Well-being – poznaj kluczowe czynniki wpływające na nasze samopoczucie

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Just My Mind
Well-being

Well-being to określenie, które po przetłumaczeniu z języka angielskiego oznacza dobrostan. W dużym skrócie well-being to stan bądź sytuacja, w której czujemy się komfortowo. Dążąc do niego, trzeba zachować holistyczne spojrzenie na potrzeby ciała i umysłu. Poznaj najważniejsze czynniki wpływające na Twoje samopoczucie i podnieś swoją energię życiową, korzystając ze wskazówek, które znajdziesz w poniższym artykule!

Well-being – co to takiego?

Well-being, wellbeing i well being to różne dopuszczalne formy zapisu określenia, które w języku polskim oznacza dobrostan. Well-being jest stanem, do którego warto dążyć, ponieważ wiąże się on z dobrym samopoczuciem, satysfakcją z życia prywatnego i zawodowego, docenianiem siebie i umiejętnością radzenia sobie ze stresem. Well-being, czyli dobrostan, wynika z harmonijnego funkcjonowania różnych aspektów naszego życia. Jest to kompleksowe podejście do zdrowia i szczęścia. Obejmuje zdrowie fizyczne i psychiczne, a także aspekty społeczne, duchowe i zawodowe, bo wszystkie oddziałują na nasze życie i jego jakość.

Jakie czynniki mają największy wpływ na nasze samopoczucie?

Wśród czynników, które mają decydujący wpływ na to, jak się czujemy, na pierwszym miejscu należy wymienić zdrowie fizyczne i psychiczne. Dbanie o zdrowie ciała i równowagę psychofizyczną jest kluczowe dla wellbeingu. Obejmuje ono regularną aktywność fizyczną, odpowiednią dietę, optymalną ilość snu oraz unikanie tego, co może zaszkodzić zdrowiu. Aby zachować zdrowie psychiczne, należy nauczyć się radzić sobie z stresem i różnymi trudnościami, a także unikać alkoholu i innych niebezpiecznych substancji.

Dla dobrego samopoczucia bardzo ważne są także nasze relacje społeczne. Dobre relacje z innymi ludźmi – i to zarówno z tymi, którzy są nam najbliżsi, jak i z osobami, z którymi spotykamy się w pracy, w dużym stopniu wpływają na nasz dobrostan. Należy tu także wymienić zadowolenie ze swojej pracy i możliwość rozwoju zawodowego, przy czym trzeba zaznaczyć, że w well-being istotne jest to, aby zachować równowagę między pracą i życiem prywatnym. Oprócz przykładania uwagi do rozwoju zawodowego, warto zadbać o rozwój osobisty i duchowy.

jakie-czynniki-maja-najwiekszy-wplyw-na-nasze-samopoczucie.jpg

Nie można pominąć tu znaczenia angażowania się w szeroko pojętą działalność społeczną i pomoc innym ludziom. Empatia poprawia relacje z otoczeniem i może dawać nam poczucie spełnienia. Jednocześnie warto popracować nad umiejętnością stawiania granic i zarządzaniem swoimi emocjami. Pamiętaj też o tym, aby rozwijać swoje pasje!

Poznaj siebie i osiągnij dobrostan

Musisz też wiedzieć o tym, że elementem, który bardzo sprzyja well-being, jest samoświadomość. Wiele kobiet i mnóstwo mężczyzn ma problem z tym, aby właściwie rozpoznawać własne emocje, uczucia, a także potrzeby i pragnienia. Kiedy człowiek jest świadomy siebie, może lepiej funkcjonować na co dzień i wie, jak zachować się w różnych trudnych sytuacjach, łatwiej jest mu także kontrolować stres i negatywne myśli. Warto znaleźć czas na autorefleksję i medytację, bo to pomoże rozwinąć samoświadomość.

poznaj-siebie-i-osiagnij-dobrostan.jpg

Dbanie o dobre samopoczucie jest ważne z wielu powodów. Osoby, które stosują zasady wellbeingu na co dzień, mniej narzekają na zdrowie i mają lepsze relacje z bliskimi oraz współpracownikami. Ich życie zawodowe układa się lepiej i częściej osiągają wyznaczone cele!

Artykuł sponsorowany.

 

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *