Twój własny, (prawie) darmowy VPN. Stwórz go sam w 2 minuty!

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Just My Mind
VPN
VPN

Każdy z nas zasługuje na chociaż podstawowej anonimowości w internecie, której niestety nie zapewnia nam państwo i wcale nie ułatwiają firmy oferujące usługuj VPN, stawiając zaporowe ceny, które dla większości Polaków nie są w zasięgu ręki.

Dlatego wychodząc na przekór potrzebie szyfrowania swoich danych, zaproponuje Ci prosty patent na to, jak stworzyć swój własny, (prawie) darmowy VPN, który nie dość, że będzie bardzo wydajny i szybki, to zaoferuje Ci m.in. stały adres IP, dzięki czemu nie będziesz musiał męczyć się z ciągle wyskakującą prośbą o rozwiązanie CAPTCHA’y.

Cały kurs tworzenia VPN będzie bardzo krótki, bo spokojnie dasz radę ukończyć go w 2 minuty i nie będzie wymagał od Ciebie większych umiejętności, niż czytania ze zrozumienie oraz klikania lewym i prawym przyciskiem myszki w odpowiednie miejsca.

Co to jest VPN?

VPN to virtual private network, co w tłumaczeniu na polski oznacza „Wirtualna, prywatna sieć”. W bardzo dużym uproszczeniu jest to sieć, która filtruje ruch pomiędzy nadawcą i odbiorcą, dzięki czemu osoba po drugiej stronie nie otrzymuje informacji bezpośrednio o nas, a jedynie jest w stanie przechwycić informację o sieci. Taki zabieg pozwala nam na manipulowanie informacjami, które wyświetlają się odbiorcy, tym samym szyfrując prawdziwe.

W jakim celu używa się VPN’a?

Powodów, dla któych warto używać VPN’a jest wiele, a najbardziej podstawowym to po prostu potrzeba zachowania anonimowości i ochrona przed potencjalnym niebezpieczeństwem, które czeka na nas w trakcie korzystania z internetu.

VPN jest również często wykorzystywany do zmiany swojej obecnej lokalizacji, co pozwala na odblokowywanie różnych stron, co nie jest zgodne z prawem i ważne, abyś o tym wiedział.

Wybór odpowiedniego VPS’a

Tworzenie własnego VPN’a rozpoczynamy od rzeczy najważniejszej, czyli wybrania i kupienia VPS’a. Osobiście polecam wybrać najtańszy z dostępnych wariantów, pamiętając o tym, żeby zaznaczyć odpowiedni kraj, który chcemy, aby potem wyświetlał się w trakcie używania VPN.

Wybór odpowiednich ustawień VPS’a

Kiedy już znajdziemy stronę, która oferuję odpowiadający nam VPS, musimy pamiętać o tym, żeby w trakcie jego zamawiania, wybrać system operacyjny o nazwie Centos, najlepiej 7+.

Zapoznanie z VPS’em

Po wykupieniu VPS’a, powinniśmy po kilku minutach otrzymać email, w którym nie tylko otrzymamy potwierdzenie całej transakcji, ale również informację, które pozwolą nam na zalogowanie się do niego oraz ustawianie go w sposób, który chcemy. Informację tę prawdopodobnie możesz znaleźć również w panelu swojego konta i prezentują się tak:

Hasło dostępu do VPS’a

Zaraz obok powinieneś znaleźć również IP twojego VPS’a, które będzie nam potrzebne przy próbie połączenia się i będzie stanowiło twoje nowe IP, kiedy będziesz używał VPN’a.

Instalacja OpenVPN

Jesteśmy już w połowie całego procesu instalacji VPN, ale aby wejść na kolejny poziom, będziesz potrzebował pobrać jeden program, który jest darmowy i nazywa się Putty. Ta aplikacja pozwoli Ci za pomocą komputera z Windowsem połączyć się z VPS’em.

Putty po odpaleniu

Po odpaleniu aplikacji, oczom ukazuje nam się wiele opcji, które na pierwszy rzut oka mogą odstraszać, ale tobie wystarczy okno „Host Name (or IP address)„, w które wpisujesz IP swojego serwera VPS oraz sprawdzenie, czy w porcie ustawione masz 22 i zaznaczone SSH.

Następnie klikasz „open” i akceptujesz przyciskiem „Yes” komunikat, który się wyświetli.

Kiedy wszystko wykonasz poprawnie, powinieneś otrzymać konsole, która wygląda tak:

Konsola przed logowaniem do VPS’a

Wpisujesz słowo „root„, które jest domyślnie loginem na VPS’ach i zatwierdzasz enterem.

Następnie konsola poprosi Cię o podanie hasła i w tym miejscu wpisujesz to co masz pod „password” na drugim screenie. Na szczęście nie trzeba tego przepisywać, ale wystarczy skopiować i w momencie przejścia na konsole, nacisnąć prawy przycisk myszy. Enter.

Po zalogowaniu otrzymasz ewentualną informację o ostatniej nieudanej próbie logowania, a konsola będzie czekała na kolejne polecenia.

Teraz pozostaje nam wpisać dwie linie kodu, które zainstalują oprogramowanie odpowiedzialne za przygotowanie VPN’a. Podobnie jak poprzednio możesz je po kolei kopiować i prawym przyciskiem wklejać do konsoli:

Po zainstalowaniu, musimy jeszcze wpisać następującą komendę:

Teraz jesteśmy proszeni o dwukrotne podanie hasła, którym będziemy się w późniejszych etapach logować – pamiętaj, że po każdym podaniu należy zatwierdzić enterem.

Pobieranie VPN’a

Kiedy wykonasz wszystkie poprzedni kroki poprawnie, twój VPN będzie zainstalowany na VPS’ie, a do pełni szczęścia pozostanie nam pobrać program, który go włączy na twoim urządzeniu i plik konfiguracyjny, który będzie zawierał twoje nowe IP.

W celu pobrania oprogramawonia odpowiadającemu naszemu urządzeniu, wystarczy udać się na stronę OpenVPN. Config potrzebny do korzystania z aplikacji, uzyskujemy po zalogowaniu się na stronę „https://TUTAJ-WPISZ-IP-SWOJEGO-SERWERA:943”.

Login do zalogowania to „openvpn”, a hasło jest takie, jakie ustawiłeś poprzednio, po ówczesnym wpisaniu „passwd openvpn” i dwukrotnym jego potwierdzeniu.

Czasami może się zdarzyć, że serwer nie działa.

Można w prostu sposób sprawdzić na czym polega problem, wchodząc na stronę https://TUTAJ-WPISZ-IP-SWOJEGO-SERWERA:943/admin. Po zalogowaniu pojawi nam się guzik „start server”. Po jego kliknięciu wyskoczy błąd, który jest sprawcą całego zamieszania.

Nie zapomnij o...

Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie tego wpisu.

Jeżeli masz jakieś pytania, to nie krępuj się zadać je w komentarzach lub bezpośrednio na mediach społecznościowych.

Zachęcam Cię również do pozostania w kontakcie i zapisania się do Newslettera, na którego okazjonalnie wysyłam najciekawsze wpisy, zanim zdążą one ujrzeć światło dziennie na dobre.

Dlatego nie marnuj swojego czasu i już dzisiaj postaw pierwszy krok do bycia przed innymi i dołącz do mojej społeczności!

Autor: Kamil Owczarek

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.