Jesteś aktywny i lubisz ludzi? Zostań trenerem personalnym!

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Trening
trener personalny

Praca marzeń może być bardzo różnie definiowana. Jedni cenią sobie ciszę i spokój, drudzy zaś szukają nowych wyzwań i nieustannego podnoszenia sobie poprzeczki. Jeśli jesteś fanem tej drugiej opcji, a w dodatku pasjonujesz się sportem i rozwojem osobistym, to praca trenera personalnego może Cię naprawdę zaciekawić. Trener personalny to osoba, która pomaga klientom osiągnąć swoje cele związane z treningiem, zdrowiem i fitness. Jego obowiązki nie są jednak monotonne, ponieważ każdego dnia staje on przed nowymi wyzwaniami. Sprawdzamy, czym się charakteryzuje praca trenera personalnego oraz co ma do zaproponowania w tym temacie łódzki rynek pracy.

Cechy dobrego trenera personalnego – dla kogo jest to praca?

Trener personalny to osoba, która przede wszystkim pasjonuje się sportem i rozwojem osobistym. Jakie cechy osobowe powinien posiadać kandydat, który planuje rozwój swojej kariery w tym kierunku? Przede wszystkim należy być otwartym na innych. Jeśli lubisz pracę z ludźmi i cenisz sobie możliwość wpływu na ich życie, to zawód trenera personalnego może być dla Ciebie spełnieniem marzeń. Trener personalny często pracuje z różnymi grupami ludzi – począwszy od amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z treningiem, a skończywszy na sportowcach i osobach starszych. Jest to wymagające zajęcie, które musi bazować na realnej wiedzy instruktora sportowego. Praca z różnymi osobami pozwala na ciągłe poszerzanie swoich umiejętności i wiedzy. To także zajęcie, które nie jest ograniczone sztywnymi ramami czasowymi. Bycie trenerem personalnym wymaga systematycznego trzymania się założeń i dbania również o własną sylwetkę i rozwój sportowy oraz psychiczny. Nieregularne godziny pracy mogą być szczególnie ważne dla osób, które lubią mieć swobodę w organizowaniu swojego czasu.

Praca jak trener personalny – na czym polega?

Pod pojęciem trenera personalnego rozumie się najczęściej trenera sportowego, który wspiera podopiecznych w osiąganiu ich celów fitness. Współcześnie jednak rola coacha wybiega znacznie dalej, dlatego może on wykonywać także szereg innych obowiązków. Wyróżnia się m.in. mentorów czy tutorów, którzy mają na celu zaproponowanie odpowiedniego planu czy strategii rozwoju osobistego. Głównym ich zadaniem jest zdefiniowanie problemu, z którym zwraca się klient, a także przygotowanie usystematyzowanego zestawu rozwiązań. Trener personalny wspiera rozwój podopiecznego, nakierowuje go na realizację celów, wspiera, motywuje i analizuje wyniki działań. Tutorzy, którzy nie są trenerami typowo sportowymi, zazwyczaj działają w ramach własnej firmy. W przypadku coachów sportowych, istnieje całkiem sporo możliwości zatrudnienia. Głównym obszarem zainteresowania będą:

  • kluby sportowe,
  • siłownie,
  • kluby fitness,
  • miejsca, w których trenuje się sztuki walki.

Trener personalny i praca w Łodzi – jakich specjalistów brakuje na łódzkim rynku pracy?

Łódź jest jedną z miejscowości, w której cały czas brakuje wykwalifikowanych trenerów personalnych. Dowodem na to są liczne ogłoszenia o pracę, jakie zamieszczają firmy w przestrzeni internetowej. W województwie łódzkim poszukuje się m.in. trenerów fitness, twórców materiałów szkoleniowych czy liderów w klubach fitness. W związku z dużą liczbą studentów zagranicznych i pracowników nierozmawiających po polsku, firmy zatrudniające instruktorów coraz częściej zwracają uwagę na umiejętności językowe kandydatów. Wymagane będzie także poświadczenie swoich umiejętności trenerskich, nie tylko poprzez nienaganną sylwetkę czy referencje podopiecznych, ale także przez ukończone kursy i certyfikaty. Kolejną szansą na zwiększenie swoich szans na rynku pracy jest zdobycie kierunkowego wykształcenia z zakresu wychowania fizycznego. Nie jest to czynnik determinujący, choć bardzo często może on pomóc w procesie rekrutacji. Jeśli jesteś aktywny i lubisz pracę z innymi ludźmi, wspierając ich w codziennym pokonywaniu słabości, to praca instruktora (trenera) jest odpowiednią drogą dla Ciebie. Z pewnością nie jest to zajęcie, z którego ucieszą się osoby, które nie lubią się angażować i nie dysponują odpowiednią wiedzą praktyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *