Chrupiąca przyjemność, która szkodzi zdrowiu – dlaczego nie warto jeść słonych przekąsek?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Odżywianie
zywieniemaznaczenie

Nie da się ukryć, że spożywanie słonych przekąsek jest przyjemne, dlatego są one nieodłączną częścią spotkań towarzyskich czy seansów filmowych. Niestety sięganie po nie wpływa negatywnie na zdrowie. Regularne jedzenie paluszków, chipsów czy chrupek może prowadzić do rozmaitych problemów. Sprawdź, dlaczego warto ich unikać.

Zbyt dużo soli a nadciśnienie

Jednym z najważniejszych problemów wiążących się ze spożywaniem słonych przekąsek jest duża zawartość soli. Chociaż pewna jej ilość jest w diecie niezbędna, większość osób spożywa jej zdecydowanie zbyt wiele. Znajduje się ona w wielu popularnych produktach, szczególnie wysokoprzetworzonych. Nadmiar soli, który towarzyszy nam często już od najmłodszych lat, prowadzi do nadciśnienia, które jest jedną z głównych przyczyn problemów z układem sercowo-naczyniowym.

Niezdrowe tłuszcze i kalorie

Drugim dużym problemem jest obecność dużej ilości niezdrowych tłuszczów, szczególnie trans i nasyconych, mających negatywny wpływ na poziom cholesterolu. Stała obecność w diecie przekąsek takich jak chipsy może znacząco podnieść poziom cholesterolu LDL, czyli tak zwanego „złego cholesterolu”. To z kolei przyczynia się do rozwijania się miażdżycy i może doprowadzić do zawału czy udaru mózgu.

Duża zawartość tłuszczu to również powód, dla którego znacząco zwiększa się kaloryczność przekąsek. Niestety bardzo łatwo jest w ten sposób dostarczyć w ciągu jednego wieczoru ogromną liczbę kalorii, co w perspektywie długofalowej przekłada się na stopniowe zwiększanie się masy ciała.

niezdrowe-tluszcze-i-kalorie.jpg

Dodatki, których lepiej unikać

Duża ilość soli i niezdrowe tłuszcze to jeszcze nie wszystko. W pysznych, chrupiących słonych przekąskach znajduje się też często cała masa dodatków takich jak cukier, wzmacniacze smaku i konserwanty. O ile pewna ich ilość jest w diecie dozwolona, spożywanie ich w nadmiarze z pewnością nikomu nie wyjdzie na zdrowie. Największym problemem jest jednak fakt, że to właśnie dzięki dodatkom poprawiającym smak, takim jak na przykład glutaminian sodu, nie możemy się powstrzymać przed sięgnięciem po kolejne smakołyki, aż paczka pozostanie pusta.

Biorąc pod uwagę wszystkie argumenty, łatwo zauważyć, że unikanie słonych przekąsek jest jedynym rozsądnym wyjściem. Kluczowe jest kształtowanie dobrych nawyków już od pierwszych lat życia, ponieważ dzięki temu dużo łatwiej utrzymać je w przyszłości. Ponadto zawsze warto edukować siebie i najbliższych, na przykład czytając strony popularyzujące wiedzę z zakresu odżywiania: zywieniemaznaczenie.pl.

Czym zastąpić chrupiące słone przekąski?

Pozostaje pytanie: czym zastąpić niezdrowe przekąski? To wcale nie takie trudne, choć wymaga na początku wysiłku niezbędnego do wykształcenia nowych nawyków. Dobre opcje to na przykład:

  • chipsy z warzyw przygotowane w piekarniku – wystarczy cienko pokroić warzywa takie jak bataty, buraki czy jarmuż, obsypać je przyprawami i upiec;
  • orzechy – naturalne, niesolone orzechy są bardzo korzystne dla zdrowia;
  • popcorn – przygotowany w domu bez dużego dodatku tłuszczu jest niskokaloryczną przekąską;
  • smoothie lub koktajl białkowy – osoby podjadające między posiłkami mogą pić zdrowe koktajle; warto nawet rozważyć specjalistyczne napoje takie jak Supportan DRINK, zwłaszcza w okresie choroby i rekonwalescencji.

Od słonych przekąsek można się uwolnić. Na pewno warto, żeby poprawić swoje samopoczucie i zadbać o zdrowie oraz sylwetkę.

Artykuł sponsorowany.

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *