Arjenworld > Odżywianie > Na czym polega post wodny, który daje szybkie efekty? (zasady)

Jednodniowy post wodny to inna nazwa systemu żywienia „jednodniowa głodówka”, który polega na niespożywaniu żadnego pożywienia przez określony czas (w tym przypadku dnia), dostarczając organizmowi tylko wodę lub napoje bez kalorii.

Post wodny niesie za sobą wiele zdrowotnych właściwości (o których porozmawiam później), w które spotykają się z pozytywną opinią, jak również i dużą krytyką.

Jednak to, co jest najważniejsze dla każdej osoby, która interesuję się tę metodą, to jej wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej, którego nie da się negować.

Jak post wodny wpływa na chudnięcie?

Jak post wodny wpływa na chudnięcie?
Jak post wodny wpływa na chudnięcie?

Oczywiście to nie jest tak, że akurat post wodny jest magicznym sposobem na spalanie tłuszczu, ponieważ jest to bezpośrednie zależne od podaży kalorii względem zapotrzebowania kalorycznego, co musi tworzyć deficyt kaloryczny.

Co w prostych słowach oznacza, że musimy jeść mniej, niż potrzebuje nasz organizm do utrzymania obecnej masy ciała, co zmusi go do spalania tłuszczu, aby zrekompensować sobie braki w energii dostarczanej z zewnątrz.

Deficyt najlepiej jest sobie wyznaczyć, dzięki wykorzystaniu kalkulatora kalorii dostępnego na stronie, a następnie wykorzystując metodę „liczenie kalorii”, dostosować ilość jedzenia, którą spożywamy w trakcie dnia, do naszego celu.

W skrócie wystarczy nam to do prowadzenia redukcji i nie zmieniania praktycznie w ogóle naszych nawyków żywieniowych, a po prostu zmniejszą ilość jedzenia, które jemy lub zwiększając aktywność fizyczną, co zwiększa nasze zapotrzebowanie.

Gdzie tu miejsce dla postu wodnego?

Kiedy wiesz już, że chudnięcie kręci się wokół kalorii, a przede wszystkim ich niedostatecznego jedzenia względem zapotrzebowania, możemy przejść do tego, jak wykorzystać w tym wszystkim jednodniowy (lub dłuższy) post wodny.

Aby łatwiej było nam to wszystko omówić, stwórzmy sobie postać, która na nasze potrzeby będzie kobietą o następujących cechach sylwetki:

 • 30lat.
 • 70kg.
 • 170cm.
 • Dziewczyna.
 • Średni poziom aktywności, ponieważ praca chodzona.

Kiedy podłożymy tę dane pod kalkulator kalorii, okaże się, że dzienne zapotrzebowanie naszego bohatera to około 2000 kcal, co po odjęciu 500 kcal (tworzymy deficyt), będzie oznaczało, że ma on do zagospodarowania 1500 kcal.

My wyznaczyliśmy sobie 500 kcal jako deficyt, ale tak na prawdę może on być różny.

Jednak wartość 500 kcal to minimalny, zalecany deficyt w podaży kalorii, który gwarantuje nam tempo chudnięcia na poziomie 3500 kcal tygodniowo, czyli około 0.45kg na przestrzeni tygodnia (1 kg tkanki tłuszczowej to 7800 kcal).

Post wodny będzie nam pomagał przy wytworzeniu większego deficytu lub pozwoleniu sobie na zjedzenie większej ilości pokarmu w trakcie pozostałych dni.

Jak wykorzystać post wodny przy zrzucaniu zbędnej tkanki tłuszczowej?

Aby wykorzystać post wodny przy zrucaniu tłuszczu, raz jeszcze musimy odnieść się do wspomnianego zapotrzebowania, które przy wytworzeniu naszego deficytu, będzie na przestrzeni tygodnia prezentować się następująco:

Dzień tygodniaPodaż kaloriiDeficyt
Poniedziałek1500 kcal500 kcal
Wtorek1500 kcal500 kcal
Środa1500 kcal500 kcal
Czwartek1500 kcal500 kcal
Piątek1500 kcal500 kcal
Sobota1500 kcal500 kcal
Niedziela1500 kcal500 kcal
Podsumowanie kalorii10500 kcal3500 kcal

W momencie, w którym włączymy chociaż jeden dzień postu wodnego, w którym kompletnie wykluczamy kalorie, prezentuje się to następująco:

Dzień tygodniaPodaż kaloriiDeficyt
Poniedziałek0 kcal2000 kcal
Wtorek1500 kcal500 kcal
Środa1500 kcal500 kcal
Czwartek1500 kcal500 kcal
Piątek1500 kcal500 kcal
Sobota1500 kcal500 kcal
Niedziela1500 kcal500 kcal
Podsumowanie kalorii9000 kcal5000 kcal

Oznacza to, że dzięki zastosowaniu postu wodnego (w tym przypadku w poniedziałek), zwiększyliśmy tygodniowy deficyt o 1500 kcal, czyli tygodniowe tempo chudnięcia zamiast 0.45kg, będzie wynosić 0.64kg (wzrost o 42%!).

Jednak ten sposób zwiększa tempo chudnięcia, a post wodny może jeszcze być zastosowany w celu zwiększenia pożywienia w pozostałych dniach, poprzez przeniesienie kalorii z dnia, w którym nic nie jemy, na inne dni w tygodniu:

Dzień tygodniaPodaż kaloriiDeficyt
Poniedziałek0 kcal2000 kcal
Wtorek1750 kcal250 kcal
Środa1750 kcal250 kcal
Czwartek1750 kcal250 kcal
Piątek1750 kcal250 kcal
Sobota1750 kcal250 kcal
Niedziela1750 kcal250 kcal
Podsumowanie kalorii10500 kcal3500 kcal

W ten sposób utrzymujemy tempo chudnięcia na poziomie 0.45kg tygodniowo, ale przeznaczamy kalorie zaoszczędzone w trakcie postu wodnego, na wykorzystanie w pozostałe dni, co daje nam więcej pożywienia i „nagrodę” za niejedzenie.

Jakie efekty daje post wodny?

Jakie efekty daje post wodny?
Jakie efekty daje post wodny?

Post wodny to fajna metoda manipulacji podażą kalorii, która pozwala zwiększyć tempo chudnięcia lub przerzucić kalorie z jednego dnia na pozostałe, co pozwala na zjedzenie większej ilości pożywienia w niektóre dni, zachowując szybkość chudnięcia.

Jednak to nie jedyny powód, za który zwolennicy postu, kochają tę metodę.

Jak pokazują badania, post wodny może prowadzić do istotnych, zdrowotnych zmian w ciele człowieka, wśród których wymieniamy następujące pozycję.

Jakie efekty daje post wodny:

 1. Wpływa na autofagię.
 2. Obniża poczucie głodu.
 3. Pomaga łatwiej schudnąć.
 4. Nie spowalnia metabolizmu.
 5. Ułatwia zachowanie sylwetki.

Ze względu na to, że temat jest bliźniaczy do jednodniowej głodówki, po prostu polecam zapoznać się z artykułem na ten temat, w którym znajdziesz odniesienia do badań oraz szersze omówienie efektów – jednodniowa głodówka efekty.

Jak przeprowadzić jednodniowy post wodny? (zasady)

Jak przeprowadzić jednodniowy post wodny? (zasady)
Jak przeprowadzić jednodniowy post wodny? (zasady)

Aby przeprowadzić jednodniowy post wodny, tak na prawdę wystarczy po prostu nie jeść nic przez cały dzień, a dostarczać organizmowi tylko wodę.

Jednak, aby uporządkować trochę cały proces, warto nakreślić podstawowe zasady, które nie dla każdego muszą wydawać się aż tak oczywiste.

Jak przeprowadzić jednodniowy post wodny (zasady):

 1. Pij dużo wody.
 2. Nie spożywaj żadnych pokarmów.
 3. Dzień wcześniej postaraj się zjeść tłustą kolację.
 4. Nie ma przeciwwskazań do wykonania treningu.
 5. Możesz wykonywać standardowe czynności dnia codziennego.
 6. Możesz wspomagać się napojami, które nie mają żadnych kalorii.
 7. W przypadku odczuwania jakichkolwiek problemów, przerwij głodówkę.
 8. Po zakończeniu głodówki należy powrócić do standardowych założeń żywieniowych.

Powyższe ograniczenia obowiązują oczywiście przez jeden dzień.

Po zakończeniu jednodniowego postu wodnego, wracamy do standardowego podejścia, czyli kolejny dzień jemy według wcześniejszego planu żywieniowego.

Może się zdarzyć, że będziesz miał większy apetyt, więc warto w pierwszej kolejności sięgnąć po produkty nieprzetworzone, aby nie nabijać dużej ilości kalorii.

Jednodniowy post wodny, a budowanie masy mięśniowej

Jednodniowy post wodny, a budowanie masy mięśniowej
Jednodniowy post wodny, a budowanie masy mięśniowej

Jednodniowy post wodny może być stosowany w trakcie budowania masy mięśniowej, ale nie jest to najbardziej optymalne podejście do rozbudowywania muskulatury sylwetki, ponieważ organizm preferuje jedzenie rozłożone w czasie.

Aby optymalnie budować masę mięśniową, warto zadbać o odpowiednie rozłożenie białka (ile gram białka dziennie?) w trakcie dnia, które powinno być dostarczane w mniej więcej równych odstępach czasu i nie przekraczać 40g w jednej porcji.

Dodatkowo okres masowania wiąże się z wyższą podaż kalorii (surplus kaloryczny), co w momencie, kiedy zastosujemy post wodny, zmusi nas do przeniesienia pozostałych kalorii na resztę dni w tygodniu, a to może być ciężkie do przejedzenia.

Dlatego w momencie, kiedy chcesz wprowadzić jednodniowe posty wodne w trakcie rozwijania masy mięśniowej, warto zadbać o odpowiedni bilans kaloryczny na końcu tygodnia, który w tym przypadku będzie odgrywał kluczową role.

Czy warto stosować jednodniowy post wodny?

Czy warto stosować jednodniowy post wodny?
Czy warto stosować jednodniowy post wodny?

Jednodniowy post wodny jest warty stosowania, ale tylko w momencie, w którym wiemy, w jakim celu go wykonujemy, a nie oczekujemy od niego magicznego działania, który ma sprawiać, że stosując „jeden trik”, nagle zaczniemy chudnąć.

Raczej sceptycznie podchodziłbym do wszystkich zdrowotnych właściwości, które niesie za sobą post wodny, a wykorzystywał go tylko w celu manipulacji kaloriami, co niektórym osobom może znacznie ułatwić utratę nadmiaru wagi.

Author

Za darmo dziele się wiedzą, za którą ludzie trzepią dużą kasę. Od 2012 zafascynowany sposobami na osiąganie maksimum z organizmu, przy okazji nie męcząc się zbytnio.

Write A Comment