Arjenworld > Odżywianie > Korzeń maca – co to jest, cena oraz wpływ na jakość życia

Pomimo tego, że Korzeń maca jest znany ludzkości od wieków, dopiero w trakcie ostatnich lat zaczął nabierać na popularności, co przełożyło się nie tylko na lepsze poznanie jego możliwości, ale pojawienie się badań naukowych, które potwierdzają oraz obalają mity na jego temat.

Co to jest?

Korzeń maca, który równie często występuję pod nazwą Lepidium meyenii lub Peruvian ginseng, jest rośliną, która przede wszystkim rośnie na Andres, w centrum Peru.

Korzeń maca należy do tej samej grupy warzyw, co m.in.: brokuły, kalafior czy kapusta i ma długą historię zastosowania w medycynie oraz kuchni peruwiańskiej.

Korzeń maca jest zazwyczaj suszony i proponowany nam w postaci sproszkowanej. Można go również spotkać w postaci tabletek lub płynu.

Warto również pamiętać o tym, że pomimo tego, że dysponujemy badaniami nad korzeniem macy, większość z nich jest przeprowadzona w dość prosty sposób i wciąż potrzeba czasu, aby wszystkie jego aspekty zostały odkryte oraz w 100% potwierdzone.

Wartości odżywcze

Korzeń maca jest rośliną o bardzo bogatej wartości odżywczej, która dostarcza organizmowi niezbędnych do jego funkcjonowania witamin oraz minerałów.

Korzeń maca (28 gramów) zawiera następujące wartości odżywcze:

 • Ilość: 28 gramów
 • Kalorie: 91 kcal
 • Węglowodany: 20 gramów
 • Proteiny: 4 gramów
 • Błonnik: 2 gramów
 • Tłuszcz: 1 gram
 • Witamina C: 133% RDI
 • Miedź: 85% RDI
 • Żelazo: 23% RDI
 • Potas: 16% RDI
 • Witamina B6: 15% RDI
 • Magnez: 10% RDI

*Gdzie RDI wyznacza dzienną, zalecaną wartość spożycia.

Korzeń maca jest świetnym źródeł węglowodanów, przy równoczesnym zachowaniu dużych proporcji (20:1) względem tłuszczów. Produkt ten zawiera dużą ilość witamin oraz minerałów, wśród których warto wymienić przede wszystkim witaminę C, miedź oraz żelazo.

Wpływ na libido

Jednym z częstych problemów, który przede wszystkim dotykają osoby po 30 roku życia (ale nie tylko), jest obniżony poziom libido, co bezpośrednio przekłada się na popęd seksualny oraz satysfakcję z odbytego stosunku.

Ratunku z tego typu problemami możemy szukać na wielu płaszczyznach, ale przede wszystkim warto przyjrzeć się temu, co oferuję nam natura.

Jednym z koronnych przykładów substancji, które są zażywane na podniesienie poziomu libido, jest omawiany korzeń maca.

Korzeń maca ma potwierdzone naukowo oddziaływanie na poziom libido, co skutkuje jego podniesieniem zarówno u mężczyzny, jak i kobiety (1).

Badanie z 2010 roku, które zostało wykonane na 131 osobach, sugeruje, że korzeń maca zaczyna wykazywać swój pozytywny wpływ na libido już po 6 tygodniach jego przyjmowania (1).

Poprawa płodności

5 małych badań przeprowadzonych na korzeniu macy sugeruje, że spożywanie tej substancji przyczynia się do poprawy jakości nasienia u osób, które mają stwierdzony problem z bezpłodnością, jak również u zdrowych mężczyzn (1, 2, 3).

Badanie przeprowadzone na 9 uczestnikach potwierdziło, że spożywanie macy przez 4 miesiące sprawia, że w spermie znajduję się więcej plemników oraz są one bardziej ruchliwe (1).

Wsparcie w trakcie menopauzy

Menopauza to bardzo ważny i nieunikniony proces dla każdej kobiety, który potrafi nieść za sobą szereg nieprzyjemnych objawów, do których zaliczamy m.in.: zmienny humor, ataki ciepła, suchość waginy, problemy ze snem oraz mniejszy próg irytacji.

Analiza na podstawie czterech badań wykazała, że korzeń macy może wspomóc kobiety w przejściu menopauzy, niwelując problemy wynikające z jej objawów (1).

Badania przeprowadzone na zwierzęta sugerują, że korzeń maca może wpłynąć na poprawę zdrowia kości, co przyczynia się do zmniejszenia szansy wystąpienia Osteoporozy (1, 2, 3).

Wpływ na samopoczucie

Niektóre badania sugerują, że korzeń maca może wpływać na humor.

Przede wszystkim maca ma wykazywać korzystny wpływ na obniżenie stresu (uczucia niepokoju) oraz symptomów depresji – zwłaszcza u kobiet, które przechodzą menopauzę (1, 2).

Korzeń maca zawiera w sobie substancje nazywaną Flawonoid, która wykazuje co najmniej trzy pozytywne wpływy psychologiczne (1).

Wyniki sportowe i energia

Korzeń maca jest substancją, która często jest wykorzystywana przez różnego rodzaju sportowców, których organizm wymaga dodatkowego wsparcia.

Badania przeprowadzone na zwierzętach sugerują, że maca może przyczynić się do wzrostu siły, wytrzymałości oraz energii, co bezpośrednio przekłada się na wyniki sportowe (1, 2, 3).

Jeżeli chodzi o samą wytrzymałość, to istnieje sporo naukowych potwierdzeń dla pozytywnego wpływu macy, ale w przypadku budowania masy mięśniowej oraz siły, wciąż brakuje wystarczająco dużo badań, aby móc to jednoznacznie stwierdzić.

Wpływ na proces nauki i zapamiętywania

Maca peruwiańska słynie również z tego, że poprawia pracę mózgu, dzięki czemu jest często podawana dzieciom w Peru, aby tę miały lepsze wyniki w nauce (1, 2, 3).

Liczne badania na korzeniu macy potwierdzają, że jej stosowania przyczynia się do poprawienia zdolności uczenia oraz zapamiętywania większej ilości materiału (1, 2, 3, 4).

Jak przyjmować?

Korzeń macy to substancja, którą bardzo prosto wprowadzić do diety.

Najprostszym sposobem jej dodania do diety jest postać tabletki, ale można ją również z powodzeniem dostarczać poprzez spożywanie sproszkowanej wersji, łącząc z owsianką lub tworząc domowe wypieki na jej bazie (np. batony).

Dawka w jakiej powinno się przyjmować korzeń macy nie jest jasno zdefiniowana, ale w większości badań stosuję się dzienną porcję na poziomie 1.5 – 5g.

Warto również wspomnieć, że większość suplementów proponuję nam dzienną dawkę na poziomie około 500mg (0.5g) i warto nie przekraczać zaleceń, bez wcześniejszego zapoznania się z tematem lub zasięgnięcia rady osoby, która jest obeznana z korzeniem macy i ma wystarczające kompetencję, aby móc doradzić w jakiej ilości ją stosować.

Cena

Cena korzenia macy jest zależna od wielkości opakowania, w którym jest ona sprzedawana, firmy oraz zawartości macy na każdy gram substancji.

Korzeń maca kupimy już za 18zł, w cenie której otrzymujemy 60 tabletek, każda po 500mg surowca – co jest standardową wartością dla polskiego rynku.

Jednak ceny za ten produkt potrafią sięgać kwot rzędu 70zł za 100 tabletek, kiedy chcemy skorzystać z oferty proponowanej nam przez bardziej popularne firmy.

W przypadku zakupu suplementów z macy, warto zwrócić uwagę nie tyle co na cenę, to na fakt, czy producent oferuje nam badania, potwierdzające zawartość substancji w produkcje.

Author

Za darmo dziele się wiedzą, za którą ludzie trzepią dużą kasę. Od 2012 zafascynowany sposobami na osiąganie maksimum z organizmu, przy okazji nie męcząc się zbytnio.

Strona wykorzystuje pliki Cookies do prawidłowego funkcjonowania: Polityka prywatności, RODO, Regulamin serwisu
This is default text for notification bar