Kartacz do brody – co to jest i jak go używać?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Styl
kartacz do brody

Do szczotkowania zarostu służą akcesoria barberskie: szczotka, kartacz i grzebień. Który przyrząd jest najlepszy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż każdy pełni inną funkcję w pielęgnacji brody. Z pewnością brodę warto czesać codziennie. Szczotkowanie działa jak peeling mechaniczny i co nie jest bez znaczenia – usuwasz resztki jedzenia, które z pewnością się w niej gromadzą. W naszym artykule skupiamy się na kartaczu. Jak używać i jak czyścić kartacz do brody? To pytania ważne dla brodaczy, którzy chcą, aby ich broda zachwycała innych.

Jaki kartacz do brody?

Kiedy budzisz się rano i każdy włos brody sterczy ci w inną stronę, wiesz, że powinieneś poświęcić dłuższą chwilę swojemu zarostowi. Brodę trzeba odpowiednio pielęgnować. Czesanie brody wzmacnia zarost, oczyszcza twarz z martwego naskórka oraz pobudza skórę do działania. Jak czesać brodę? Prawdopodobnie każdy brodacz opatentował własną metodę i ma swoją odpowiedź na to zasadnicze pytanie.

Do czesania brody służą akcesoria barberskie, czyli grzebień, szczoteczka do brody oraz szczotka zwana kartaczem. Kartacz ma owalny kształt i cały jest pokryty włosiem, najczęściej naturalnym. Szczotka do brody może wyglądać jak kartacz, ale są szczotki do brody przypominające kobiece szczotki do włosów. Taka szczotka ma podłużną rączkę i tylko jej główka pokryta jest włosiem lub plastikowymi wypustkami.

Kartacz do brody z dzika

Kartacze i szczotki do brody mogą być zrobione z włosia naturalnego lub sztucznego. W szczotkarstwie najczęściej wykorzystuje się włosie świńskie, borsucze, kozie czy końskie, ale twojej brodzie najlepiej przysłuży się szczotka wykonana z włosia dzika, które dzięki swojej sztywności dostaje się głębiej między zarost i tym samym mocniej oddziałuje na skórę twarzy. Szczecina dzika jest wytrzymała i twarda. Jeżeli twoja skóra jest skłonna do podrażnień, wybierz kartacz ze średnio sztywnym włosiem świńskim.

Zestaw do brody z kartaczem, szamponem i olejkiem (krem lub balsam) do brody powinien być na wyposażeniu każdego brodacza. Dzięki masażowi, który wykonujemy podczas szczotkowania, skóra przyjmie więcej odżywczych składników z aplikowanych preparatów do brody. Zaleca się, aby używać kartacza kilka razy w tygodniu – w zależności od długości i gęstości brody. Kartacz do brody rozprowadza nałożone kosmetyki równomiernie na wszystkich włosach.

Kartacz do brody – jak używać?

Codzienne szczotkowanie zmiękcza zarost i dodaje objętości, pozwala nie tylko na utrzymanie i rozczesanie brody, lecz także na nadanie jej kształtu. Dzięki systematycznemu czesaniu brody nadany zostanie kierunek wzrostu włosów, które powinny układać się ku dołowi, a nie na boki. Szczotkowanie pomoże utrzymać odpowiedni kształt, który wcześniej został nadany przez barbera.

Przed użyciem kartacza należy brodę umyć przy użyciu szamponu do brody. Włosy zarostu są twardsze niż na głowie, dlatego woda z szamponem pozwoli ją dokładnie oczyścić oraz zmiękczyć włosy, ułatwiając dalszą pielęgnację. Czesanie brody rozpoczynamy od policzka ruchami w dół. Następnie od szyi, ruchami w górę przez co najmniej dwie minuty, po czym nakładamy ulubiony olejek i powtórnie szczotkujemy brodę aż do uzyskania zadowalającego efektu. Po umyciu trzeba dokładnie wysuszyć brodę ręcznikiem.

Przyjemne i bezbolesne

Przy krótkim zaroście należy stosować kartacz tylko raz w tygodniu, aby nie podrażnić skóry twarzyZbyt częste i nieumiejętne szczotkowanie brody może doprowadzić do rozdwajania się końcówek włosów. Kartacz należy stosować ostrożnie, aby nie wyrywać sobie włosów. Dobre ukrwienie skóry wpływa pozytywnie na wzrost włosów i ich jakość. Barberzy ostrzegają przed szczotkowaniem mokrej lub wilgotnej brody. Może to doprowadzić do jej uszkodzenia.

Czesanie brody i wąsów szczotką lub kartaczem jest przyjemne i bezbolesne. Szczotkowanie zmniejsza podatność włosów na elektryzowanie się. Gdy wiemy jak używać kartacz do brody,

wymodelujemy i rozczeszemy nawet gęstą brodę. Szczotkuj zarost dogłębnie, tak by włos kartacza dotarł aż do skóry pod brodą, a także w różnych kierunkach, starając się wyprostować brodę. Rozczesywanie brody to także przygotowanie jej pod późniejszą stylizację.

Jak czyścić kartacz do brody?

Świeżo zakupionych szczotek nie trzeba czyścić, gdyż są dobrze zdezynfekowane. Po każdym użyciu uderz kartaczem w dłoń, aby pozbawić go nieczystości. Częstotliwość mycia kartacza powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb. Każdy z nas pozbywa się przecież naskórka w różnym tempie. Po szczotkowaniu widać to na trzonku kartacza. Jeśli zobaczysz resztki martwego naskórka lub kurz, masz pewność, że trzeba szczotkę oczyścić.

Osoby pytające, jak myć kartacz do brody, odpowiadamy: zawsze pod letnią wodą, dodając nieco szamponu lub mydła. Przedtem należy wyczesać resztki włosów z kartacza za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Pod żadnym pozorem nie można wyparzać kartacza w gorącej wodzie, gdyż może to szybko pozbawić szczotkę włosia. Należy pamiętać, aby nie moczyć trzonu kartacza, gdyż wilgoć doprowadzi do napuchnięcia drewna, a przez to zniszczenia trzonu. Kartacz trzeba suszyć włosiem w dół, aby resztki wody nie kapały na drewniany trzonek.

Nie należy suszyć kartacza suszarką do włosów. Po wyschnięciu można wmasować oliwę z oliwek w jego oprawkę. Kartacz zawsze przechowuj w czystym miejscu włosiem w dół, aby utrudnić przedostawanie się kurzu na włosie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *