Zauważyłaś ostatnio, że Twoja cera ma nierównomierny koloryt? Wystąpiły na niej brązowe, wyraźnie odgraniczone plamy, które pomimo upływu czasu uparcie się utrzymują? To przebarwienia skórne, nazywane też ostudą. Ich przyczyny są dosyć złożone, jednak znaczącym czynnikiem sprawczym jest ekspozycja na słońce, dlatego są częstą pamiątką po wakacjach. Niestety, ich pozbycie się bywa długotrwałym procesem, dlatego najlepiej działać od razu. Przedstawiamy dziś dwa produkty, które pomogą Ci je rozjaśnić.
Jak powstają przebarwienia?
Za naturalny koloryt naszej skóry odpowiada pigment o nazwie melanina, wytwarzana przez komórki barwnikowe – melanocyty. Im ciemniejsza jest karnacja, tym więcej melaniny w skórze. Wiosną i latem, pod wpływem promieniowana UV, melanocyty zaczynają produkować więcej barwnika i istnieje ryzyko jego nierównomiernego rozmieszczenia się w naskórku, co prowadzi do powstania nieregularnych, trwałych plam. Problem dotyczy zwłaszcza kobiet borykających się z wahaniami hormonalnymi – ostuda często pojawia się w trakcie ciąży lub menopauzy. Również przyjmowanie środków antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko powstania przebarwień. Ponadto czynnikiem ryzyka są niektóre leki (w tym niesteroidowe leki przeciwzapalne, tetracykliny) oraz zioła, takie jak ziele dziurawca, ruta, rumianek, arcydzięgiel i inne (1,2). Dlatego w okresie lata bezpieczniej jest albo zrezygnować z preparatów ziołowych, albo unikać ekspozycji na słońce. Profilaktyka jest tutaj kluczowa, ponieważ niektóre przebarwienia są trudne do usunięcia.
Witaminowa kuracja, która rozjaśnia przebarwienia i regeneruje skórę
Na szczęście nawet, jeśli na Twojej skórze już zdążyły się pojawić przebarwienia, możesz je rozjaśnić dzięki odpowiednim kosmetykom. W ofercie marki Lirene znajdziesz warte uwagi produkty, które mają w widoczny sposób poprawić wygląd Twojej skóry. Skutecznym sposobem na wyrównanie kolorytu skóry są kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy), które działają złuszczająco, a ponadto polepszają elastyczność, jędrność i nawilżenie skóry. Po takie kwasowej kuracji skóra będzie więc nie tylko bardziej jednolita, ale i młodsza.
Pierwszym z nich jest Kuracja witaminowo-kwasowa C+E VITAMIN ENERGY – producent zapewnia, że efektywnie złuszcza martwy naskórek, wspiera naturalne procesy odbudowy i stanowi witaminowy boost energetyczny! Bogaty skład kosmetyku kryje w sobie kwas mlekowy AHA, który jest znanym sposobem na rozjaśnienie przebarwień. Jego działanie wzmacnia kwas fitowy AHA o właściwościach rozjaśniających i odmładzających, a także kwas migdałowy AHA, który nawilża, reguluje wydzielanie sebum oraz łagodzi stany zapalne. Całość uzupełnia kwas laktobionowy PHA, który walczy z wolnymi rodnikami, działa osłaniająco i zmiękczająco – czytamy w opisie. W recepturze kremu znalazły się także przeciwutleniające witaminy C, E oraz niacynamid (witaminy B3), który zapobiega powstawaniu przebarwień, rozświetla i stymuluje syntezę kolagenu. Jak stosować preparat? Wystarczy nałożyć go na oczyszczoną twarz i pozostawić na 8-10 minut, a następnie zmyć letnią wodą. Zabiegu nie należy powtarzać częściej niż 3 razy w tygodniu, a podczas kuracji bezwzględnie zabezpieczać skórę filtrem SPF 50+.
Drugim produktem, pomocnym w niwelowaniu istniejących przebarwień i zapobieganiu ponownym, jest specjalistyczny Krem-koncentrat rewitalizujący C+E VITAMIN ENERGY . Jak informuje jego specyfikacja, został stworzony również z myślą o walce ze zmarszczkami, nierównościami i rozszerzonymi porami. Witamina C silnie pobudza i stymuluje skórę do regeneracji, przywracając jej zdrowy blask i witalność. Witamina E skutecznie walczy z oznakami starzenia, regeneruje i nawilża nawet bardzo suchą skórę. Receptura została wzbogacona także o 4% niacynamidu, który dba o równomierny koloryt cery. W efekcie jego stosowania skóra jest wygładzona, lepiej napięta i pełna witalności.
Pamiętaj, że jeśli masz tendencję do przebarwień, krem z filtrem powinien być u Ciebie podstawą na co dzień. Latem możesz chronić się także kapeluszem z szerokim rondem oraz unikać wychodzenia na słońce w godzinach szczytu, czyli mniej więcej od 11.00 do 15.00.
Bibliografia:
- Hassan S., Zhou X. A.Drug-Induced Pigmentation, StatPearls [Internet] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542253/ Data dostępu: 27.07.2024.
- Nikiel A. Przegląd surowców roślinnych o działaniu fotouczulającym i fototoksycznym, Kosmetologia Estetyczna 3, 2017, vol. 6, s. 231-238.
Artykuł sponsorowany.