Arjenworld > Samorozwój > Jak budować, poprawić lub odzyskać pewność siebie?

Pewność siebie to stan naszego umysłu, na który składa się nasza subiektywna samoocena, doświadczenie życiowe oraz wartości wyniesione z okresu dojrzewania.

Pomimo tego, że to, co jest nam wmawiane za dziecka, bardzo mocno przekłada się na to jacy jesteśmy w dorosłym życiu, nie oznacza to, że przez ciężką pracę nad sobą, nie jesteśmy w stanie tego zmienić.

W tym artykule dowiesz się od czego warto zacząć budowanie swojej pewności siebie, która ma bezpośredni wpływ na to, jak się czujemy i jak się zachowujemy w różnych sytuacjach.

Co wywołuję brak pewności siebie?

Brak pewności siebie to prawdziwa plaga naszych czasów, która jest przede wszystkim wywoływana przez internet – chociaż jestem wielkim zwolennikiem dostępu do tej technologii, to nie da się ukryć, że w większości przypadków ma ona negatywny wpływ na naszą psychikę.

Oczywiście nie da się zaprzeczyć, że internet to świetne narzędzie, którego nie można demonizować, ale duża ilość czasu, którą w nim spędzamy, sprawia, że stajemy się outsiderami.

Dzięki wszechobecności internetu mamy możliwości poznawania ludzi, których nie mieli nasi przodkowie, ale nie przekłada się to na naszą pewność siebie w życiu codziennym.

Jednak oni w przeciwieństwie do nas, byli zmuszeni do wychodzenia poza swoją strefę komfortu i do coraz większego budowania pewności siebie, kiedy u nas w najgorszym wypadku kończy się to na odparowaniu pary i szybkim odcięciu od nieprzyjemnej sytuacji.

Nie da się też porównać dyskusji przez internet do tej w życiu realnym, dlatego w internecie jest tak dużo osób hejtujących, którzy w rzeczywistości nie odważyliby się na powiedzenie tak mocnych słów.

Nie zrozumcie mnie źle, ponieważ nie ma nic złego w korzystaniu z internetu, ale nie może być to jedyne nasze okno na świat, które działa jak klosz, który chroni nas przed uczuciem, które towarzyszy nam przy wychodzeniu ponad swoją strefę komfortu, co w konsekwencji stopuje nas rozwój.

Budowanie pewności siebie zacznij od wyglądu

Niewątpliwie wygląd w dzisiejszych czasach to bardzo ważna rzecz i o ile nie możemy wpłynąć na nasze geny, to możemy sprawić, że będziemy najlepszą wersją samego siebie.

Zadbane zęby, włosy, paznokcie i wizyta u dermatologa (jeżeli potrzebna), to powinien być początek twojej przygody z budowaniem pewności siebie.

Pamiętaj również o tym, że same ubrania potrafią zmienić człowieka, więc poproś kogoś płci przeciwnej, aby towarzyszył Ci w następnym wypadzie na zakupy.

Co ważne wcale nie muszą być to drogie ciuchy [chociaż zazwyczaj takie dają większe poczucie pewności], a takie w których będziesz czuł, że wyglądasz dobrze i podobasz się innymi.

Wysoką pewność siebie zapewni siłownia

Siłownia ma niewątpliwie wiele zalet, wśród których możemy wymienić m.in. kształtowanie naszej sylwetki, poprawę samopoczucia oraz udowadnianie sobie, że potrafimy.

Ma to bezpośredni wpływ na to, jak postrzegamy siebie, co czasami skutkuję tym, że niektóre osoby chodzące na siłownie, są nie tyle pewne siebie, co zapatrzone w siebie.

Wspomniany wcześniej wpływ na wygląd sylwetki, jest o tyle ważny, że zła figura to jedna z tych rzeczy, która przede wszystkim hamuję osoby, którym brakuje pewności siebie.

Aktywność fizyczna ma też to do siebie, że potrafi wpływać na hormony, które są m.in. odpowiedzialne za testosteron i endorfiny, co ma bezpośredni wpływ na samopoczucie i chęć do walki o lepsze jutro.

Pewność siebie poprzez postawę ciała

Nawet najbardziej bosko wyglądające ciało nic nie da, jeżeli wciąż będziesz miał niewłaściwą, zamkniętą postawę ciała.

Odpowiednie ułożenie ciała nie tylko wpływa na obserwujące Cię osoby, ale również ma podświadomy wpływ na Ciebie.

Pamiętaj, żeby chodzić wyprostowany z wypchniętą klatką oraz delikatnie uniesioną głową. Nie krzyżuj rąk, a kiedy siedzisz, siedź z delikatnie rozłożonymi nogami.

W taki sposób zachowują się ludzie, od których bije pewność siebie i czują się dobrze w aktualnie dziejącej się sytuacji. Nawet kiedy coś Cię nie pokoi, takie ułożenie ciała może wpłynąć na hormony w twoim organizmie, zmieniając negatywną narrację mózgu, a co za tym idzie twojego samopoczucia.

Pewność siebie dają umiejętności

Brak pewności siebie to reakcja naszego organizmu, która ma przygotować nas na potencjalne, nadchodzące niebezpieczeństwo.

Nic więc dziwnego, że w momencie, kiedy będziemy czuli się najsilniejsi w danym towarzystwie, automatycznie będziemy zachowywać się bardziej pewnie.

Dlatego tak wiele osób, które „coachuje” ludzi i zachowuję się przemawianiem na scenie, w wolnym czasie uprawia sport w tym m.in. sztuki walki.

Sztuki walki to bardzo dobra forma budowania swojej pewności siebie, ponieważ daje nam ona praktycznie natychmiastową przewagę nad innymi, a sparingi z kolegami z treningów, tylko podbudowują nas w tym, że damy sobie radę w momencie napotkania niebezpieczeństwa.

Kontroluj sposób mówienia, a sam w siebie uwierzysz

Nasz aparat mowy jest najbardziej niedocenianą opcją budowania obrazu pewnej siebie osoby.

Wystarczy tylko spojrzeć na głowy państwa lub zawodowych mówców. Każdy z nich mówi w taki sposób, aby przykuć uwagę odbiorcy i sprawić, że będzie on w niego wpatrzony jak w obrazek.

Staraj się delikatnie obniżać głos w trakcie mówienia, mówić powoli i wyraźnie, a twoi rozmówcy podświadomie będą czuć, że mówisz im coś ważnego, a co za tym idzie, skoncentrują się na tobie.

Pewność siebie poprzez wizualizację

Pomimo tego, że nasz mózg jest potężnym narzędziem, to ma jedną istotną wadę, nie rozróżnia rzeczywistości od tego, o czym tylko myślimy.

Jeżeli czeka nas jakaś ważna sytuacja życiowa, w której będziemy musieli wykazać się dużą pewnością siebie (np: wystąpienie publiczne), warto za wczasy wyobrazić sobie tę sytuację krok po kroku.

Kiedy dojdzie do rzeczywistego wystąpienia, nasz mózg zacznie odgrywać scenkę, którą sobie wyobraziliśmy, a my będziemy się czuć, jakby to już wszystko się kiedyś wydarzyło.

Ta technika pomimo swojej dość małej popularności, bardzo dobrze sprawdza się, ponieważ robi dokładnie to, co nieświadomie robi twój mózg [wizualizuję sytuację, w której Ci się nie udaję i każdy się z Ciebie śmieje – zamyka Cię w sobie], tylko w aspekcie pozytywnym, budując twoją pewność siebie.

Najważniejsza zasada budowania pewności siebie

Można stosować różne opcje, które w trakcie dążenia do nich, zmienią twoją podświadomość w taki sposób, że będziesz czuł pewność siebie, ale nic nie zastąpi konsekwentnego przesuwania granicy komfortu.

W końcu, czym jest wygłoszenie przemówienia przed klasą, w porównaniu do skoku ze spadochronem?

Oczywiście nie musi być to aż tak skrajny przypadek, aby twój mózg zaczął coraz lepiej radzić sobie z uczuciem braku pewności siebie, ale najważniejsze, abyś wykonywał kroki ku temu, aby miał on powody zacząć działać w inny, lepszy sposób.

Pamiętaj, że twój brak pewności nie zrodził się w jeden dzień i tym samym nie sprawisz, że w ciągu jednego dnia staniesz się niesamowicie pewną siebie osobą, ale bądź pewny, że będzie warto.

Jak jeszcze poprawić pewność siebie?

Pewność siebie to czynnik wynikający z nastawienia naszej głowy, dlatego musisz się pogodzić z tym, że popełniasz błędy i będzie je popełniał, to naturalne.

Daj sobie możliwość ich popełniania, nawet czasami świadomie, ponieważ tylko to da Ci możliwość potwierdzenie tego, że nic wielkiego z nich nie wynika.

Dlatego, kiedy następny raz popełnisz błąd, myśl o nim jak o lekcji, a nie o czymś, co naznaczy twoją przyszłość, bo najprawdopodobniej straci on znaczenie już na następny dzień.

Warto również wspomóc się naturalnymi rozwiązaniami, takimi jak Ashwagandha, która pomoże nieco obniżyć kortyzol, uczucie lęku oraz stres.

Jak odzyskać pewność siebie?

Jeżeli już raz udało Ci się zbudować pewność siebie, to powrót do jej odzyskania jest o wiele łatwiejszy, niż jej stworzenie od zera.

Przede wszystkim, jak już raczej dobrze wiesz, kluczem będzie twoje zachowanie oraz wychodzenie ze strefy komfortu, co definiuję w jaki stopniu jesteś pewny siebie.

Przydatne również będzie ponowne przerobienie porad, które znajdziesz w powyższym wpisie, ponieważ to właśnie te wskazówki za pewne miałeś wdrożone, kiedy na prawdę czułeś się pewny siebie.

Jak zyskać pewność siebie – podsumowanie

Praca nad swoją psychiką przestaje być powoli tematem tabu i pytania typu „jak zbudować pewność siebie”, zaczynając być zadawane przez coraz więcej świadomych osób.

Dlatego też coraz więcej osób zajmujących się tymi zagadnieniami, zaczyna udzielać się publicznie, pisząc książki oraz organizując specjalne warsztaty, na których głębiej jest omawiany ten problem.

jednak wcale nie musisz wydawać pieniędzy, aby móc zacząć działać już teraz.

Przeanalizuj dobrze wspomniane w tekście wskazówki i zacznij walczyć o lepsze jutro, bo tylko ty jedyny jesteś w stanie dojść do tego, jak wartościową osobą jesteś i zbudować swoją pewność siebie.

Author

Za darmo dziele się wiedzą, za którą ludzie trzepią dużą kasę. Od 2012 zafascynowany sposobami na osiąganie maksimum z organizmu, przy okazji nie męcząc się zbytnio.

Strona wykorzystuje pliki Cookies do prawidłowego funkcjonowania: Polityka prywatności, RODO, Regulamin serwisu
This is default text for notification bar