się muzyka klasyczna.

Przerwy

Staraj się nie uczyć całego materiału na raz. Stosuj przerwy, które dadzą czas twojego mózgowi na przyswojenie nowej wiedzy. Zaleca się robienie przerw nawet co 15 minut nauki.

Ćwiczenia

Ćwiczenia bardzo pozytywnie wpływają na nasz organizm, co jest dość powszechnie wiadome. Nie inaczej jest w przypadku stymulacji naszego mózgu do nauki, ale pamiętaj, że masz poćwiczyć, a nie skatować swoje ciało do tego stopnia, że jedyne, co będziesz w stanie następnie zrobić, to wykorzystać czas przeznaczony na edukację, na chwilową drzemkę.

Wyluzuj się

Nasz mózg ma problemy z zapamiętywaniem szczegółów, kiedy organizm jest zestresowany. Dlatego osoby, które są świadkami negatywnych wydarzeń, nie są uznawani za rzetelne źródła informacji. Pamiętaj, jeżeli chcesz się szybko uczyć, nie możesz się tym stresować!

Adaptogeny

Adaptogeny to specjalne rośliny, które są dostępne w postaci suplementów, a których zadaniem jest optymalizowanie pracy naszego organizmu. Są one bezpieczne dla zdrowia i wspomagają nasz organizm w odpowiednim zarządzaniu hormonami, w tym m.in. kortyzolu.

Nagradzanie

Nasz mózg to potężne narzędzie, które jak się okazuję, potrafi być w prosty sposób manipulowane. Jednym z takich przykładów jest nagradzanie samego siebie, za przyswojenie fragmentu materiału. Jest to trik, który często stosujemy nieświadomie, a jak skutecznie!

Author

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.