Wiek, stres, nieodpowiedni tryb życia oraz niektóre czynniki zewnętrzne mogą powodować pojawienie się niedoskonałości na skórze oraz pogorszenie kondycji włosów i paznokci. Skóra wymaga szczególnej uwagi. To ona jako pierwsza narażona jest na słońce, zimno, wiatr czy zanieczyszczenia. Częste farbowanie czy suszenie gorącym powietrzem mogą zniszczyć nawet najzdrowsze włosy. Z kolei zły stan paznokci może świadczyć o niedoborach witamin i minerałów. Suplementacja za pomocą preparatów o wysokiej zawartości składników aktywnych pomaga zadbać o zdrowie i urodę w sposób bezpieczny.
Każdy chce mieć gęste i lśniące włosy, mocne paznokcie i promienną cerę. Niestety, mimo zdrowego odżywiania wiele osób ma problemy zdrowotne. Można z nimi walczyć poprzez zmianę diety i jej odpowiednią suplementację.
Dlaczego warto dbać o skórę, włosy i paznokcie?
Lśniące włosy, zdrowa skóra i mocne paznokcie to nie tylko sekret piękna, ale przede wszystkim dobrego samopoczucia. Coraz częściej poszukujemy skutecznych metod, jak wzmocnić włosy, poprawić elastyczność skóry i zapobiec nadmiernej łamliwości paznokci. Sposobów na walkę z tymi problemami jest wiele.
Zanim zdecydujemy się na suplementację preparatami na włosy czy paznokcie oraz pielęgnację skóry kosmetykami nie zapominajmy o zdrowym stylu życia. Aby dbać o skórę, włosy i paznokcie, warto rzucić palenie, pielęgnować ciało, zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, ograniczyć lub całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i stosować kremy z filtrem ochronnym.
Codzienna dieta obfitująca w witaminy i minerały ma znaczenie dla zachowania odpowiedniego stanu zdrowia i utrzymania skóry we właściwej kondycji. Każdego dnia jadłospis powinien obfitować przede wszystkim w warzywa. W ten sposób dostarczymy wiele składników odżywczych pozytywnie wpływających na cerę bez spożywania suplementów diety.
Kluczowe składniki wspomagające zdrową skórę
Warzywa i owoce są bogatym źródłem antyoksydantów (witaminy A, C, E, beta-karotenu, selenu oraz flawonoidów), które chronią przed działaniem wolnych rodników. Ważne jest urozmaicenie warzyw i owoców pod względem koloru. Każda z grup: zielone, żółte, czerwone, niebiesko-purpurowe oraz białe charakteryzuje się zawartością różnych substancji bioaktywnych cennych dla naszej skóry.
Witamina C i jej właściwości antyoksydacyjne
Jedną ze szczególnie ważnych dla człowieka substancji jest witamina C. Kwas askorbinowy uczestniczy w wytwarzaniu energii potrzebnej do życia każdej komórki ludzkiego ciała. Bierze udział w syntezie kolagenu, który zapewnia naszej skórze jędrność i elastyczność. Kolagen jest podstawowym składnikiem budulcowym macierzy pozakomórkowej, a tym samym odpowiada za funkcjonowanie organów wewnętrznych.
Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem. Jej działanie antyoksydacyjne polega na zdolności do neutralizowania wolnych rodników, których nadmiar uznaje się za jedną z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry. Pod ich wpływem dochodzi do uszkodzenia różnych struktur komórkowych, w tym elementów budulcowych tkanek.
Witamina E – ochrona przed starzeniem się skóry
Witamina E szczególnie ceniona jest za działanie przeciwstarzeniowe. Substancja poprawia nawilżenie skóry dzięki zdolności wiązania wody, czego efektem jest redukcja i zahamowanie powstawania zmarszczek. Zapewnia odżywienie skóry i poprawia jej elastyczność. Chroni przed uszkodzeniami DNA, które prowadzą do rozwoju nowotworów skóry.
Cynk – kluczowy minerał dla zdrowej skóry
Cynk wspiera gojenie ran, zmniejsza stany zapalne i pomaga w walce z trądzikiem. Jego niedobór może prowadzić do problemów skórnych, takich jak egzema czy łuszczyca. Cynk działa jako antyoksydant, co pomaga utrzymać młodzieńczy wygląd skóry. Podobne działanie mają kwasy tłuszczowe omega-3, które wspierają utrzymanie elastyczności skóry, opóźniając proces pojawiania się zmarszczek.
Rola suplementów diety w codziennej pielęgnacji
Suplementy na mocne i lśniące włosy zawierają witaminy z grupy B, krzem, selen, cynk oraz żelazo. Witaminy z grupy B, w szczególności biotyna – witamina piękna poprawia kondycję włosów. Witamina B5 wzmacnia strukturę włosa i pobudza jego wzrost. Cynk pomaga naprawić tkankę włosa i wspiera funkcjonowanie gruczołów łojowych, gdyż wypadanie jest częstym objawem niedoborów.
Nieoceniona pomocą służą naturalne suplementy wspomagające urodę, takie jak skrzyp polny. Dzięki zawartości krzemionki skrzyp może pomóc w poprawie kondycji włosów, paznokci i skóry, dodając im elastyczności i wytrzymałości. Regularne stosowanie skrzypu polnego może przyczynić się do zahamowania rozdwajania się paznokci i wzmocnienia ich struktury. Na skórę, włosy i paznokcie doskonale wpływa aloes. Preparaty z jego udziałem przyspieszają proces gojenia się ran oraz zapobiegają powstawaniu zmian trądzikowych.
Keratyna – budulec paznokci
Pielęgnacja paznokci ma na celu ich wzmocnienie oraz poprawę elastyczności. Do łamliwości i rozdwajania paznokci przyczynia się częste malowanie paznokci, zwłaszcza lakierami żelowymi i akrylowymi. Powodują one wysuszenie płytki paznokcia i uniemożliwiają swobodny dostęp tlenu. Negatywny wpływ na kondycję paznokci ma także niepełnowartościowa dieta oraz częsty kontakt z detergentami.
Witamina B7 (biotyna) i jej wpływ na paznokcie
Za łamliwość włosów, uszkodzenia naskórka czy pękanie płytki paznokcia może odpowiadać niedobór keratyny. W zachowaniu zdrowej skóry pomagają również witaminy z grupy B: ryboflawina, niacyna, biotyna.
Witamina B12 i zdrowie paznokci
Niski poziom witaminy B12 może powodować zmiany na paznokciach stóp i dłoni, takie jak niebieskawe przebarwienia paznokci, niebiesko-czarna pigmentacja z ciemnymi podłużnymi smugami oraz podłużne i siateczkowate ciemne smugi. Wzmocnienie paznokci za pomocą suplementów polega na podawaniu preparatów zawierających witaminy oraz minerały takie, jak cynk, krzem, miedź, magnez, wapń i żelazo.