Wybierasz się na off-road? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać!

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Plan treningowy

Wyjazdy off-roadowe są rewelacyjnym sposobem na połączenie fascynacji motoryzacją i eksplorowania nieznanych terenów. Każdy wyjazd tego typu wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Dlatego osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z off-roadem powinny dołożyć wszelkich starań, aby już na etapie planowania uniknąć błędów. Oto krótki poradnik, dzięki któremu odpowiednio przygotujesz się do nadchodzącej wyprawy!

Jak przygotować się do jazdy off-roadowej?

Przed uruchomieniem silnika samochodu z napędem 4×4 należy w dokładny sposób zaplanować cały wyjazd. Warto zapoznać się z charakterystyką samego terenu i dokonać ogólnych szacunków czasu trwania oraz długości samej trasy. W ten sposób możliwe jest dostosowanie pory roku i terminu wyprawy off-roadowej do możliwości samochodu oraz umiejętności samego kierowcy.

Dodatkowo należy zaopatrzyć się w nawigację działającą w trybie offline, dodatkowe źródło zasilania w postaci powerbanku, zapas paliwa oraz wodę i przekąski. Przyda się również podstawowa wersja apteczki samochodowej, latarka oraz komplet wodoodpornych i ciepłych ubrań na zmianę – działań prewencyjnych nigdy za wiele, dlatego akcesoria i artykuły pierwszej potrzeby niejednokrotnie mogą okazać się bezcenne nawet wówczas, gdy ich użycie kojarzy/wiąże się z ostatecznością.

Co warto mieć przy sobie podczas wyprawy?

Odpowiednio przygotowany zestaw niezbędnych gadżetów to nie wszystko, co należy zabrać ze sobą na wyprawę off-roadową. Jazda po bezdrożach bardzo często wiąże się z ryzykiem zaistnienia nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą znacząco utrudnić dalsze kontynuowanie podróży. Z tego powodu samochód terenowy powinien zostać dodatkowo wyposażony w sprzęt, który dzięki swoim funkcjom pozwoli cieszyć się adrenaliną bez obawy o przykre konsekwencje tej formy aktywności. Jaki to sprzęt?

Wyciągarki, liny holownicze, trapy, podnośniki i szekle – każdy z wymienionych akcesoriów nierzadko okazuje się być na wagę złota w trakcie pokonywania stromych wzniesień lub podczas jazdy po leśnych terenach, jednak przed pierwszym off-roadem warto zapoznać się ze sposobem ich użytkowania w domowych warunkach. Obsługa wyciągarek z reguły nie sprawia większych problemów, jednak wcześniejsze zaznajomienie się z możliwościami sprzętu tego typu znacząco obniży poziom stresu, jaki może pojawić się w przypadku konieczności pokonywania stromego podjazdu lub wyswobadzania się z błotnistego terenu offr-oadowego.

Off-road – jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa?

Wyprawy offroadowe nie bez powodu są zaliczane do grona aktywności ekstremalnych. Nie oznacza to jednak, że każdy wyjazd musi wiązać się z bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia, bowiem przestrzeganie podstawowych zasad bezpiecznej jazdy pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji kryzysowych. W trakcie jazdy należy mieć założony kask ochronny, natomiast szyby pojazdu powinny być szczelnie zamknięte. Z kolei szpadle, przyjazne wyciągarki elektryczne (mechaniczne to już zdecydowanie przeszłość) oraz pasy holownicze powinny być w każdym przypadku obsługiwane w rękawicach ochronnych – takie działanie pozwala wydatnie zmniejszyć ryzyko wszelkich urazów i skaleczeń.

off-road-–-jakie-sa-podstawowe-zasady-bezpieczenstwa.jpg

Przed podjęciem decyzji o pokonaniu wybranego cieku wodnego warto sprawdzić głębokość rzeki, natomiast rowy i kanały powinny być pokonywane w ustawieniu pojazdu po skosie do przeszkody. Pamiętaj również o ostrożności w momencie wjeżdżania na trawersy, a także o tym, aby w przypadku stopniowego zsuwania się terenówki w dół skręcić koła pojazdu w kierunku podnóża zbocza. Przypominamy tu o podstawach, ale tego nigdy dosyć. Bezpieczeństwo w trakcie off-roadu to podstawa, dlatego nie lekceważ utrudnień napotkanych w terenie, a w skrajnych przypadkach – nie bój się podjąć decyzji o wybraniu innego wariantu trasy. Może i dłuższego, ale zapewniającego bezpieczny dojazd do obranego celu. W drogę!

Artykuł zewnętrzny.

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *