Arjenworld > Odżywianie > Kawa – właściwości oraz jej wpływ na organizm człowieka

Kawa, prawdziwy napój bogów, bo jak inaczej nazwać tę czarną substancję, która w jednej chwili jest w stanie pobudzić Cię, dodać sił oraz znieczulić na wysiłek fizyczny na kolejne kilka godzin? jednak to nie wszystkie jej pozytywne aspekty, o których chciałem Ci trochę więcej napisać. Zacznijmy więc od początku…

Kawa i jej główne zastosowanie w życiu codziennym

Kawa jest jedną z najpopularniejszych używek codziennego użytku, która stosowana jest przede wszystkim do stymulowania naszego ciała i przygotowywania go do wymagań dnia codziennego. Dzięki swojemu relatywnie niskiemu kosztowi, prozdrowotnych działaniach oraz szybkiemu wpływowi na nasze ciało, stałą się idealnym stymulantem dla ludzi dwudziestego pierwszego wieku.

Kawa sprawia, że stajesz się silniejszy i szczęśliwszy

kawa

Kawa wykazuje również oddziaływanie na zwiększenie dopaminy oraz adrenaliny, co potrafi bezpośrednio przełożyć się na nasz nastrój i skupienie. Jednak przy regularnym jej spożywaniu, będziesz potrzebował kofeiny, aby osiągnąć swój normalny poziom dopaminy, co w konsekwencji nie przełoży się na oczekiwane efekty, dlatego jest to bardziej sztuczka dla osób, które od święta piją kawę.

Kawa właściwości

Nie jest to dość powszechne w naszych polskich mediach, ale kawa ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jak podaje medicalnewstoday.com, wiele badań wykazuję pozytywny wpływ kawy na zapobieganie Parkinsonowi, depresji oraz zmniejszenie szansy nawet o 50% na wystąpienie raka (przy piciu trzech filiżanek kawy dziennie).

Dodatkowo badania z 2014 roku, które przeprowadzono na 48.000 osób, wykazały, że po czterech latach picia co najmniej jednej kawy dziennie, spada ryzyko na wystąpienie cukrzycy drugiego stopnia (najpopularniejszy rodzaj) aż o 11%. Do takiego samego wniosku doszli badacze przeprowadzający eksperyment na ludziach pijących pomiędzy cztery, a sześć filiżanek kaw dziennie.

Kawa, niedocenione wsparcie podczas odchudzania

Wiele się mówi na temat kawy, ale nadal mało poruszanym aspektem w jej kontekście jest jej wpływ na odchudzanie. Jeżeli chciałbym komuś w prosty sposób opisać wpływ omawianego napoju na utratę wagi odniósłbym się do efektu termogenicznego (chwilowe podniesienie temperatury naszego ciała) oraz jej długoterminowego wpływu na wykorzystywanie przez ciało zasobów zgromadzonego tłuszczu jako paliwa.

Ile możesz wypić kawy dziennie, aby nie odczuć negatywnego skutku?

Ilość popularnych napojów potrzebna do osiągnięcia zalecanego limitu, 400mg

Dla ludzi dorosłych zakłada się, że dawka do 400 mg/dzień jest bezpieczna. Nie zaleca się kobietom w ciąży lub karmiącym przekraczanie poziomu 200 mg/dzień. Osoby posiadające problemy sercowo-naczyniowe również powinny podejść ostrożnie do tematu kawy i pomimo niestwierdzonego wpływu na pogorszenie zdrowia, warto zachować rozsądny umiar.

Czy da się przedawkować kawę?

Tak, nauka zakłada górny limit, który może spowodować, że dana osoba umrze i przypada on na 150mg/kilogram masy ciała. Przyjmuję się, że już dawki na poziomie 10mg/kilogram masy ciała są dla człowieka toksyczne. Jednak warto zaznaczyć, że osoba zdrowa nie powinna obawiać się jednorazowych przekroczeń zalecanego spożycia. Tak jak we wszystkim w życiu, należy zachować umiar.

W jaki sposób efektywnie wykorzystywać pełen potencjał kawy?

W jaki sposób efektywnie wykorzystywać pełen potencjał kawy? To bardzo proste. Po prostu korzystaj z niej jak najrzadziej się tylko da. Czym częściej z niej korzystasz, tym bardziej się na nią uodparniasz, co skutkuje zwiększonym zapotrzebowaniem do odczucia stymulacji. Najbardziej optymalnie będzie trzymać się jednej, dwóch kaw w tygodniu.

Negatywne skutki korzystania z kawy

Poza wielokrotnie wspominanym wcześniej przystosowaniem do spożywanej kofeiny, co skutkuję coraz większą potrzebą zwiększania dziennej dawki, kawa ma jedną bardzo irytującą wadę, strasznie brudzi szkliwo. Nie ma co się oszukiwać, że uzębienie nie jest jedną z pierwszych rzeczy, na która zwracamy uwagę u drugiej osoby, ale trzeba brać pod uwagę, że picie omawianego napoju na pewno nie ułatwi nam uzyskanie hollywoodzkiego uśmiechu.

Author

Za darmo dziele się wiedzą, za którą ludzie trzepią dużą kasę. Od 2012 zafascynowany sposobami na osiąganie maksimum z organizmu, przy okazji nie męcząc się zbytnio.

Strona wykorzystuje pliki Cookies do prawidłowego funkcjonowania: Polityka prywatności, RODO, Regulamin serwisu
This is default text for notification bar