Nie chcesz trzymać diety, ale chcesz efekty? Nic prostszego!

Wszyscy dobrze znamy to słynne powiedzenie, że dieta stanowi 70% sukcesu, a trening tylko 30%, ale co jakbym powiedział Ci, że to nie jest prawda, a tak na prawdę, aby mieć efekty wystarczy tylko odpowiednio ciężko trenować i poświęcać marginalną uwagę diecie?

Tak, możesz mieć dobre efekty tylko trenując i nie trzymając diety, ale nie będzie to w pełnie efektywne i będzie wymagało do Ciebie jednej rzeczy – trzymania odpowiedniego białka!

Sprawdź koniecznie!
5 posiłków dziennie to mit! Co ile godzin powinno się jeść?
5 posiłków dziennie to mit! Co ile godzin powinno się jeść?

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów w dietetyce jest przymus jedzenia 5 posiłków dziennie, co ma zapewnić twojemu organizmowi Czytaj dalej...

Jak szybko schudnąć z brzucha, nóg i ud? (Domowe sposoby)
Jak szybko schudnąć z brzucha, nóg i ud? (Domowe sposoby)

Aby szybko schudnąć z brzucha, nóg i ud wcale nie musimy stosować żadnych wyszukanych diet lub ćwiczyć całymi Czytaj dalej...

Jest to sposób, który na pewnym etapie jest praktykowany praktycznie przez każdego amatora kulturystyki, który chociaż trochę interesował się żywieniem w treningu siłowym, a którego celem nie jest bliżej określony termin zawodów, a czysta zajawka na poprawę sylwetki.

Jak to działa?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zmianę wagi naszego ciała (i będę to powtarzał do końca życia) jest ilość dostarczanych kalorii względem zapotrzebowania kalorycznego.

W momencie, kiedy dokładały do tego treningi (zwłaszcza siłowe), warto zadbać o odpowiednią podaż białka, które jest wykorzystywane przez nasz organizm do odbudowy oraz nadbudowy masy mięśniowej, dzięki czemu nie tylko nasz ciało się rozwija, ale również zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne – mięśnie potrzebują energii, kiedy tłuszcz to energia.

Jeżeli będziesz trzymał odpowiedni poziom białka, to jedząc instynktownie możesz trafić tylko na 3 możliwe scenariusze: będziesz chudnął, tył lub utrzymywał wagę.

Niezależnie, na którą z tych opcji trafisz, to dodając do tego trening oraz odpowiednią podaż białka, będziesz rozwijał swoją sylwetkę pod względem masy mięśniowej lub/i docięcia.

Oczywiście nie każdy będzie miał to szczęście, że praktycznie cały czas będzie oscylował w okolicy swojego zapotrzebowania kalorycznego, dzięki czemu za pewne będzie najefektywniej zmieniał swój wygląd, ale pozwoli nam to na wykonanie jednego z dwóch kroków w przygotowaniu formy – zredukujesz i będziesz gotowy na budowanie czystej masy mięśniowej lub przybierzesz na masie i będziesz gotowy do rozpoczęcia redukcji.

Niezależnie, w którą stronę popchnie Cię twój organizm i tak będziesz miał efekty.

Ile tego białka?

Przy budowaniu masy mięśniowej zaleca się około 2.3g białka na kilogram masy ciała, co oznacza, że 100kg osoba będzie potrzebowała około 230g białka, aby efektywnie rozbudowywać swoje mięśnie. W przypadku redukcji wartość ta może wzrosnąć nawet do 3g na kilogram masy ciała, więc osobiście celowałbym w wyrobienie chociaż tego 2.3g na kg mc.

Pomocna w procesie dostarczania odpowiedniej ilości białka może okazać się odżywka białkowa, która przy okazji może nieświadomie wpłynąć na rozłożenie białka na więcej posiłków w ciągu dnia – nie jest to wymagane, ale badania pokazują, że może mieć lepsze przełożenie na budowanie masy mięśniowej. Zaleca się około 40g na posiłek.

W jaki sposób trenować?

Na ten moment trening FBW wydaje się być najbardziej efektywnym systemem treningowym dla osoby naturalnej i osobiście trzymałbym się założenia, które wymaga od nas wykonywania treningu co najmniej trzy razy w tygodniu, chociaż w tym przypadku czym częściej, tym lepiej.

Dlaczego nie jest to najefektywniejszy sposób?

Powodów jest kilka, ale przede wszystkim chodzi o to, że w momencie, kiedy będziemy przejadać nasze zapotrzebowanie kaloryczne, to możemy dostarczać tych kalorii, więcej niż nasz organizm jest w stanie wykorzystać do budowania masy mięśniowej.

Nadmiar kalorii zawsze jest magazynowany w tkance tłuszczowej, a co za tym idzie, jesteśmy w stanie się mocniej ulać, niż w przypadku liczenia kalorii. Oczywiście zmienia to tylko tyle, że może czekać nas trochę dłuższa redukcja, ale efekt będzie tak czy siak ten sam.

Sprawdź koniecznie!
Jak schudnąć 3 kg w tydzień i czemu to nie jest dobry pomysł?
Jak schudnąć 3 kg w tydzień i czemu to nie jest dobry pomysł?

Aby schudnąć 3 kg w tydzień, musiałbyś wytworzyć deficyt kaloryczny na poziomie 23400kcal, co oznacza prawie 3350kcal dziennie Czytaj dalej...

Jak schudnąć 5 kg w 2, 3 tygodnie bez nudnej diety i ćwiczenia?
Jak schudnąć 5 kg w 2, 3 tygodnie. Bez nudnej diety i ćwiczenia?

Aby schudnąć 5 kg w 2 lub 3 tygodnie, wcale nie musimy wchodzić na żadne wyszukane diety, czy Czytaj dalej...

Podeślij znajomemu!
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kasjer
2 miesięcy temu

Dieta myślę jest kluczowa przy rozbudowie masy mięśniowej. Same suplementy z białkiem nic nie dadzą na dłuższą metę. Wiadomo, że to tylko dodatek do diety.Być może efekty są widoczne natychmiastowo ale to złudzenie.