ASMR co to jest, ile można zarobić i czemu musisz spróbować?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Just My Mind

ASMR to skrót od „Autonomous Sensory Meridian Response” (samoistna odpowiedź meridianów czuciowych), co określa zjawisko m.in.: mrowienia ciała, rozluźnienia, senności, a nawet i podniecenia, wywołanego przez bodziec wizualny, słuchowy lub dotykowy.

Technika ta ma jedno proste założenie, którym jest sprawienie przyjemności osobie jej stosującej, co w świetle najnowszych badań, jest okrojonym podejściem do tego tematu.

Sam fakt, że każda osoba korzystająca z ASMR, może potrzebować innej stymulacji oraz osiągać inne rezultaty, sprawia, że jest to coś więcej niż tylko formą rozluźnienia.

ASMR co to jest?

ASMR to skrót od “Autonomous Sensory Meridian Response” (samoistna odpowiedź meridianów czuciowych), co określa zjawisko m.in.: mrowienia ciała, rozluźnienia i senności, wywołanego przez bodziec wizualny, słuchowy i dotykowy.

W jaki sposób odczuwamy działanie ASMR?

ASMR to dość skomplikowana, jak również dopiero od niedawna zyskującą na popularność technika, co przekłada się na to, że wciąż jest wiele mitów, teorii oraz brakuje nam badań, które potwierdziłyby, czy niektóre odczucia nie są zwykłym efektem placebo.

Do tego dochodzi fakt, że każdy może odczuwać wpływ ASMR w inny sposób, co jeszcze bardziej utrudnia wyizolowanie konkretnych efektów stosowania tej techniki.

Generalną ideą stojącą za stosowaniem tej techniki jest sprawianie odbiorcy przyjemności z otrzymanego bodźca, co na tyle dobrze sprawdza się w swoim założeniu, że beneficjenci często stają się fanami tej techniki, polecając ją kolejnym osobom.

Wśród wielu różnych opinii, z którymi możemy spotkać się w internecie, większość osób potwierdza, że technika ASMR wywołuje u nich następująco objawy:

  • Senność
  • Mrowienie
  • Satysfakcja
  • Zrelaksowanie
  • Podniecenie – rzadki przypadek

Pojawiają się również informację, że aktualne samopoczucie oraz ostatnie doświadczenia życiowe, mogą mieć przełożenie na efekt ASMR, który osiągniemy.

Humor może wpływać na wymagania, co do samego bodźca, aby w ogóle ASMR zadziałało.

Nie zdziw się, jeżeli twórczość, która działała na Ciebie ostatnim razem, tym razem może nie mieć żadnego wpływu i będziesz potrzebował nowego, mocniejszego bodźca.

W jaki sposób odczuwamy działanie ASMR?

Każdy z nas jest w stanie odczuwać ASMR na swój własny sposób, ale wśród najpopularniejszych rzeczy wymienia się m.in.: senność, mrowienie i zrelaksowanie.

Czym są filmiki ASMR?

https://www.youtube.com/watch?v=M2hzY7V-BYM

Filmiki propagujące technikę ASMR polegają na rejestrowanie ludzi wydających dźwięki przy użyciu różnego rodzaju narzędzi, wśród których najczęściej spotykamy się z:

  • Głosem
  • Kubkami
  • Sztućcami
  • Paznokciami
  • itp., które potrafią podrażniać mózg, aby ten wykazywał euforyczną reakcję.

Istnieją również odmiany ASMR, w której osoba prowadząca nagranie, odgrywa scenę (np. wizytę u lekarza lub robienie makijażu), co ma charakter role play’u.

Ta technika nazywany jest szeptanką, ze względu na bazowanie przez twórcę, na podrażnianiu mózgu odbiorcy poprzez swój obniżony ton głosu, szeptanie.

Ostatnim wartym wspomnienia rodzajem filmów są masaże.

W tym temacie królują twórcy pochodzenia tureckiego, ale możemy spotkać się z coraz większym zaangażowaniem osób ze wszystkich regionów świata.

Do zagwarantowania nam odpowiednich wrażeń, twórcy w większości przypadków nagrywają swoich klientów, na których popisują się znajomością wielu technik masowania.

Oprócz oczywistych wrażeń wizualnych, mamy jeszcze bodziec dźwiękowy, który jest wywołany przez: oklepywanie, uderzanie, strzelanie kośćmi oraz przedmioty do masowania.

W tym rodzaju możemy spotkać się z dużą dawką humoru osób prowadzonych.

Co o ASMR mówi nauka?

Od kiedy ASMR zaczęło zyskiwać na popularności, to coraz bardziej zaczął interesować się nią świat nauki, dzięki czemu już teraz dysponujemy paroma badaniami, które potwierdzają niektóre jej właściwości i nie musimy odnosić się tylko do odczuć osób praktykujących.

Pierwsze badania w temacie ASMR, które została opublikowane dla opinii publicznej, powstało w 2015 roku i została wykonane przez uniwersytet psychologiczny w UK.

Eksperyment zakładał zrobienie pierwszych testów pod przyszłe badania ASMR i sprawdzenie jak ogólnodostępne bodźce (m.in. w postaci filmików) oddziałuje na nastrój.

Wyniki eksperymentu wykazały, że ASMR potrafi zapewnić „chwilową ulgę od emocji” i może z powodzeniem być stosowane przez niektóre osoby w celu zrelaksowania się.

Pomimo tego, że badanie zakończyło się sukcesem, to stworzyło więcej pytań dotyczących tej techniki, niż udzieliło odpowiedzi.

Na szczęście długo nie musieliśmy czekać na kolejne eksperymenty i już w 2018 roku swoje badania opublikowali badacze z Kanady, których celem było sprawdzenie, jak ASMR wypada na tle dobrze przebadanego Mindfullness.

Ostatecznie stwierdzono, że ASMR wykazuję nietypowe doświadczenie sensoryczne, połączone z reakcją emocjonalną.

Podobny efekt do tego, co się dzieje z naszym ciałem, kiedy słuchamy ulubionej muzyki, z którą odczuwamy jakąś wewnętrzną więź emocjonalną.

Badacze podkreślili również, że ASMR jest o tyle ciekawym zagadnieniem, że osoby, które korzystaj z tej techniki, są w stanie odpowiednio manipulować otrzymywanym bodźcem.

Jesteśmy w stanie decydować: ile, jak i w jaki sposób chcemy, aby ASMR na nas oddziaływało, co jest dość nietypowym zjawiskiem jak na technikę stymulacji mózgu.

Ostatecznie badacze doszli do tego samego wniosku co poprzednicy, wciąż mamy za mało informacji o ASMR i temat wymaga dalszej analizy, którą powinniśmy ujrzeć już niedługo.

ASMR nie wpływa tylko na mózg

ASMR nie oddziałuję jedynie na nasz mózg, ale wpływa na cały organizm i to trochę bardziej poważnie niż tylko poprzez wywoływanie mrowienia na skórze.

Badanie z 2018 roku wykazuję, że ASMR potrafi spowalniać bicie serca, co tłumaczy, dlaczego osoby korzystające z tej techniki, odczuwają senność oraz zrelaksowanie.

Dodaje to jeszcze więcej tajemniczości ASMR i daje nadzieje na kolejne testy, które mogą wykazać, że ASMR będzie wykorzystane do poważniejszych zadań, niż tylko forma relaksu.

Naukowcy wysuwają również teorię, która sugeruję, że ASMR może oddziaływać na osobę w taki sposób, jaki ona chce, aby oddziaływało, co może sugerować, dlaczego każda potrafi odczuwać coś innego i niektórzy w ogóle nie są w stanie mieć żadnych efektów.

Niestety na ten moment wciąż jest za mało badań, aby można było potwierdzić różne teorię i mity związane z ASMR, ale naukowcy wydają się patrzeć optymistycznie na to zagadnienie.

Czy można uodpornić się na ASMR?

Nauka sugeruję nam, że podobnie jak przy stosowaniu kawy, można uodpornić się na ASMR, co w konsekwencji sprawi, że będziemy wymagać mocniejszych wrażeń, aby odczuć efekt.

Zalecane jest dawkowanie tych doznań i w miarę możliwości oraz ochoty, zmienianie bodźca, co pozwoli na dłużej być podatnym na powszechnie dostępne formy tej techniki.

Mówi się, że idealna dawka ASMR to dwie sesje w jednym tygodniu. Osobiście nie trzymałbym się aż tak sztywno wytycznych, które nie do końca mają potwierdzenie naukowe.

Staraj się po prostu nie przesadzać i patrzeć po sobie, czy bodziec wciąż na Ciebie oddziałuję, a jeżeli przestał, to daj swojemu organizmowi kilka dni, aby się odzwyczaił od stymulacji.

Ile można zarobić na ASMR?

Ile można zarobić na ASMR?
Ile można zarobić na ASMR?

ASMR to branża dopiero raczkująca, a już na popularnych portalach zaczynają pojawiać się tytuły w stylu: „13 latka zarabia tysiące dolarów dziennie, szepcząc do mikrofonu”.

W rzeczywistości może nie tysiące dziennie, ale naprawdę można na tym nieźle zarobić.

Wszystko dzięki temu, że trend ten dopiero zaczyna nabierać rozpędu i tworząc materiały, nie ma problemu z tematyką kolejnych filmów, ograniczeniem do narodowości i grupy społecznej.

Znacznie zwiększa to szanse rozwoju kanału na Youtube oraz sprawia, że każdy stworzony filmik nie traci na ważności, generując cały czas dochód.

Dlatego liczby subskrypcji na kanałach ASMR, które w tym momencie potrafią sięgać ponad 1 milion, wciąż mają potencjał do wzrostu, a co za tym idzie, również zarobki będą się zwiększały.

W jednym z artykułów na temat tego, ile można zarobić na yt? opisuje ile zarabiają najpopularniejsi Youtuberzy w Polsce i ile można zarobić za każdy tysiąc wyświetleń.

Chociaż polskie zarobki, które sięgają 1.5zł za 1000 wyświetleń, nie są powalające, to w przypadku międzynarodowych filmików mówimy o podobnej kwocie, ale w dolarach.

Oznacza to, że za każdy 1000 wyświetleń możemy oczekiwać nawet 6zł!

Spokojnie możemy założyć, że filmik robiący około 1 miliona wyświetleń, przynosi właścicielowi przychód w wysokości 6 tysięcy złotych, a kwota ta nie uwzględnia dodatkowych źródeł, jak promocję różnych marek czy ogólna wartość wyrobionych zasięgów.

Ile można zarobić na ASMR?

W przypadku filmików ASMR możemy oczekiwać większych zarobków, niż ma to miejsce przy standardowej produkcji, ponieważ tematyka się nie starzeje, cały czas generując przychód. Możemy założyć, że za każde 1000 wyświetleń zarobimy około 6zł, ale jest to bezpośrednio zależne od odbiorców, do których trafimy.

Jak do ASMR podchodzą celebryci i firmy?

https://www.youtube.com/watch?v=GYXNxtKgNyc

Chociaż nie uświadczymy tego jeszcze w Polsce, ASMR zaczęło być używane przez duże korporację pokroju IKEI oraz KFC w reklamach.

Twórcy wykorzystując rosnącą popularność tej techniki, chcą w zabawny sposób dotrzeć do potencjalnych, nowych klientów.

Za granicą bardzo popularne jest również zapraszanie znanych osób i proszenie ich o wykonanie swojej własnej, amatorskiej wersji ASMR.

Dlatego na internecie jesteśmy w stanie znaleźć video z takimi gwiazdami jak: Paris Hilton, Cardi B, Margon Robbie czy Eva Longoria.

Cała nagonka tworzona za granicą na ASMR sprawia, że praktycznie nieunikniony wydaje się sukces tej techniki w Polsce, gdzie większość trendów trafia z opóźnieniem.

Czy ujrzymy naszych polskich celebrytów tworzących ASMR?

Tego dowiemy się za pewne niedługo.

Czy Polacy są gotowi na ASMR?

ASMR to technika, która dopiero największą popularność ma przed sobą, ale już teraz możemy zauważyć znaczący skok zainteresowania nią w Polsce.

Prawie 10.000 osób miesięcznie wyszukuje takie frazy jak „ASMR” i „ASMR co to?”, co pokazuję na jakim etapie obecnie jesteśmy.

Oczywiście wciąż nam daleko do zagraniczny, ale już teraz mamy godnych reprezentantów, którzy dzięki byciu early adopterami, zyskują na popularności oraz sporym wynagrodzeniu.

Rynek ten wciąż chętnie przyjmuję nowe twarze, dlatego bardzo prawdopodobne, że w niedługim czasie zobaczymy sporo nowych kanałów, a zaraz po nich programy, które będą przedstawiać popularne osoby tworzące własne ASMR.

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *