Arjenworld > Styl > Jak szybko rosną włosy? Zapuszczanie włosów na 5! (badania)

Nadeszła jesień, więc czas na zapuszczanie włosów!

Jednak zanim się za to weźmiesz, warto byłoby dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, aby móc zoptymalizować cały proces oraz w łatwy sposób przetrwać do momentu, w którym fryzura zacznie być posłuszna.

Dlatego w tym wpisie poruszymy naukowe sposoby na zapuszczanie włosów oraz omówimy etapy, pod które będziemy musieli dobierać odpowiednie fryzury, aby znacznie zniwelować niekomfortową stronę naszego zadania.

Ze względu na to, że omówienie całego tematu trochę nam zajmie, polecam Ci zaparzyć pyszną kawę i przygotować się na długą lekturę, po której będziesz wiedzieć praktycznie wszystko, co jest przydatne przy zapuszczaniu włosów.

Jak szybko rosną włosy na głowie?

Jak szybko rosną włosy na głowie?
Jak szybko rosną włosy na głowie?

Na początku musimy powiedzieć sobie, jakie efekty da nam zapuszczanie włosów, jeżeli po prostu pozwolimy naszemu owłosieniu rosnąć, bez żadnego wspomagania.

Dzięki temu, że będziemy wiedzieć czego dokładnie możemy się spodziewać, łatwiej oszacujemy, czy dodatkowa praca oraz pieniądze, które wkładamy w zoptymalizowanie całego procesu, ma jakikolwiek sens.

Jak szybko rosną włosy na głowie?

Według danych udostępnionych przez „The American Academy of Dermatology”, włosy ludzkie rosną mniej więcej 0.5 cala w trakcie miesiąca, co daje nam wynik na poziomie około 1.3 cm w okresie 30 dni. Na szczęście rezultat ten da się poprawić, o czym powiemy sobie w dalszej części wpisu.

Warto również pamiętać, że w większości przypadków szybkość rośnięcia włosów jest sprawą indywidualną, na którą wpływa wiele czynników, w tym m.in.:

 • Wiek
 • Rodzaj włosów
 • Kondycję włosów
 • Ogólne zdrowie organizmu

Zapewne już w tym momencie narzuca Ci się parę pomysłów, w jaki sposób możemy wpłynąć na przyśpieszenie zapuszczania włosów, więc nie przedłużajmy!

Jak przyśpieszyć zapuszczanie włosów?

Jak przyśpieszyć zapuszczanie włosów?
Jak przyśpieszyć zapuszczanie włosów?

Aby przyśpieszyć zapuszczanie włosów musisz się uzbroić w cierpliwość oraz zacząć budować dla organizmu przyjazne środowisko do prawidłowego działania.

Niestety nie ma bezpośredniej metody na lepszy porost owłosienia, a jedynie możemy ogólnie wzmacniać organizm, mając nadzieje, że przełoży się to na osiągnięcie oczekiwanego rezultatu.

Jednak pocieszające jest to, że w większości przypadków poniższe wskazówki przyczynią się do szybszego zapuszczania włosów.

1. Zadbaj o dietę bogatą w witaminy i mikroelement

Witaminy i mikroelementy to pierwsza rzecz, którą wciskają nam przemysły, kiedy chcemy szybko zapuścić włosy, co niestety nie do końca działa.

Generalnie te elementy diety działają pozytywnie na organizm i są w stanie przełożyć się na szybszy porost włosów, ale tylko i wyłącznie w momencie, kiedy mamy ich braki w organizmie.

Jeżeli chcesz wzbogacić swoją dietę o mikroelementy i witaminy, które mogą przełożyć się na szybszy porost włosów, to warto przede wszystkim skupić się na dostarczaniu witaminy D3*, witaminy C, Cynku oraz Żelaza.

* Praktycznie każdy w naszym klimacie ma jej niedobór.

Ciekawie prezentuje się również Omega 3 i 6, która może przełożyć się na lepszy porost, bez względu na deficyt w organizmie, ale nie jest to dobrze przebadane (1).

Osobiście zauważyłem u siebie poprawę w rośnięciu włosów, kiedy dorzuciłem do swojej diety zestaw witamin i mikroelementów, ale po pierwsze byłem na surplusie kalorycznym (surplus kaloryczny) oraz nie mam dowodów, że na pewno zadziałały zmiany w diecie, a nie efekt placebo lub czynniki zewnętrzne.

Jednak niezależnie, czy zdrowa dieta przełoży się na szybszy porost włosów, warto ją wdrożyć dla ogólnej poprawy kondycji organizmu, ale zawsze powinno odbywać się to pod okiem osoby, która zna się na temacie i zadba o Twoje bezpieczeństwo.

2. Dostarczaj więcej białka

Białko kojarzy nam się przede wszystkim z osobami uprawiającymi sport – w tym przede wszystkim sylwetkowy – w którym jest ono wykorzystywano jako główny budulec masy mięśniowej, ale to nie jedyna jego zaleta.

Okazuje się, że proteiny sprawdzą się również świetnie u osób, które chcą przyśpieszyć zapuszczanie włosów.

Kiedy przychodzi do stosowania białka w celu uzyskania oczekiwanego przez nas efektu, nie podaje się żadnego konkretnego pułapu, który trzeba osiągnąć.

Według informacji, które opisałem w tym wpisie – ile gram białka dziennie? – tak na prawdę osoba, która uprawia sport, może z powodzeniem dostarczać ponad 2.2g białka na kilogram masy ciała, a wartość ta może sięgać nawet prawie 4g.

Jednak tak na prawdę ciężko jest stwierdzić, ile białka musisz dostarczać.

Za to nasuwa nam się jeden wniosek – ćwiczenia siłowe i dieta, wydają się świetnym narzędziem do poprawy funkcjonowania organizmu i szybszego zapuszczania włosów – więc czemu nie upiec dwóch pieczeni na jednym ogniu?

Bardzo często pojawia się temat negatywnego wpływu białka na nerki, ale tak na prawdę ciężko to jednoznacznie stwierdzić i raczej mówimy o skrajnych badaniach, które sugerowały ponad 5g na kilogram masy ciała.

Osoba zdrowa raczej może być spokojna, zwłaszcza na przedziale poniżej 5g.

3. Szukaj produktów z kofeiną

Pozytywny wpływ kofeiny na szybszy porost włosów jest obserwowany przez badaczy od dłuższego czasu, ale wciąż nie dysponujemy wystarczająco dużą ilością badań, aby móc jednoznacznie stwierdzić, że ta metoda w 100% działa.

Jednak to, czym dysponujemy, sugeruje nam, że metoda ta może mieć sens – o czym możesz przeczytać m.in. tutaj (1) – więc warto chociaż spróbować.

Co ciekawe, na tę metodę ma lepiej reagować płeć piękna.

Aby wygodnie stosować aplikowanie kofeiny, polecam przede wszystkim szukać kosmetyków do mycia włosów, które zawierają ją w składzie.

4. Wypróbuj keratynę do włosów

Podobnie jak poprzednio, nie ma zbyt wielu badań, które potwierdzają działanie Keratyny na szybsze zapuszczenie włosów, aby móc jednoznacznie stwierdzić, że jest to produkt gwarantujący efekty (1).

Istnieje za to opracowanie (2), które sprawdza działanie produktu zawierającego keratynę, a wyniki prezentują się następująco:

 • 5.9% zwiększona wytrzymałość włosa
 • Poprawiona jakość oraz połysk włosów
 • 12.5% zmniejszenie wypadania włosów

W przypadku wpływu keratyny na zapuszczanie włosów ponownie jesteśmy skazani na testowanie jej efektów na własnej skórze, mając nadzieje na strzał w 10.

5. Postaw na olejki do włosów

Olejki do włosów wykazują tendencję do poprawy kondycji włosów, zapobieganiu ich wypadania oraz potrafią przyczynić się do szybszego zapuszczania.

Stosując olejki do włosów trzeba pamiętać o tym, żeby starać się nie robić tego bezpośrednio na skórę, a wykorzystywać np. szampon.

Wśród wielu olejków do włosów, które oferuje nam rynek, warto przede wszystkim skupić się na poszukiwaniu następujących składników:

 • Rosemary oil (1)
 • Peppermint oil (1)
 • Pumpkin seed oil (1)

Co wpływa negatywnie na zapuszczenie włosów?

Co wpływa negatywnie na zapuszczenie włosów?
Co wpływa negatywnie na zapuszczenie włosów?

Oprócz skupiania się na tym, jak przyśpieszyć zapuszczanie włosów, warto również zadbać o to, żeby ograniczyć negatywne wpływy na to zjawisko.

Co wpływa negatywnie na zapuszczenie włosów?

 • Leki
 • Stres
 • Genetyka
 • Zmiany hormonalne
 • Różnego typu schorzenia
 • Braki w mikroelementach i witaminach

W przypadku dużych problemów z wypadaniem włosów, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być to oznaka problemów zdrowotnych.

Zapuszczanie włosów w trakcie i po ciąży

Zapuszczanie włosów w trakcie i po ciąży
Zapuszczanie włosów w trakcie i po ciąży

W trakcie ciąży kobieta może odczuwać, że jej włosy rosną szybciej, a kiedy dziecko się urodzi, może mieć wrażenie, że włosy praktycznie nie rosną.

Jest to wiązane z zmianą hormonalną w trakcie ciąży, która sprawia, że włosy mogą rosnąć szybciej, a kiedy dobiegnie ona końca, po prostu wszystko wraca do normy, co daje złudzenie, spowolnienia ich wzrostu.

Takie zjawisko jest normalne, więc nie ma powodów do panikowania.

Jak przetrwać zapuszczanie włosów z krótkich?

Jak przetrwać zapuszczanie włosów z krótkich?
Jak przetrwać zapuszczanie włosów z krótkich?

Aby przetrwać zapuszczanie włosów, warto zastanowić się nad doborem fryzur, które będą pozwalały włosom na swobodne rośnięcie, ale nie ucierpi na tym nasz wygląd oraz komfort.

Wśród wielu propozycji fryzur, które znaleźć możesz m.in. tutaj – katalog męskich fryzur – wybierz tę, które najbardziej odpowiadają Twojemu stylowi i są w stanie być kontynuowane jedna po drugiej.

W przypadku zapuszczania włosów z krótkich, w pierwszej fazie można rozważyć skracanie boków oraz zapuszczanie tylko góry – co znacznie zwiększy wachlarz fryzur – a niekoniecznie musi mieć wpływ na końcowy efekt.

Jak przetrwać zapuszczanie włosów z krótkich według mnie?

 1. Quiff
 2. Pompadour
 3. Zaczes w tył
 4. Nasza docelowa fryzura

Wykorzystywanie powyższych propozycji pozwoli nie tylko nosić modną fryzurę, ale również płynnie przechodzić pomiędzy stylami, aż do osiągnięcia celu.

1. Zapuszczanie włosów – Etap krótkie włosy

Jak szybko rosną włosy? Zapuszczanie włosów na 5! (badania)
Zapuszczanie włosów – Etap krótkie włosy

W pierwszym etapie warto dążyć do osiągnięci fryzury w stylu Quiff, która jest bardzo uniwersalna i praktycznie pozwala się dowolnie stylizować.

Polecane kosmetyki: Glinka, Pasta matowa oraz Prestyler.

Warto przeczytać przed zdecydowaniem się na ten typ męskich fryzur: Quiff – co to za fryzura oraz jak i czym ją układać? (poradnik).

2. Zapuszczanie włosów – Etap średnie włosy

Jak szybko rosną włosy? Zapuszczanie włosów na 5! (badania)
Zapuszczanie włosów – Etap średnie włosy

Następny etap zaczyna być już bardziej zróżnicowany, ponieważ trzeba szukać propozycji, która pozwoli nam na dojście do finalnego efektu, ale będzie również pasowała do naszego kształtu twarzy.

O tym, jak dobierać fryzurę w zależności od kształtu twarzy, co znacznie poprawi Twoją atrakcyjność, możesz przeczytać tutaj – Jaki mam kształt twarzy?

Osobiście preferuje na tym etapie Pompadour, który nie dość, że pozwala na naturalne przejście z Quiffa, to również komponuje się z następnym etapem, w którym będę chciał postawić na zaczes w tył.

Jest to również moment, w którym warto zacząć zapuszczać boki, jeżeli nasza finałowa fryzura ma mieć je długie.

Polecane kosmetyki: Glinka, Pasta matowa oraz Prestyler.

Warto przeczytać przed zdecydowaniem się na ten typ męskich fryzur: Pompadour – męska fryzura, którą kochają kobiety (poradnik).

3. Zapuszczanie włosów – Etap długie włosy

Jak szybko rosną włosy? Zapuszczanie włosów na 5! (badania)
Zapuszczanie włosów – Etap długie włosy

Etap długich włosów to moment, w którym prawdopodobnie mamy już wymarzoną fryzurę albo jesteśmy jej bardzo bliscy.

Osobiście na tym etapie stawiałbym na Slick back, który może mieć zarówno wygolone boki, jak i zapuszczone, co daje nam więcej możliwości.

Polecane kosmetyki: Glinka, Pasta matowa, Pomada oraz Prestyler.

Warto przeczytać przed zdecydowaniem się na ten typ męskich fryzur:

4. Zapuszczanie włosów – Etap docelowa fryzura

Jak szybko rosną włosy? Zapuszczanie włosów na 5! (badania)
Zapuszczanie włosów – Etap docelowa fryzura

Gratuluje, przetrwałeś trudny proces zapuszczania włosów i osiągnąłeś swoją wymarzoną fryzurę.

To co, zaczynamy od nowa? 🙂

Polecane kosmetyki: Glinka, Pasta matowa, Pomada oraz Prestyler.

Warto przeczytać przed zdecydowaniem się na ten typ męskich fryzurModne fryzury męskie – rodzaje, typy i style. Katalog 2020/2021.

Author

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Strona wykorzystuje pliki Cookies do prawidłowego funkcjonowania: Polityka prywatności, RODO, Regulamin serwisu
This is default text for notification bar