Skuteczne sposoby na trądzik młodzieńczy. Ile trwa i czym leczyć?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Just My Mind
dziewczyna trądzik młodzieńczy

Dieta ma ogromny wpływ na trądzik. Może go zarówno nasilać, jak i łagodzić – czytamy na Dietetyka #NieNaŻarty, specjalnym profilu w Facebooku dotyczącym dietetyki. Znajdziemy tam informacje, co i ile należy jeść, aby pozbyć się trądziku. Jakie są skuteczne sposoby na trądzik młodzieńczy? W tym artykule piszemy także o tym, ile trwa trądzik młodzieńczy, jakie są przyczyny i rodzaje trądziku oraz jak go leczyć.

W zależności od charakteru zmian skórnych, przyczyny i czasu powstania wyróżnia się następujące rodzaje trądziku:

  • trądzik różowaty,
  • trądzik młodzieńczy/pospolity: grudkowy i zaskórnikowy,
  • trądzik hormonalny,
  • trądzik torbielowaty,
  • trądzik niemowlęcy,
  • trądzik posterydowy,
  • trądzik samouszkadzający,
  • trądzik zawodowy.

Trądzik młodzieńczy występuje u osób w wieku dojrzewania, tj. między 11. a 30. rokiem życia. Proces jest szczególnie widoczny na twarzy. Na skórze nastolatka pojawia się duża liczba zaskórników w postaci zamkniętej lub otwartej. Mogą przekształcać się w stan zapalny i rozprzestrzeniać na inne okolice ciała, np. ramion czy pleców. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie zmniejsza ryzyko powikłań i pozostawiania nieestetycznych śladów na ciele.

Powstawanie trądziku młodzieńczego wynika głównie ze zmian hormonalnych nasilających się w okresie dojrzewania. Wzrasta wówczas poziom androgenów we krwi, który odpowiada za właściwą pracę gruczołów łojowych i pojawienie się na skórze wykwitów w postaci trądziku. Inną przyczyną jest nadmierne rogowacenie w okolicy gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych, a także namnażanie się bakterii w obrębie tych gruczołów.

Czynnikami, które wpływają na powstawanie trądziku młodzieńczego, są m.in. nadmierny stres, nieodpowiednia dieta, opalanie się, mała zawartość tłuszczów roślinnych w diecie, alergia pokarmowa, niedokładne oczyszczanie skóry i zamykanie porów oraz stosowanie nieodpowiednich preparatów.

Czym leczyć trądzik młodzieńczy?

Trądzik powinno się leczyć przyczynowo. Czasem zdarza się, że jedna metoda leczenia nie odnosi skutku i trzeba połączyć kilka. Leczenie trądziku opiera się na farmakoterapii, odpowiedniej pielęgnacji i zmianie stylu życia na zdrowszy. Jeżeli choroba ma łagodny przebieg, a zmiany nie są intensywnie nasilone, często wystarcza leczenie miejscowe. Maść na trądzik zawiera antybiotyk (zwykle klindamycynę, erytromycynę lub tetracyklinę), substancje pomocnicze, które zmniejszają stan zapalny (nadtlenek benzoilu, cynk, kwas azelainowy) oraz witaminy Ai E. W cięższych przypadkach zaleca się równoczesne stosowanie maści oraz leków doustnych. Tabletki na trądzik zawierają te same antybiotyki, jednak działają ogólnie na cały organizm. Celem stosowanych miejscowo antybiotyków jest zwalczanie bakterii beztlenowych.

Bardzo dobre efekty, nawet w przypadku ciężkich objawów trądziku przynosi leczenie doustnym retinoidem, izotretynoiną. W wyniku jej stosowania komórki naskórka zostają intensywnie złuszczane, zmniejsza się nagromadzenie łoju w mieszkach włosowych, dając 80-90 proc. skuteczności leczenia. Przepisanie leku muszą poprzedzić badania, m.in. na poziom cholesterolu, bo jego wysokie stężenie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem.

Ile trwa trądzik młodzieńczy? Bez leczenia może potrwać kilka lat zanim naturalnie zniknie, ale może też utrzymywać się w późniejszym wieku. Aby pozbyć się go tak szybko, jak to możliwe, trzeba stosować metody leczenia dostosowane do potrzeb Twojej skóry.

Dieta na trądzik młodzieńczy

Każdy nabiał może pogarszać występowanie trądziku, choć niektóre badania pokazują neutralny wpływ jogurtu czy sera. Produkty mleczne stymulują wydzielania czynnika IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu), przez co zwiększają stopień zapychania porów. Niektóre badania wykazały, że spożywanie mleka odtłuszczonego miało największy wpływ na nasilenie objawów trądziku.

Wbrew dość powszechnemu przekonaniu, że czekolada powoduje trądzik brakuje na to twardych dowodów – czytamy na profilu Dietetyka #NieNaŻarty. Praktyka pokazuje jednak, że niektóre osoby notują nasilenie zmian trądzikowych po spożyciu wyrobów czekoladowych. Potencjalnym powodem może być fakt, że są one źródłem cukrów, a więc stanowią produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

Wysokim indeksem glikemicznym charakteryzują się także tłuszcze nasycone i trans, co wpływa na zaostrzenie objawów trądziku. Według innych badań, kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają stężenie IGF-1, a więc mogą korzystnie wpływać na łagodzenie objawów trądziku. Kwasy omega-3 działają przeciwzapalnie, co pomaga w wyciszeniu zmian zapalnych pojawiających się na skórze.  Osoby spożywające większe ilości ryb i owoców morza charakteryzowały się mniejszym nasileniem objawów trądzikowych.

Coś na trądzik młodzieńczy?

Dzienna porcja warzyw i owoców powinna wynieść 400-800 g. W diecie powinno być jak najwięcej witamin, składników mineralnych i błonnika. Osobom z trądzikiem doradza się sięganie po owoce o niskim indeksie glikemicznym, czyli truskawki, jagody czy cytrusy.

Wskazane są węglowodany złożone, czyli takie, które nie powodują nagłego i szybkiego wyrzutu insuliny. Są to gruboziarniste kasze (gryczana, jaglana), makarony pełnoziarniste, brązowy ryż i chleb z pełnego przemiału. Aby dodatkowo obniżyć indeks glikemiczny posiłku, należy spożywać węglowodany w towarzystwie białka czy tłuszczu (do owsianki wrzuć trochę orzechów, a owoce zjedz razem z jogurtem naturalnym). Dietetycy zalecają oliwę z oliwek, oleje roślinne, orzechy czy siemię lniane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *