Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy. Nowe perspektywy i zagrożenia

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Just My Mind
Czy AI odbierze mi pracę

Ostatni rok upłynął pod znakiem Sztucznej Inteligencji, która pojawiła się praktycznie wszędzie. Na początku rozwiązania oferowane przez AI kojarzyły się głównie z pracą wspomagającą człowieka, oferującą mu nowe możliwości czy usprawniającą pewne procesy. Z czasem okazało się – zresztą bardzo szybko – że odpowiednio zaprogramowana Sztuczna Inteligencja może wykazywać oznaki kreatywności, tworząc wciągające teksty, urzekające obrazy czy muzykę. To, co na początku było ciekawostką traktowaną trochę z przymrużeniem oka, nagle okazało się niemalże wszechobecne. W takim stopniu, że nawet twórcy ChatGPT zaczęli nawoływać do zastopowania prac nad AI. Coraz częściej mówi się też o konieczności szybkiego dostosowania prawodawstwa, w tym unijnego, do zmian idących za upowszechnieniem AI, w tym np. w obszarze prawa autorskiego. To właśnie jeden z obszarów, na których widać zagrożenia dla ludzi, jako pracowników.

Czy AI odbierze mi pracę?

Niestety, na to pytanie nie ma jednej prostej, odpowiedzi, ale całkiem możliwe, że tak… Przynajmniej takie przekonanie wynika z różnorakich badań. Obecnie już co piąty Polak deklaruje, że obawia się utraty pracy właśnie przez AI (ostanie badanie Monitor Rynku Pracy). I jest to jak najbardziej realne, patrząc na możliwości, jakie już teraz ma Sztuczna Inteligencja – a przecież proces jej rozwoju tak naprawdę dopiero się zaczął. Wynika to między innymi z wysokiej możliwości automatyzacji różnorakich procesów, jakie są dziełem AI. 

Część z nich znaliśmy już wcześniej – to np. roboty, które zastąpiły ludzi przy taśmach produkcyjnych. Teraz jednak automatyzacji podlegają procesy bazujące na rozumowaniu i wnioskowaniu, co przekłada się na zagrożenie utraty pracy również w przypadku osób pracujących za biurkiem, obsługujących klientów, myślących koncepcyjnie, analizujących i obrabiających dane, handlowców, ale też np. rekruterów, pośredników finansowych czy… programistów. Wszędzie tam, gdzie jakieś czynności da się zautomatyzować i przyspieszyć z wykorzystaniem algorytmów SI, możliwe są redukcje zatrudnienia. Najprostsze przykłady to samoobsługowe kasy, roboty przy liniach produkcyjnych, samojezdne ciężarówki, automaty dzwoniące do klientów, chat-boty i voice-boty obsługujące strony internetowe, systemy bezpieczeństwa oparte na dronach, przeróżne porównywarki w mgnieniu oka analizujące i personalizujące oferty finansowe, ubezpieczeniowe, handlowe. Dla właścicieli firm takie zmiany mogą okazać się korzystne, a automatyzacja i robotyzacja przyniesie wymierne profity. Wielokrotnie zyska na tym również „szary człowiek” – chociażby na zwiększeniu efektywności w poszukiwaniu leków na raka (badania po wprowadzeniu SI do laboratoriów mocno przyspieszyły), wytwarzania materiałów o większej wytrzymałości, czy usprawnieniu procesów recyklingu i redukcji zanieczyszczeń (co właśnie się dzieje w wielu miejscach na świecie).

Zawody, które AI nie muszą się bać

Stawiając sprawę jasno – każdy z nas jest lub będzie dotknięty wpływem AI, chociaż niekoniecznie na poziomie zawodowym. Na pewno jeszcze długo na portalu GoWork (https://www.gowork.pl/), nie braknie ofert dla pracowników fizycznych, sektor budowlanego, wykończeniówki, personelu technicznego. Tam też możliwe są rozwiązania bazujące na robotyzacji, ale na razie nie na szeroką skalę. Zawody związane z empatią i kontaktem z ludźmi, jak prawnicy, fizjoterapeuci, psychoterapeuci, lekarze czy nauczyciele również nie powinni być zagrożeni. W tych branżach AI jest obecne, ale traktowane nieufnie, jako zbyt mocno wchodzące w rolę człowieka. Oczywiście można się spodziewać także powstawania nowych zawodów, związanych z programowaniem SI, nadzorem nad nią czy etyką zastosowania.

Jedno jest pewne – rynek pracy w najbliższych latach będzie podlegał dużym zmianom związanym ze Sztuczną Inteligencją. Można ją wykorzystać w procesie poszukiwania pracy, jednak nadal warto zaufać prawdziwym ludziom i ich zdaniu. Jak opiniom, które wyrażają o pracodawcy i warunkach zatrudnienia, zamieszczanym na portalu GoWork (https://www.gowork.pl/opinie), gdzie każdego dnia pojawiają się nowe ogłoszenia z ofertami pracy.

Artykuł partnera.

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *