Kto i kiedy może przerejestrować samochód? Podstawowe informacje

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Ćwiczenia
czytaj ile wynosi kara za nieprzerejestrowanie samochodu

Przerejestrowanie samochodu to obowiązek, jaki ciąży na nowym właścicielu pojazdu. Czynność ta jest obowiązkowa, a gdy o niej zapomnisz, możesz zostać ukarany grzywną. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, kto i kiedy powinien przerejestrować samochód.

Przerejestrowanie pojazdu – typowe przypadki

Do przerejestrowania pojazdu według polskiego prawa może dojść w kilku jasno określonych przypadkach. Oto, kiedy konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji:

 • Zakup samochodu – jeżeli kupiłeś auto w salonie lub na rynku wtórnym, konieczne jest poinformowanie o tym wydziału komunikacji i zarejestrowanie pojazdu na Twoje nazwisko. NIe ma znaczenia, czy auta nabyłeś od osoby prywatnej, czy też firmy.
 • Zmiana właściciela pojazdu – jeżeli otrzymałeś samochód w ramach spadku, darowizny lub podziału majątku, konieczne jest jego przerejestrowanie.
 • Zmiana miejsca zamieszkania właściciela samochodu – jeżeli przeprowadzasz się do innego miasta lub regiony kraju, konieczna jest wizyta w nowym wydziale komunikacji i aktualizacja Twoich danych dotyczących zamieszkania.
 • Zmiany techniczne wprowadzone w konstrukcji pojazdu – jeżeli na przykład zamontowałeś lub zdemontowałeś instalację LPG albo hak holowniczy, musisz poinformować o tym wydział komunikacji. Informacje o wprowadzonych modyfikacjach zostaną wpisane do dowodu rejestracyjnego.
 • Sprowadzenie auta z zagranicy – auta zakupione w innym kraju i sprowadzone do Polski wymagają rejestracji w wydziale komunikacji. Otrzymasz nowe tablice rejestracyjne o polski dowód rejestracyjny.

Jak widać, przypadków, gdy konieczne jest przerejestrowanie auta, jest wiele. Warto je znać, gdyż za zaniechanie tego obowiązku grożą konsekwencje (tutaj czytaj, ile wynosi kara za nieprzerejestrowanie samochodu). Grzywna taka może być dokuczliwa dla portfela, dlatego zarejestrowaniem samochodu warto zająć się jak najszybciej po jego nabyciu.

Kto może dokonać przerejestrowania pojazdu?

Obowiązek ten spoczywa na nowym właścicielu pojazdu. Ma on 30 dni na poinformowanie wydziału komunikacji, o tym, że nabył samochód. By tego dokonać, należy przedstawić akt własności auta, a także inne dokumenty dotyczące pojazdu. Oto ich lista:

 • Dowód przejęcia własności auta – może to być umowa kupna-sprzedaży, akt notarialny lub faktura.
 • Dowód rejestracyjny auta,
 • Karta pojazdu – jeżeli została wydana,
 • Ważne badania techniczne,
 • Obowiązująca polisa OC,
 • Twój dowód tożsamości.

Jeżeli auto stało się własnością firmy, fundacji lub innej organizacji mającej osobowość prawną, kwestia rejestracji jest nieco bardziej skomplikowana. Osoba, która reprezentuje firmę lub organizację w urzędzie komunikacji, musi przedstawić odpowiednie upoważnienie. To dokument, który poświadcza jej prawo do działania w imieniu podmiotu. W tym przypadku czas na zgłoszenie faktu nabycia auta także wynosi 30 dni.

W wydziale komunikacji wydany zostanie Ci tymczasowy dowód rejestracyjny, nowe tablice, jeżeli się na nie zdecydujesz, oraz komplet naklejek legalizacyjnych. Po około miesiącu dowód tymczasowy będzie można zastąpić stałym.

Pamiętaj, że rejestracja auta to nie jedyne obowiązki, jakie spoczywają na nowym właścicielu. Jeżeli odziedziczyłeś samochód po zmarłym krewnym, to na Tobie spoczywa obowiązek dopilnowania terminu ważności badań technicznych czy też opłacenia składki OC. Więcej na ten temat przeczytasz pod linkiem https://najtaniejuagenta.pl/smierc-wlasciciela-auta-a-ubezpieczenie-oc/.

Dlaczego przerejestrowanie auta jest konieczne?

Zarejestrowanie auta przez nowego właściciela ma kilka przyczyn, zarówno o prawnym charakterze, jak i praktycznym. Oto niektóre z nich:

 • Aktualizacja danych w rejestrach publicznych – dzięki rejestracji dane pojazdu, jak i właściciela są aktualne we wszystkich bazach danych.
 • Ustalenie prawa własności – rejestracja pojazdu pozwala na ustalenie właściciela samochodu. Ma to bardzo duże znacznie w przypadku kradzieży, wypadku lub uszkodzenia auta.
 • Kwestie finansowe – od momentu rejestracji to nowy właściciel zobowiązany jest regulować opłaty związane z pojazdem, w tym podatki i ubezpieczenie obowiązkowe OC.
 • Dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego – proces rejestracji pojazdu pozwala także na sprawdzenie, czy jest on sprawny technicznie i może zostać dopuszczony do ruchu. Świadczy o tym zaświadczenie o pozytywnym wyniku badań technicznych.

Rejestracja pojazdu reguluje wiele kwestii, dzięki czemu możesz bezpiecznie i w zgodzie z obowiązującymi przepisami poruszać się po drogach. W razie kontroli drogowej służby mundurowe mogą sprawnie ustalić, czy auto jest legalne i czy nie została zgłoszona jego kradzież. Rejestracja w terminie pozwala także uniknąć kłopotów w postaci kary finansowej.

Kto i kiedy może przerejestrować samochód?

Wiesz już, w jakich przypadkach i kto może dokonać przerejestrowania pojazdu. Jest to prosty, ale ważny obowiązek, dzięki któremu Twoje auto będzie mogło poruszać się po drogach, a Ty nie będziesz martwił się konsekwencjami ewentualnych zdarzeń na drodze.

Artykuł sponsorowany.

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *