Jak dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Odżywianie
Młody mężczyzna pije wodę

Prawidłowe nawodnienie organizmu znacząco wpływa nie tylko na nasze zdrowie, lecz również na wygląd i samopoczucie.

Z artykułu dowiesz się:

  • o czym należy pamiętać w kontekście nawodnienia organizmu,
  • jak prawidłowo nawodnić organizm,
  • jakie mogą być skutki odwodnienia organizmu,
  • jak sprawdzić, czy organizm jest odpowiednio nawodniony,
  • ile litrów wody należy wypijać każdego dnia.

O nawodnieniu organizmu wiele mówi się zwłaszcza w porze letniej, gdy nasz organizm wraz z potem traci nie tylko wodę, ale również elektrolity. Niemniej jednak prawidłowy poziom nawodnienia należy utrzymywać przez cały rok. Wpływa on nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również na dobry wygląd oraz samopoczucie. Codzienne nawadnianie to przede wszystkim przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, w zależności od indywidualnego zapotrzebowania.

Czytaj także: Twój post wodny nie działa, bo robisz ten błąd

Nawodnienie organizmu – o czym należy pamiętać?

Nawodnienie organizmu jest jednym z najistotniejszych elementów zrównoważonej diety. Nawet bardzo restrykcyjne modele żywienia wskazują konieczność przyjmowania odpowiedniej ilości płynów każdego dnia. Wszystko dlatego, że nasz organizm potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania. Człowiek żyjący w klimacie umiarkowanym jest w stanie wytrzymać bez wody maksymalnie 7 dni, choć wiele zależy tutaj między innymi od aktualnych warunków atmosferycznych. Nawodnienie to temat, który powraca głównie w porze letniej. Wysokie temperatury sprawiają, że obficie się pocimy, przez co nasz organizm pozbywa się wody i elektrolitów. Już w krótkim czasie może dojść do odwodnienia, które stanowi spore zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet dla życia. Należy jednak pamiętać o tym, aby nawadniać organizm przez cały rok, a nie tylko latem. W sezonie grzewczym skutki odwodnienia widoczne są przede wszystkim na skórze, która staje się sucha i matowa. Nie bez znaczenia jest też to, co właściwie pijemy. Dietetycy rekomendują, aby każdego dnia wypijać:

  • wodę mineralną niegazowaną,
  • świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne,
  • lekkie herbaty,
  • napary ziołowe.

Młoda, wysportowana kobieta pijąca wodę

Te napoje najlepiej nawadniają organizm. Warto natomiast zrezygnować z oranżady, słodzonych soków czy kawy, które mają właściwości odwadniające.

Jak nawodnić organizm?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak się nawodnić w prawidłowy sposób. Nie jest tajemnicą, że najlepiej sięgnąć po wodę. Nie zawiera ona kalorii, dlatego mogą ją wypijać nawet osoby będące na diecie odchudzającej. Ponadto woda ma neutralny smak. Dla osób zdrowych najlepszym wyborem będzie woda mineralna bądź źródlana. W zależności od preferencji smakowych możemy też wybrać wodę gazowaną, jednak warto pamiętać, że bąbelki nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku osób z chorobami układu trawiennego. Każdego dnia powinniśmy wypijać przynajmniej 1,5-2 litry płynów dziennie. Zwróćmy uwagę na słowo płyny, do których zalicza się również woda. Jak nawodnić organizm od środka? Nawodnienie zapewnimy sobie, jedząc zupy bądź wypijając lekkie herbaty czy świeżo wyciśnięte soki z warzyw lub owoców. Pamiętajmy, aby przyjmować płyny regularnie, przez cały dzień. Dobrze wypijać ich szklankę co około 2 godziny. Nie czekajmy, aż zachce nam się pić – uczucie pragnienia to swoisty alarm, który nasz organizm wysyła, aby poinformować nas, że pilnie potrzebuje solidnej dawki nawodnienia. W niektórych przypadkach uczucia pragnienia trudno się pozbyć, nawet jeśli wypiliśmy już spore ilości płynów. Jeśli sytuacja ta powtarza się, warto wykonać podstawowe badania. Nadmierne pragnienie może być bowiem oznaką rozwijającej się cukrzycy bądź innych chorób metabolicznych.

Jakie mogą być skutki odwodnienia?

Skutki odwodnienia organizmu można podzielić na wczesne oraz związane z zaburzeniami funkcjonowania całego organizmu. Przedstawia je poniższa tabela:

Skutki odwodnienia Sygnały, jakie wysyła organizm
Wczesne Zawroty i bóle głowy, senność, osłabienie organizmu, rzadkie oddawanie moczu, suchość w jamie ustnej, brak apetytu, wzdęty brzuch.
Zagrażające zdrowiu lub życiu Spadek ciśnienia tętniczego, skrajne pragnienie, przyspieszony oddech, drgawki, nieumiejętność wysłowienia się, utrata przytomności.

Skutki odwodnienia odczuwa tak naprawdę całe nasze ciało. W skrajnych przypadkach odwodnienie może spowodować nawet śmierć pacjenta, choć w większości sytuacji mamy do czynienia z zaburzaniem trybu pracy poszczególnych układów. Dobrym przykładem jest układ moczowy, który odpowiada nie tylko za odprowadzanie nadmiaru wody z organizmu, ale również za oczyszczanie go z toksyn. Odwodnienie to przypadłość, z którą najczęściej mamy do czynienia w porze letniej, choć może ona wystąpić w każdym czasie. Jest ono bardzo niebezpieczne dla seniorów oraz małych dzieci, którzy z reguły w bardzo szybkim tempie tracą tak zwaną rezerwę wodną.

Nawodnienie organizmu – jak sprawdzić?

Istnieje kilka sposobów, aby sprawdzić, czy nasz organizm jest odpowiednio nawodniony. Warto stosować je na co dzień, aby ewentualnie szybko zareagować. Najprostszą wskazówką będzie nasz własny mocz, który przy odwodnieniu oddajemy znacznie rzadziej. Ponadto zmienia się jego kolor – nie jest bursztynowy, a o wiele ciemniejszy. Dużą popularnością cieszy się też tak zwany test skórny. Aby go wykonać, wystarczy uszczypnąć skórę na grzbiecie dłoni, przytrzymać ją kilka sekund i puścić. Powinna ona momentalnie powrócić do normalnego kształtu. Jeśli tak się nie stanie, warto zastanowić się, jak nawodnić odwodnioną skórę. Innym sposobem sprawdzenia poziomu nawodnienia jest wykonanie badań laboratoryjnych. Oznaczamy wtedy hematokryt oraz jonogram. Zmniejszenie objętości osocza może bowiem świadczyć o odwodnieniu – podobnie jak obniżona ilość poszczególnych jonów. Niemniej jednak największą popularnością cieszą się domowe metody, które z reguły nie zawodzą. Co ciekawe, metodę naciągania skóry stosują nawet lekarze, zwłaszcza w pracy z dziećmi.

Ile litrów wody należy wypijać?

Jak nawodnić organizm? Ile litrów płynów wypijać każdego dnia, aby się nie odwodnić? Wydaje się, że odpowiedź na te pytania znamy doskonale – ostatecznie wiele mówi się o konieczności wypijania 1,5-2 litrów płynów codziennie, zwłaszcza wody. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że zapotrzebowanie na płyny jest różne – podobnie jak zapotrzebowanie na kalorie. Osoba aktywna, która dużo trenuje, musi wypijać nawet 3 litry płynów każdego dnia, podczas gdy dzieci powinny przyjmować ilości dopasowane do swojego wieku. Pamiętajmy też, że zwiększone zapotrzebowanie na płyny występuje w porze letniej, gdy musimy poradzić sobie z wysokimi temperaturami. Jednocześnie więcej płynów powinny wypijać osoby z biegunką bądź wymiotami, u których w bardzo krótkim czasie może dojść do odwodnienia organizmu. Dzienne zapotrzebowanie na płyny pomoże obliczyć doświadczony dietetyk, który wykona między innymi analizę składu masy ciała. Warto mieć na uwadze, że ilość 1,5-2 litrów jest uśredniona i dotyczy osób dorosłych stosujących umiarkowaną aktywnością fizyczną. Jeśli trudno nam wypić aż 2 litry wody każdego dnia, możemy posiłkować się sokami, herbatą owocową czy naparami ziołowymi. Doskonale nawadniają również lekkie zupy przygotowane na bulionie warzywnym bądź mięsnym. Do wody można też dodać sok z cytryny lub plasterek mięty – ewentualne dodatki nie wpływają bowiem na przyswajanie jej przez nasz organizm.

FAQ:

Jakie są skutki odwodnienia?

Odwodnienie powoduje, że nasz organizm nie jest w stanie funkcjonować w prawidłowy sposób. Ma ono wpływ na niemal wszystkie układy w ciele, a w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do śmierci.

Jak sprawdzić poziom nawodnienia organizmu w domowych warunkach?

Sprawdzenie poziomu nawodnienie może odbywać się poprzez analizę moczu – w przypadku odwodnienia będzie miał on ciemny kolor. Warto też wykonać test skórny – należy naciągnąć kawałek skóry, przytrzymać go i puścić. W przypadku prawidłowego nawodnienia skóra wróci do normalnego stanu.

Ile wody powinno się wypijać każdego dnia?

Zapotrzebowanie na wodę jest kwestią indywidualną i zależy w dużej mierze od podejmowanych na co dzień aktywności, pory roku, wieku czy nawet stanu zdrowia.

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *