Osoby aktywne fizycznie doskonale wiedzą, jak ważne jest odżywianie dla osiągania zadowalających wyników sportowych. Posiłek spożyty przed ćwiczeniami dostarcza energii oraz wspomaga regenerację organizmu. Jest to szczególnie ważne dla zawodników pracujących nad budową masy mięśniowej. Na skutek błędów w żywieniu organizm zaczyna wykorzystywać białka mięśniowe na pokrycie potrzeb energetycznych związanych z ćwiczeniami, przez co efekt treningu jest odwrotny od zamierzonego.
Regularna aktywność fizyczna powinna być wsparta zdrowym odżywianiem. W zależności od czasu, jaki pozostał do treningu może to być obiad lub fit przekąski. Część przygotujemy samodzielnie, a inne kupimy w sklepie. Ważne, by dostarczyć organizmowi energii, składników odżywczych, witamin i mikroelementów.
Jakie posiłki jeść przed treningiem?
Posiłek pozwala wykonywać trening lepszej jakości i maksymalizować jego efekty. Im krótszy odstęp między posiłkiem i aktywnością, tym mniejszy i bardziej lekkostrawny powinien być posiłek. Dieta przed treningiem musi być ubogotłuszczowa, zawierać węglowodany oraz niewielką ilość białka i błonnika. Zbyt duża ilość tłuszczu i białka opóźnia opróżnianie żołądka i może powodować dyskomfort w nadbrzuszu w czasie ćwiczeń.
Czy jajecznica jest dobra przed treningiem? Dobrymi źródłami białka przed treningiem są mięso drobiowe, tofu lub chuda ryba (np. pstrąg lub dorsz). Cennym źródłem pełnowartościowego białka są również jaja na miękko lub niezbyt ścięta jajecznica. Pokarm powinien mieć niski lub średni ładunek glikemiczny.
Ile przed ćwiczeniami nie jeść? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielkości posiłku oraz rodzaju aktywności fizycznej. Pełny posiłek możemy spożyć 2-3 godziny przed rozpoczęciem treningu. Trzeba pamiętać, aby jedzenie zawierało podstawowe makroskładniki oraz nie było ciężkostrawne. W przypadku jedzenia 1-2 godziny przed rozpoczęciem aktywności powinna to być wyłącznie niewielka przekąska.
Co jeść przed treningiem siłowym
Celem treningu siłowego jest zbudowanie masy mięśniowej. Dlatego przed treningiem sięgnijmy po zdrowe źródła białka, takie jak ryby czy chude mięso. Węglowodany złożone, takie jak ryż czy kasza dodadzą nam energii do wykonywania ćwiczeń. Mogą to być również jogurt naturalny czy owsianka, do których dodajemy garść ulubionych owoców lub bakalii.
Posiłek przed treningiem przepisy
Jeżeli lubisz słodkie przekąski fit, w ciągu kilku minut możesz przygotować słynną przekąskę energetyczną. Przed treningiem kup gorzką czekoladę, suszone owoce (żurawina, daktyle, figi, morele), nasiona, orzechy oraz płatki owsiane. Wystarczy rozpuścić tabliczkę czekolady w kąpieli wodnej, dodać do niej płatki owsiane i pokrojone bakalie oraz orzechy, a z powstałej masy uformować kulki.
Co kupić w sklepie przed treningiem? Przed treningiem kup pełnoziarniste pieczywo (węglowodany złożone). Na chleb połóż twaróg (białko) oraz awokado (wielonienasycone kwasy tłuszczowe). Czy banan jest dobry przed treningiem siłowym? Szybki posiłek przedtreningowy może składać się z banana lub suszonych owoców. Nie zapomnij o warzywach. Przetwory warzywne znajdziesz w każdym sklepie.
Co jeść przed treningiem rano? Dobrym posiłkiem dla osoby aktywnej fizycznie będzie poranna owsianka z owocami na mleku, wodzie czy z jogurtem naturalnym. Do śniadania możemy wypić kawę zbożową. Osoby, które wolą spożyć z rana pieczywo, mogą sięgnąć po pełnoziarnisty chleb z twarogiem, pomidorami, kiełkami oraz herbatę z miodem. Posiłek przed treningiem porannym może mieć postać granoli z owocami i soku warzywnego.
Owsianka przed treningiem
Jak przekonują dietetycy, owsianka jest doskonałym połączeniem białka, węglowodanów, błonnika, witamin i składników mineralnych. W zależności od sposobu jej przygotowania oraz kompozycji składników może stać się idealnym posiłkiem przed treningiem. Do owsianki można dodawać zarówno pestki dyni, słonecznik łuskany, nasiona chia, siemię lniane oraz owoce.
Owsianka jest źródłem wielu witamin i minerałów, takich jak magnez, żelazo, cynk oraz witaminy z grupy B. Magnez wspiera funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego, żelazo jest niezbędne do transportu tlenu w organizmie, a witaminy z grupy B pomagają w metabolizmie energetycznym. Jedząc owsiankę przed treningiem, możemy uniknąć nagłych spadków energii i utrzymać wysoką wydajność przez cały czas trwania ćwiczeń.
Obiad przed treningiem przepisy
Na obiad przed treningiem polecamy makaron z sosem pomidorowym, oliwkami i mozzarellą. Do sporządzenia posiłku potrzebujemy 100 g makaronu pełnoziarnistego, 125 g mozzarelli, 200 g passaty pomidorowej, 10 ml oliwy z oliwek, 30 g oliwek, 50 g cebuli, 3 g czosnku oraz zioła prowansalskie do smaku.
Na wstępie ugotuj makaron zgodnie z przepisem producenta. Na rozgrzanej oliwie przyrumień posiekaną cebulę. Następnie dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, a po chwilę później zalej całość passatą. Gotuj kilka minut do zgęstnienia sosu. Dopraw sos ziołami, dodaj oliwki, ugotowany makaron i wymieszaj. Po nałożeniu dania na talerz dodaj pokrojoną w kostkę mozzarellę.
Co jeść przed treningiem na redukcji
Aby ćwiczenia przynosiły zamierzony skutek w postaci redukcji tkanki tłuszczowej, musi je wesprzeć odpowiednia dieta. Przed treningiem na redukcji najlepiej jeść węglowodany złożone. W przypadku porannego treningu dobrym pomysłem jest owsianka lub musli. Na obiad możemy zjeść ryż lub kaszę. Jeśli chcesz zjeść szybki posiłek przedtreningowy, zadbaj o małą ilość cukrów prostych, które pozwolą organizmowi rozkręcić metabolizm (sprawdzą się banan lub suszone owoce).