Twój własny, (prawie) darmowy VPN. Stwórz go sam w 2 minuty!

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Just My Mind
VPN
VPN

Każdy z nas zasługuje na chociaż podstawowej anonimowości w internecie, której niestety nie zapewnia nam państwo i wcale nie ułatwiają firmy oferujące usługuj VPN, stawiając zaporowe ceny, które dla większości Polaków nie są w zasięgu ręki.

Dlatego wychodząc na przekór potrzebie szyfrowania swoich danych, zaproponuje Ci prosty patent na to, jak stworzyć swój własny, (prawie) darmowy VPN, który nie dość, że będzie bardzo wydajny i szybki, to zaoferuje Ci m.in. stały adres IP, dzięki czemu nie będziesz musiał męczyć się z ciągle wyskakującą prośbą o rozwiązanie CAPTCHA’y.

Cały kurs tworzenia VPN będzie bardzo krótki, bo spokojnie dasz radę ukończyć go w 2 minuty i nie będzie wymagał od Ciebie większych umiejętności, niż czytania ze zrozumienie oraz klikania lewym i prawym przyciskiem myszki w odpowiednie miejsca.

Co to jest VPN?

VPN to virtual private network, co w tłumaczeniu na polski oznacza „Wirtualna, prywatna sieć”. W bardzo dużym uproszczeniu jest to sieć, która filtruje ruch pomiędzy nadawcą i odbiorcą, dzięki czemu osoba po drugiej stronie nie otrzymuje informacji bezpośrednio o nas, a jedynie jest w stanie przechwycić informację o sieci. Taki zabieg pozwala nam na manipulowanie informacjami, które wyświetlają się odbiorcy, tym samym szyfrując prawdziwe.

W jakim celu używa się VPN’a?

Powodów, dla któych warto używać VPN’a jest wiele, a najbardziej podstawowym to po prostu potrzeba zachowania anonimowości i ochrona przed potencjalnym niebezpieczeństwem, które czeka na nas w trakcie korzystania z internetu.

VPN jest również często wykorzystywany do zmiany swojej obecnej lokalizacji, co pozwala na odblokowywanie różnych stron, co nie jest zgodne z prawem i ważne, abyś o tym wiedział.

Wybór odpowiedniego VPS’a

Tworzenie własnego VPN’a rozpoczynamy od rzeczy najważniejszej, czyli wybrania i kupienia VPS’a. Osobiście polecam wybrać najtańszy z dostępnych wariantów, pamiętając o tym, żeby zaznaczyć odpowiedni kraj, który chcemy, aby potem wyświetlał się w trakcie używania VPN.

Wybór odpowiednich ustawień VPS’a

Kiedy już znajdziemy stronę, która oferuję odpowiadający nam VPS, musimy pamiętać o tym, żeby w trakcie jego zamawiania, wybrać system operacyjny o nazwie Centos, najlepiej 7+.

Zapoznanie z VPS’em

Po wykupieniu VPS’a, powinniśmy po kilku minutach otrzymać email, w którym nie tylko otrzymamy potwierdzenie całej transakcji, ale również informację, które pozwolą nam na zalogowanie się do niego oraz ustawianie go w sposób, który chcemy. Informację tę prawdopodobnie możesz znaleźć również w panelu swojego konta i prezentują się tak:

Hasło dostępu do VPS’a

Zaraz obok powinieneś znaleźć również IP twojego VPS’a, które będzie nam potrzebne przy próbie połączenia się i będzie stanowiło twoje nowe IP, kiedy będziesz używał VPN’a.

Instalacja OpenVPN

Jesteśmy już w połowie całego procesu instalacji VPN, ale aby wejść na kolejny poziom, będziesz potrzebował pobrać jeden program, który jest darmowy i nazywa się Putty. Ta aplikacja pozwoli Ci za pomocą komputera z Windowsem połączyć się z VPS’em.

Putty po odpaleniu

Po odpaleniu aplikacji, oczom ukazuje nam się wiele opcji, które na pierwszy rzut oka mogą odstraszać, ale tobie wystarczy okno „Host Name (or IP address)„, w które wpisujesz IP swojego serwera VPS oraz sprawdzenie, czy w porcie ustawione masz 22 i zaznaczone SSH.

Następnie klikasz „open” i akceptujesz przyciskiem „Yes” komunikat, który się wyświetli.

Kiedy wszystko wykonasz poprawnie, powinieneś otrzymać konsole, która wygląda tak:

Konsola przed logowaniem do VPS’a

Wpisujesz słowo „root„, które jest domyślnie loginem na VPS’ach i zatwierdzasz enterem.

Następnie konsola poprosi Cię o podanie hasła i w tym miejscu wpisujesz to co masz pod „password” na drugim screenie. Na szczęście nie trzeba tego przepisywać, ale wystarczy skopiować i w momencie przejścia na konsole, nacisnąć prawy przycisk myszy. Enter.

Po zalogowaniu otrzymasz ewentualną informację o ostatniej nieudanej próbie logowania, a konsola będzie czekała na kolejne polecenia.

Teraz pozostaje nam wpisać dwie linie kodu, które zainstalują oprogramowanie odpowiedzialne za przygotowanie VPN’a. Podobnie jak poprzednio możesz je po kolei kopiować i prawym przyciskiem wklejać do konsoli:

Po zainstalowaniu, musimy jeszcze wpisać następującą komendę:

Teraz jesteśmy proszeni o dwukrotne podanie hasła, którym będziemy się w późniejszych etapach logować – pamiętaj, że po każdym podaniu należy zatwierdzić enterem.

Pobieranie VPN’a

Kiedy wykonasz wszystkie poprzedni kroki poprawnie, twój VPN będzie zainstalowany na VPS’ie, a do pełni szczęścia pozostanie nam pobrać program, który go włączy na twoim urządzeniu i plik konfiguracyjny, który będzie zawierał twoje nowe IP.

W celu pobrania oprogramawonia odpowiadającemu naszemu urządzeniu, wystarczy udać się na stronę OpenVPN. Config potrzebny do korzystania z aplikacji, uzyskujemy po zalogowaniu się na stronę „https://TUTAJ-WPISZ-IP-SWOJEGO-SERWERA:943”.

Login do zalogowania to „openvpn”, a hasło jest takie, jakie ustawiłeś poprzednio, po ówczesnym wpisaniu „passwd openvpn” i dwukrotnym jego potwierdzeniu.

Czasami może się zdarzyć, że serwer nie działa.

Można w prostu sposób sprawdzić na czym polega problem, wchodząc na stronę https://TUTAJ-WPISZ-IP-SWOJEGO-SERWERA:943/admin. Po zalogowaniu pojawi nam się guzik „start server”. Po jego kliknięciu wyskoczy błąd, który jest sprawcą całego zamieszania.

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *