ASMR po polsku, co to jest i dlaczego musisz spróbować?

ASMR co to? ASMR to fraza, która zyskuje na coraz większym zaangażowaniu polskich internautów. Już blisko 10.000 osób w każdym miesiącu szuka informacji na temat szturmem wdzierającego się do mainstreamu pojęcia ASMR. Czym jest ta technika oddziaływania na nasz mózg? Na czym polega ASMR i dlaczego tak szybko zyskuje coraz to większą rzesze zwolenników? O tych i wielu innych zagadnieniach związanych z ASMR będzie ten wpis.

ASMR co to?

ASMR mylone często z AMSR, ANSR oraz ASNR (ang. Autonomous Sensory Meridian Response, samoistna odpowiedź meridianów czuciowych) – zjawisko przyjemnego mrowienia w różnych częściach ciała, rozluźnienia oraz senności. Zjawisko to może zostać wywołane przez wizualne, słuchowe i dotykowe bodźce zewnętrzne i nie musimy doświadczać ich bezpośrednio.

Już samo spojrzenie do Wikipedii, daje nam pierwszy podgląd na to, czym jest ASMR. Technika ta sprawia, że poprzez zewnętrzny bodziec (np: wizualny), nasz mózg zaczyna euforyczną reakcję, która przekłada się na odczuwanie mrowienia w różnych miejscach na naszym ciele.

Jednak nie jest to jedyna reakcja naszego organizmu na ASMR. Oprócz pozytywnej zmiany humoru, bodziec ten potrafi wpływać na odczuwanie przez nas senności oraz podniecenia.

Każda osoba korzystająca z ASMR może odczuwać coś zupełnie innego i potrzebować innej stymulacji, dlatego możemy spotkać się z różnymi wersjami tej techniki – zakładające większy nacisk na dźwięk, jak również i takie, które stawiają na pierwszym miejscu wrażenie wizualne odbiorcy.

W jaki sposób odczuwamy działanie ASMR?

ASMR po polsku, co to jest
ASMR po polsku, co to jest?

ASMR to dość skomplikowana, jak również dopiero od niedawna zyskującą na popularność technika, co przekłada się na to, że wciąż jest wiele mitów, teorii i brakuje nam badań potwierdzających lub negujących informację z nią związane.

Do tego dochodzi fakt, że każdy może odczuwać wpływ ASMR w inny sposób, co jeszcze bardziej utrudnia wyizolowanie konkretnych efektów stosowania tej techniki.

Wśród wielu informacji pojawiających się w internecie, możemy wywnioskować, że większość użytkowników ASMR doświadczania takich rzeczy jak: poprawa humoru, rozluźnienie, senność, przyjemność, satysfakcja, podniecenie i mrowienie w różnych częściach ciała.

Krążą również mity, że w zależności od naszego aktualnego humoru, możemy mieć inne doznanie z ASMR, jak również może to wpłynąć na nasze wymagania, co do bodźca. Dlatego nie zdziw się, jeżeli jednego dnia będziesz preferował szeptanie, aby następnego dnia mieć ochotę na oglądanie masażu.

Filmiki ASMR co to?

Filmiki propagujące tę technikę polegają na rejestrowanie ludzi wydających dźwięki przy użyciu różnego rodzaju narzędzi, takich jak: paznokcie, głos, kubki, sztućce itp., które potrafią podrażniać mózg człowieka w taki sposób, aby ten wykazywał euforyczną reakcję.

Istnieją również odmiany ASMR, w której osoba prowadząca nagranie, odgrywa scenę, np: wizytę u lekarza, makijażystki lub fryzjera. Ten rodzaj ASMR nazywany jest szeptanką, ze względu na bazowanie przez twórcę, na podrażnianiu mózgu odbiorcy poprzez swój obniżony ton głosu, szeptanie.

Ostatnim wartym wspomnienia rodzajem nagrywanego ASMR są masaże. W tym temacie królują twórcy pochodzenia tureckiego, ale możemy spotkać się z coraz większym zaangażowaniem osób ze wszystkich regionów świata.

Do zagwarantowania nam odpowiednich wrażeń, twórcy w większości przypadków nagrywają swoich klientów, na których popisują się znajomością wielu technik masowania.

Oprócz oczywistych wrażeń wizualnych, mamy jeszcze bodziec dźwiękowy, który jest wywołany przez: oklepywanie, uderzanie, strzelanie kośćmi oraz przedmioty wykorzystywane do przeprowadzenia masażu. W tym rodzaju ASMR możemy spotkać się z dużą dawką humoru osób prowadzonych.

Jakiego uczucia doświadczają ludzie stosujący ASMR?

ASMR po polsku, co to jest?
Czego doświadcza się w trakcie ASMR?

ASMR jest na tyle skomplikowanym i względnie nowym zagadnieniem, że wciąż jesteśmy w trakcie poznawania jego wszystkich aspektów. Wśród wielu różnych wersji, z którymi możemy spotkać się w internecie, większość osób potwierdza następujące reakcję:

  • Senność
  • Mrowienie
  • Satysfakcja
  • Zrelaksowanie
  • Podniecenie – rzadki przypadek

Generalną ideą stojącą za stosowaniem ASMR jest sprawianie odbiorcy przyjemności z otrzymanego bodźca. ASMR na tyle dobrze sprawdza się w swoim założeniu, że beneficjenci często stają się stałymi odbiorcami twórców, którzy propagują tę technikę.

ASMR co na to nauka?

Od kiedy ASMR zaczęło zyskiwać na popularności, to naturalne stało się coraz większe przyglądanie tej technice przez naukowców. Chociaż wciąż nie dysponujemy odpowiednio dużym nakładem opracować, to możemy już nieco bardziej dokładnie wypowiadać się o ASMR, niż przez pryzmat samych odczuć osób praktykujących tę technikę.

Pierwsze badania w temacie ASMR, które została opublikowane publicznie, powstało w 2015 roku i została wykonane przez uniwersytet psychologiczny w Wielkiej Brytanii.

Eksperyment zakładał zrobienie pierwszych testów pod przyszłe badania ASMR i sprawdzenie jak ogólnodostępne bodźce (m.in. w postaci filmików) oddziałuje na nastrój.

Wyniki eksperymentu wykazały, że ASMR w tej postaci potrafi zapewnić „chwilową ulgę od emocji” i może z powodzeniem być stosowane przez niektóre osoby w celu odprężenia i zrelaksowania.

Pomimo tego, że badanie zakończyło się sukcesem, to stworzyło więcej pytań dotyczących ASMR, niż udzieliło odpowiedzi. Na szczęście długo nie musieliśmy czekać na kontynuację eksperymentów i już w 2018 roku otrzymaliśmy kolejne testy, tym razem przeprowadzone przez badaczy z Kanady.

Tym razem celem było sprawdzenie jak ASMR wypada w porównaniu do dobrze przebadanej techniki Mindfullness.

Ostatecznie stwierdzono, że ASMR wykazuję nietypowe doświadczenie sensoryczne, połączone z reakcją emocjonalną. Podobny efekt do tego, co się dzieje z nami, kiedy słuchamy naszej ulubionej muzyki.

Badacze podkreślili również, że ASMR jest o tyle ciekawym zagadnieniem, że osoby, które korzystaj z tej techniki, są w stanie odpowiednio manipulować otrzymywanym bodźcem. Jesteśmy w stanie wybierać: ile, jak i w jaki sposób chcemy, aby ASMR na nas oddziaływało, co jest dość nietypowe w technikach stymulacji mózgu.

Oprócz tego badacze doszli do tego samego wniosku, co Ci poprzedni, wciąż mamy za mało informacji na temat ASMR i temat wymaga głębszej analizy.

ASMR to nie tylko mózg

ASMR po polsku, co to jest?
Na co wpływa ASMR?

ASMR nie oddziałuję jedynie na nasz mózg, ale wpływa na nasz cały organizm i to trochę bardziej poważnie niż tylko poprzez wywoływanie mrowienia.

Badanie z 2018 roku udostępnione dzięki uniwersytetowi z Wielkiej Brytanii, wykazuję, że ASMR potrafi spowalniać bicie serca, co tłumaczy, dlaczego osoby korzystające z tej techniki, odczuwają senność oraz zrelaksowanie.

Dodaje to jeszcze więcej tajemniczości ASMR i daje nadzieje na kolejne testy w przyszłości, które mogą wykazać, że ASMR może zostać wykorzystane do bardziej angażujących zadań, niż tylko ogólnodostępna forma relaksu.

Naukowcy wysuwają również teorię, która sugeruję, że ASMR może oddziaływać na osobę w taki sposób, jaki ona chce, aby oddziaływało.

Niestety na ten moment wciąż jest za mało badań, aby można było potwierdzić różne teorię i mity związane z ASMR, ale naukowcy wydają się patrzeć optymistycznie na to zagadnienie.

Czy można uodpornić się na ASMR?

Nauka sugeruję nam, że podobnie jak przy stosowaniu kawy, można uodpornić się na otrzymywany bodziec, co w konsekwencji sprawi, że będziemy potrzebować mocniejszych wrażeń, aby odczuć ten sam efekt, co na początku.

Zalecane jest dawkowanie ASMR i w miarę możliwości oraz ochoty, zmienianie bodźca, co pozwoli na dłużej być podatnym na drażnienie mózgu.

Mówi się, że idealna dawka ASMR to dwie sesje w jednym tygodniu. Osobiście nie trzymałbym się aż tak sztywno wytycznych, które nie do końca mają potwierdzenie naukowe. Staraj się po prostu nie przesadzać i patrzeć po sobie, czy ASMR wciąż działa.

Ile można zarobić na ASMR?

ASMR po polsku, Ile można zarobić?
ASMR po polsku, Ile można zarobić?

ASMR to branża dopiero raczkująca, a już na popularnych portalach zaczynają pojawiać się tytuły w stylu: „13 latka zarabia tysiące dolarów dziennie, szepcząc do mikrofonu”.

W rzeczywistości może nie tysiące dolarów dziennie, ale na prawdę można na tym nieźle zarobić, a to wszystko dzięki temu, że trend ten dopiero zaczyna nabierać rozpędu i tworząc materiały, nie ograniczamy się do danej narodowości lub grupy społecznej posługującej się jednym językiem.

Dlatego liczby subskrypcji, które w tym momencie potrafią sięgać na kanałach ASMR w okolicach 1 miliona, wciąż będą rosły, a co za tym idzie, również zarobki z filmów będą się zwiększały.

Spokojnie możemy założyć, że filmik robiący około 1 miliona wyświetleń, przynosi właścicielowi przychody w wysokości 3 tysięcy złotych, a warto pamiętać, że w przypadku ASMR nie ma problemu z pomysłami na kolejne nagrania i pojawiają się one praktycznie codziennie.

ASMR po polsku, czy Polacy są gotowi?

ASMR to technika, która dopiero największą popularność ma przed sobą, ale już teraz możemy zauważyć znaczący skok zainteresowania nią w Polsce. Prawie 10.000 osób miesięcznie wyszukuje takie frazy jak ASMR i ASMR co to?, co znakomicie pokazuję na jakim etapie jesteśmy.

Oczywiście wciąż nam daleko do zagraniczny, ale już teraz mamy godnych reprezentantów, którzy dzięki byciu early adopterami, mogą liczyć na popularność oraz odpowiednie wynagrodzenie.

Rynek ASMR wciąż jest niszą gotową na nowe twarze. Spodziewam się, że w niedługim czasie zobaczymy nowe kanały, które będą próbować swoich sił w tym zagadnieniu, a zaraz potem programy, które polegać będą na tworzeniu ASMR przez znane w mainstreamie osoby.

Jaki rodzaj ASMR osobiście preferuję?

ASMR po polsku, co to jest
ASMR po polsku, jaki rodzaj preferuję?

Pomimo tego, że do wyboru jest na prawdę dużo różnych rodzajów ASMR, to osobiście preferuję masaże w wykonaniu tureckich fryzjerów.

Nie wiem, co za tym przemawia. Może ich poczucie humoru? Nieprzewidywalność? … ale pomimo wielu prób przerzucenia się na coś innego, zawsze do nich wracam. Od siebie mogę polecić tę trzy kanały:

  • Anil Çakmak TV
  • Soner massage
  • çambeyli massage

ASMR co to – badania i źródła

Przy pisaniu artykułu odpowiadającego na pytanie „ASMR po polsku, co to jest?” korzystałem z własnych doświadczeń, opinii publicznej wyrażanej za pomocą forów internetowych oraz innych, zagranicznych opracowań, które możecie znaleźć na Healthline.com.

Wykorzystane materiały graficzne, które mają pomóc w lepszym zrozumieniu, czym jest ASMR i jakie płyną korzyści z korzystania z tej metody, zostały podlinkowane bezpośrednio, ale można je znaleźć również u następujących Youtuberów – itsblitzzz, GwenGwiz ASMR, Cambeyli massage.

Polecam zapoznać się z ich twórczością, bo w większości przypadków są oni prekursorami ASMR w swoim kraju i ciężko jest znaleźć godnych następców, którzy w równie zabawny sposób podchodziliby do tworzenia ASMR.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o