Przyczyny trądziku guzkowo-cystowego i jak go leczyć?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Kosmetyki
trądzik guzkowo-cystowy

Trądzik jest bardzo przykrą dolegliwością, która coraz częściej dotyka nie tylko osoby w wieku dojrzewania, ale i dorosłe. Mamy też często do czynienia z przetrwałymi formami trądziku, czyli przekształceniem trądziku młodzieńczego w trądzik hormonalny osób dorosłych. Dziś przedstawimy przyczyny trądziku guzkowo-cystowy, a także sposoby jego leczenia.

Jakie są przyczyny trądziku guzkowo-cystowego?

Trądzik grudkowo-krostkowy to forma dermatozy, która występuje najczęściej. Pojawia się w wieku młodzieńczym, ale może dotyczyć również osób dorosłych. Za taką formę trądziku odpowiada nadaktywność hormonów zwłaszcza androgenów. Rozszerzenie gruczołów łojowych, zanieczyszczenia, niewłaściwa pielęgnacja czy stres – wszystko to powoduje, że na skórze powstaje stan zapalny w związku z nadprodukcją sebum. Warto wiedzieć, że sebum jest niezbędne dla skóry i zapobiega jej przesuszeniu, jednak jego zbyt duża ilość powoduje zaczopowanie ujścia gruczołów łojowych, a tym samym powstają zmiany guzkowo-cystowe. Nie należy ich wyciskać, gdyż to prowadzi do rozszerzenia stanu zapalnego na inne części skóry, a także powoduje powstawanie widocznych blizn i przebarwień.

Jak leczyć trądzik guzkowo-cystowy?

Wiele osób zastanawia się, jak leczyć trądzik guzkowo-cystowy, który jest przykrym problemem nie tylko zdrowotnym, ale i estetycznym. Otóż istotne znaczenie ma dobór odpowiednich leków z grupy antybiotyków. Stosuje się bardzo często tetracykliny, ale i erytromycynę, klindamycynę czy doksycylinę. Zażywanie antybiotyków uzupełnia leczenie miejscowe, to znaczy stosowanie odpowiednich kremów i maści zawierających pochodną witaminy A. Zmniejszają stan zapalny, zapobiegają przesuszeniu skóry i zaczerwienieniu. Można, a nawet trzeba sięgnąć też po odpowiednie kosmetyki i należy dbać o właściwą rutynę pielęgnacyjną.

Rutyna pielęgnacyjna w przypadku trądziku guzkowo-cystowego oraz zabiegi kosmetyczne, na które warto postawić

Leczenie pod okiem dermatologa jest bardzo ważne, a jego uzupełnieniem jest prawidłowa rutyna pielęgnacyjna. Nie należy zaniedbywać demakijażu. Należy stosować kosmetyki, które nie obciążają skóry i nie powodują zatykania ujścia gruczołów łojowych. Najlepiej wybierać lekkie kremy BB, CC lub DD. Do skóry problematycznej szczególnie polecane są kremy CC. Takie podkłady kamuflują niedoskonałości, a także ujednolicają odcień skóry. Zwęża pory, a jednocześnie pozostawia skórę odpowiednio nawilżoną. Jednocześnie zawiera filtry UV, które chronią skórę problematyczną przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Przy demakijażu, ale również rano po nocy warto stosować płyn micelarny. Pozostawia on skórę nawilżoną i dzięki zawartości miceli chroni ją przed utratą wody. Należy zwracać uwagę także na dobór pudrów sypkich, gdyż one bardzo często zatykają pory. Do skóry trądzikowej sprawdza się puder ryżowy, który pochłania nadmiar sebum, łagodzi stany zapalne, a jednocześnie stanowi barierę ochronną przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Warto również sięgnąć po zabiegi pielęgnacyjne, które pomagają w zwalczaniu objawów trądziku guzkowo-cystowego czy pozostałości po nim. Jest to przede wszystkim laseroterapia. Można również sięgnąć po peelingi złuszczające zrogowaciały naskórek. Trzeba unikać sytuacji stresowych. Nadmierna ilość kortyzolu przyczynia się bowiem do nadprodukcji sebum, a tym samym pojawiania się bolesnych, czerwonych zmian wypełnionych ropą.

Artykuł sponsorowany.

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *