Kawa kuloodporna, bulletproof z masłem i olejem kokosowym

Kawa kuloodporna, bulletproof z masłem i olejem kokosowym

Jednym z ostatnich trendów u osób aktywnych fizycznie jest picie przed treningiem lub na śniadanie bulletproof coffee, która u nas jest znana bardziej pod nazwą kuloodporna kawa.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest kawa kuloodporna, czy warto ją włączyć do swojego planu żywieniowego oraz dowiesz się, w jaki sposób ją przygotować, aby dała oczekiwany efekt.

Sprawdź koniecznie!
Jak schudnąć i wyrzeźbić sylwetkę w 3 miesiące w domu?
Jak schudnąć i wyrzeźbić sylwetkę w 3 miesiące w domu?

Czasami zdarza się, że pod wpływem impulsu chcemy wprowadzić zmiany do życia i wtedy najczęściej pojawia się pytanie, Czytaj dalej...

Jak szybko schudnąć na siłowni? Nie potrzebne Ci są ćwiczenia!
Jak szybko schudnąć na siłowni? Nie potrzebne Ci są ćwiczenia!

Aby szybko schudnąć na siłowni, wcale nie musisz wykonywać specjalnego ćwiczenia, a wystarczy Ci do tego deficyt kaloryczny, Czytaj dalej...

Co to jest kawa kuloodporna

Kawa kuloodporna to inna wersja kawy, którą znamy z naszego codziennego życia. Oprócz zmielonych ziarenek kawy, zawiera w sobie dodatkowe składniki, które świadczą o jej unikatowym smaku oraz prozdrowotnych właściwościach.

Kawa kuloodporna występuje w różnych odmianach, ale podstawowa wersja, której autorem jest Dave Asprey, bazuje na kawie, maśle oraz oleju MCT (lub oleju kokosowym).

Kawa z masłem i olejem kokosowym, a zdrowie

kawa kuloodporna przepis
Kawa kuloodporna przepis i składniki

Kawie kuloodpornej przypisuję się wiele prozdrowotnych właściwości, a to wszystko za sprawą badań na poszczególnych jej składnikach, które wykazują, że są one w stanie wspomóc organizm człowieka oraz zapobiegać powstawaniu ciężkich chorób.

Kawa – ma wiele zdrowotnych właściwości, które zostały szerszej opisane w osobnym wpisie, ale przede wszystkim badania wskazują na to, że potrafi podnieść poziom energii, zmniejszyć zmęczenie, przyśpieszyć spalanie tłuszczu oraz zapobiegać wystąpieniom niektórych chorób (1).

Masło – wykazuje dużą zawartość użytecznych antyoksydantów oraz omegi-3 (12).

Olej kokosowy lub MCT – Olej kokosowy wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie serca i zawiera zdrowy cholesterol. MCT wykazuje pozytywny wpływ na cholesterol oraz redukcję wagi (1234).

Kuloodporna kawa przed treningiem czy na śniadanie

Kawa kuloodporna jest przede wszystkim gloryfikowana, jako śniadanie lub posiłek przedtreningowy, ponieważ ze względu na dużą ilość kofeiny, dobrze pobudza do działania.

Kolejną zaletą takiego stosowania jest duża ilość tłuszczu, co sprawia, że nie czujemy się głodni oraz mamy mniejsze skoki energii, niż przy spożyciu posiłku bazującego na węglowodanach.

Tak na prawdę wpływa ona podobnie na nasz organizm, jak typowe białkowo-tłuszczowe śniadanie, popijane kawą, ale ma mniejszą objętość, więc mniej ciąży na żołądku.

Sposób w jaki będziemy ją praktykować, nie ma zbyt dużego znaczenia i powinien być naszym subiektywnym wyborem, ponieważ nie ma żadnego magicznego wpływu na nasze ciało.

Bulletproof coffee przepis

Kawa kuloodporna przepis

Pomimo tego, że kawa kuloodporna ma wiele odmian, to jej podstawę zawsze stanowi oryginalny przepis, do której w zależności od upodobań, dodawane są kolejne składniki.

Kawa kuloodporna przepis:

  1. Zaparz świeżo zmieloną kawę
  2. Dodaj 1-2 łyżeczki MCT (lub olej kokosowy)
  3. Dodaj 1-2 łyżeczki masła
  4. Dobrze wszystko wymieszaj

Podsumowanie

Pomimo tego, że kawa kuloodporna nie ma żadnych super właściwości, które zrewolucjonizują twoje życie, warto ją spróbować, ponieważ jest bardzo wygodnym sposobem spożywania pierwszego posiłku i sprawia, że nie mamy spadków energii od początku dnia.

Produkty, które się na nią składają mają przebadane, pozytywne oddziaływanie na nasze ciało, ale nie sprawia to, że Bulletproof jest czymś, bez czego nie da się żyć i grozi nam przedwczesna śmierć.

Pomimo tego, że mówi się, że kawa kuloodporna może wpłynąć pozytywnie na redukcję [głównie za sprawą oleju MCT], to wciąż mamy za mało informacji, aby jednogłośnie to stwierdzić, a trzeba pamiętać, że ten rodzaj kawy jest bardzo kaloryczny i musi zostać wliczony w dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

Sprawdź koniecznie!
To nadwyżka kaloryczna (surplus kaloryczny) sprawia, że tyjesz!
To nadwyżka kaloryczna (surplus kaloryczny) sprawia, że tyjesz!

Nadwyżka kaloryczna (surplus kaloryczny) to dodatni wynik odejmowania od ilości kalorii, które dostarczasz w diecie, zapotrzebowania kalorycznego. To Czytaj dalej...

Jak schudnąć z ud i pośladków w tydzień? (Bez ćwiczenia)
Jak schudnąć z ud i pośladków w tydzień? (Bez ćwiczenia)

Aby schudnąć z ud i pośladków w tydzień wcale nie trzeba wykonywać specjalnego ćwiczenia, a wystarczy zadbać o Czytaj dalej...

Podeślij znajomemu!
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments