Jaką szczoteczkę do zębów wybrać: szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Just My Mind
szczoteczka soniczna

Jeśli zastanawiasz się, jaką szczoteczkę do zębów warto wybrać, jesteś w dobrym miejscu. W naszym artykule znajdziesz szczegółowe opisy wspomnianych typów szczoteczek. Być może dzięki niemu dokonasz właściwego wyboru i sięgniesz po urządzenie dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb. Przed zakupem wybranego modelu warto porównać jego właściwościami z podobnej klasy urządzeniami i poznać wszystkie szczegóły jego działania.

Szczoteczka soniczna to szczoteczka zaliczana do grupy szczoteczek elektrycznych. To urządzenie zasilane akumulatorowo, którego działanie oparte jest o właściwości fal dźwiękowych. W trakcie jej stosowania dochodzi do zjawiska łączenia się ze sobą cząsteczek pasty, wody i śliny, w efekcie czego powstające mikrobąbelki docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, np. przestrzeni międzyzębowych, skutecznie je oczyszczając. Podłużna główka szczoteczki sonicznej wytwarza nawet do 48 000 ruchów wymiatających, co przekłada się na 96 000 drgań sonicznych. Tak duża prędkość pozwala na dogłębne oczyszczenie powierzchni szkliwa z płytki nazębnej, a także uporczywych osadów oraz przebarwień.

Czym jest szczoteczka soniczna?

Standardowa szczoteczka soniczna wyposażona jest w kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, np. codzienne czyszczenie, wybielanie, oczyszczanie języka, pielęgnacja dziąseł czy mycie zębów wrażliwych. Posiada również przydatne funkcje, np. czasomierze czy wszelkiego rodzaju czujniki i wskaźniki. Oprócz tego niemal w każdym zestawie ze szczoteczką soniczną znajdują się końcówki wymienne. Ich zadaniem jest wspieranie oraz optymalizacja trybów pracy. Końcówki należy wymieniać co dwa lub trzy miesiące z uwagi na zużycie włókien. Działanie szczoteczki sonicznej jest w pełni bezpieczne dla dziąseł oraz zębów osób posiadających aparaty ortodontyczne.

Czym jest szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna to urządzenie stworzone do pielęgnacji jamy ustnej, wyposażone w silnik elektryczny oraz zasilane bateryjnie lub akumulatorowo. Może posiadać kilka trybów pracy, okrągłą lub podłużną główkę czyszczącą oraz funkcje zapewniające komfort użytkowania. Szczoteczki elektryczne działają poprzez wykonywanie ruchów wibracyjnych i oscylacyjnych.

Szczoteczki elektryczne działają na kilka sposobów w zależności od tego, z jakim rodzajem przyrządu mamy do czynienia. Wszystkie jednak posiadają jedną wspólną cechę, a mianowicie wbudowany w rękojeść silnik elektryczny. Mówiąc lub pisząc o szczoteczkach elektrycznych, najczęściej mamy na myśli następujące modele:

  • szczoteczki rotacyjno-oscylacyjne – posiadają okrągłą główkę czyszczącą
    i wytwarzają ruchy rotacyjno-oscylacyjne, czyli obracają się raz w lewo, a raz w prawo (od 7 000 do 8 800 ruchów na minutę)
  • szczoteczki rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjne – szczoteczki z okrągłymi główkami, które dodatkowo generują od 20 000 do 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę (dociskają włosie szczoteczki do zębów)
  • szczoteczki magnetyczne – wykonują ruchy oscylacyjno-rotacyjne i posiadają liniowy napęd magnetyczny, który połączony jest bezpośrednio z okrągłą główką czyszczącą, co sprawia, że energia przyrządu przenoszona jest od razu na zakończenia włókien.

Która szczoteczka jest lepsza: soniczna czy elektryczna?

Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej? Wydaje się, że to właśnie szczoteczki soniczne zapewniają efektywniejsze oczyszczanie zębów z nieczystości, szczególnie w przypadku dzieci lub osób z próchnicą, nadwrażliwością czy uzupełnieniami protetycznymi. Specjaliści uważają również, że to ruch wymiatający jest najbardziej skutecznym ruchem w przypadku szczotkowania zębów. Szczoteczki elektryczne, np. rotacyjne, ścierają osady, przebarwienia i kamień z powierzchni zęba w sposób mechaniczny, a soniczne używają do tego celu wibracji fal dźwiękowych, co w kontekście bezpieczeństwa pozwala na zakreślenie przewagi tych drugich. Dodatkowo szczoteczki soniczne efektywniej usuwają nieczystości z trudniej dostępnych miejsc, a dodatkowo zapewniają naszym dziąsłom pewnego rodzaju „masaż”.

Niezależnie od tego, na co ostatecznie się zdecydujesz, zarówno szczoteczki soniczne, jak i elektryczne (rotacyjne, rotacyjno-pulsacyjne), świetnie zadbają o Twoje zęby i dziąsła, usuwając osady, przebarwienia i kamień, a także chroniąc je przed różnymi dolegliwościami. Elementy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczki sonicznej lub elektrycznej, to m.in. tryby pracy, prędkość działania, liczba funkcji czy zawartość zestawu. Jeśli zdecydowałeś/aś się na szczoteczkę soniczną, sprawdź ranking najlepszych szczoteczek sonicznych, który pomoże Ci dokonać łatwiejszego porównania podobnej klasy urządzeń.

Artykuł gościnny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *