Kawa z masłem i olejem kokosowym przed treningiem (świetne!)

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Odżywianie
Kawa kuloodporna (bulletproof) z masłem i olejem kokosowym
Kawa kuloodporna (bulletproof) z masłem i olejem kokosowym

Jednym z ostatnich trendów u osób aktywnych fizycznie jest picie przed treningiem lub na śniadanie bulletproof coffee, która u nas jest znana bardziej pod nazwą kuloodporna kawa lub kawa z masłem i olejem kokosowym.

Jednak czym konkretniej jest owa kawa z masłem i olejem kokosowym?

Kawa kuloodporna to wzbogacona wersja kawy, którą znamy z naszego codziennego życia, ponieważ oprócz świeżo zmielonych ziaren, zawiera w sobie składniki, które świadczą o jej unikatowym smaku oraz zdrowotnych właściwościach.

Kawa kuloodporna (bulletproof coffee) występuje w różnych odmianach, ale podstawowa wersja, której autorem jest Dave Asprey, bazuje na ziarnach kawy, maśle klarowanym oraz oleju MCT (lub oleju kokosowym).

Jak kawa z masłem i olejem kokosowym wpływa na zdrowie? (właściwości)

Jak kawa z masłem i olejem kokosowym wpływa na zdrowie? (właściwości)
Jak kawa z masłem i olejem kokosowym wpływa na zdrowie? (właściwości)

Kawie z masłem oraz olejem kokosowym (kuloodpornej) przypisuję się wiele prozdrowotnych właściwości, a to wszystko za sprawą badań na poszczególnych jej składnikach, które wykazują, że są one w stanie wspomóc organizm człowieka oraz zapobiegać powstawaniu ciężkich jego chorób.

Mówimy tutaj o trzech głównych składnikach kawy z masłem oraz olejem kokosowym, które prezentują się wraz z właściwościami następująco:

 • Kawa – ma szereg pozytywnych wpływów na organizm, wśród których wymieniamy m.in.: podniesieni poziomu energii, zmniejszenie odczuwalnego zmęczenia, przyśpieszenie spalania tkanki tłuszczowej oraz wspomaganie pracy organizmu i zapobieganie wystąpieniom niektórych chorób (1).
 • Masło – wykazuje dużą zawartość antyoksydantów oraz omegi-3 (12).
 • Olej kokosowy lub MCT – Olej kokosowy ma pozytywny wpływ na serce i zawiera zdrowy cholesterol. MCT wpływ na cholesterol oraz redukcję wagi (1234).

Czy kawa kuloodporna z olejem kokosowym nadaje się przed treningiem?

Czy kawa kuloodporna z olejem kokosowym nadaje się przed treningiem?
Czy kawa kuloodporna z olejem kokosowym nadaje się przed treningiem?

Kawa z olejem kokosowym przed treningiem to świetny sposób na przygotowanie się do mocnego wysiłku fizycznego, ponieważ gwarantuje nam wszystko to, czego byśmy oczekiwali od preparatu wspomagającego nas w treningu.

Kawa z olejem kokosowym przed treningiem gwarantuje nam co najmniej 5 rzeczy, które są wystarczająco dobrymi argumentami za jej spożywaniem:

 1. Zwiększa możliwości organizmu.
 2. Przyczynia się do lepszego budowania masy mięśniowej oraz siły.
 3. Poprawia metabolizm i zmniejsza odczuwanie głodu.
 4. Wpływa na koncentrację.
 5. Zmniejsza odczuwanie obolałości treningowych.

1. Zwiększa możliwości organizmu

Kawa sama w sobie to świetny sposób na delikatne „odurzenie” organizmu, co pozwala nam na wykonywanie ćwiczeń i odczuwanie mniejszego zmęczenia, niż miałoby to miejsce z wykonywaniem tego samego treningu, bez wspomagania.

Kawa z olejem kokosowym przed treningiem ma tę zaletę, że dzięki zawartym w niej tłuszczach, cały efekt ma dłuższy oraz bardzo wyrównany czas działania.

Sprawia, że nie mamy tak dużego kopa energii w jednym momencie, ale zrównoważone jej uwalnianie, dzięki czemu nie ma też gwałtownego jej obniżenia, jak ma to miejsce przy stosowaniu standardowej kawy.

2. Przyczynia się do lepszego budowania masy mięśniowej oraz siły

Dzięki temu, że kawa z olejem kokosowym przed treningiem powoduje, że mamy więcej energii oraz odczuwamy mniejsze zmęczenie naszego organizmu, jesteśmy w stanie pracować na większych ciężarach i wyższą intensywnością.

Wpływa to nie tylko na poprawę ogólnego odczucia treningu i wykonywanie założeń, ale również na objętość treningową, co może bezpośrednio przełożyć się na budowanie masy mięśniowej oraz zwiększanie siły naszego ciała.

3. Poprawia metabolizm i zmniejsza odczuwanie głodu

Niektóre badania sugerują, że kawa może poprawić metabolizm, co oczywiście warto traktować jaką rzecz dodatkową, kiedy mamy wytworzony deficyt kaloryczny, a spalanie tkanki tłuszczowej jest jednym z naszych celów.

Bardziej ciekawy jest fakt zmniejszenia odczuwalnego głodu, co może ułatwić cały proces zmniejszania poziomu tkanki tłuszczowej, ale warto pamiętać, że kawa z olejem kokosowym jest bardziej kaloryczna niż zwykła, co trzeba uwzględnić w swojej dziennej podaży kalorii, aby nie uzyskać odwrotnych efektów sylwetkowych.

4. Wpływa na koncentrację

Kawa jest również znana z tego, że wpływa na koncentrację, dzięki czemu nadaje się świetnie przed nauką lub wspomnianymi wcześniej treningami.

Niestety po krótkim czasie zaczynamy odczuwać większe zmęczenie, niż miało to miejsce przed jej wypiciem, dzięki czemu warto sięgnąć pod kawę z olejem kokosowym, która dzięki tłuszczowi nie ma aż tak gwałtownych wahań.

5. Zmniejsza odczuwanie obolałości treningowych

Jednym z mało znanych faktów na temat kawy z olejem kokosowym jest jej wpływ na odczuwanie obolałości mięśniowych, które mogą wystąpić już w trakcie wykonywania treningu lub zaraz po jego zakończeniu.

Każda osoba, która trenowała siłowo dobrze wie, że pierwsze treningi kończą się kilkudniowymi DOMS-ami, które nie dość, że przeszkadzają w codziennej rutynie, to jeszcze efektywnie zniechęcają do wykonywania kolejnych treningów.

Odpowiedzią na ten problem jest wspomniana wcześniej kawa, która nie wyeliminuje całkowicie problemu, ale pomoże złagodzić jego skutki.

Kiedy należy spożyć kawę z olejem kokosowym przed treningiem?

Kawę z olejem kokosowym warto spożyć 30-60 minut przed zaplanowanym treningiem , ponieważ mniej więcej tyle potrzebuje twój organizm, aby zacząć czerpać korzyści z dostarczonej mu kofeiny.

Kawę z olejem kokosowym stosujemy podobnie do zwykłej kawy, ale warto jej dać trochę więcej czasu na działanie, ponieważ tłuszcz może opóźnić czas, w którym organizm zacznie wykorzystywać kofeinę, która się w niej znajduje.

Jakie skutki uboczne ma kawa z olejem kokosowym?

Jakie skutki uboczne ma kawa z olejem kokosowym?
Jakie skutki uboczne ma kawa z olejem kokosowym?

Kawa z olejem kokosowym nie ma żadnych skutków ubocznych dla osoby zdrowej, a nawet uchodzi za coś zdrowego, ale trzeba pamiętać, że ta wersja popularnego napoju ma większą ilość kalorii, niż typowa kawa, do której przywykłeś.

Tak naprawdę fakt, że kawa z olejem kokosowym jest bogata w tłuszcz, a co za tym idzie, jest bardziej kaloryczna, można byłoby uznać za wadę, której skutkiem ubocznym byłaby nadwaga, wynikająca z przejadania zapotrzebowania.

Jednak dzięki zmniejszeniu apetytu, wpływa ona nawet pozytywnie na ilość kalorii, które dostarczamy organizmowi, bez ich liczenia, zapychając nas praktycznie na kilka godzin oraz sprawiając, że deficyt kaloryczny jest prostszy do utrzymania.

Jak zrobić kawę z olejem kokosowym? (przepis)

Jak zrobić kawę z olejem kokosowym? (przepis)
Jak zrobić kawę z olejem kokosowym? (przepis)

Robienie kawy z olejem kokosowym jest naprawdę proste. Wystarczy, że będziesz podążał za poniższą instrukcją, a całość nie zajmie Ci nawet 5 minut.

Potrzebny czas:  2-5 minut.

Potrzebne składniki:

 • Kawa na jedną porcję.
 • 1 do 2 łyżeczek masła klarowanego.
 • 1 do 2 łyżeczek oleju kokosowego lub MCT.

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z olejem MCT, polecam Ci zacząć od jednej łyżeczki, aby w prosty sposób znaleźć idealną dla siebie porcję.

Kawa z olejem kokosowym przepis:

 1. Zaparz świeżo zmieloną kawę
 2. Dodaj 1-2 łyżeczki MCT (lub olej kokosowy)
 3. Dodaj 1-2 łyżeczki masła
 4. Dobrze wszystko wymieszaj

Kawa z olejem kokosowym kalorie (1 porcja):

 • Calories: 230
 • Fat: 25g
 • Saturated Fat: 21g
 • Carbs: 0g
 • Protein: 0g
 • Fiber: 0g
 • Sugar: 0g
 • Salt: 0mg

Jednak makroskładniki w kawie z masłem i olejem kokosowym warto wyliczyć samemu, bo jest to bezpośrednio zależne od naszego sposobu przygotowania.

Inne sposoby na kawę kuloodporną

 • Wykorzystywanie gotowej kawy kuloodpornej – co pozwala nam skrócić czas jej stworzenia do maksymalnego minimum.
 • Kawa kuloodporna z dodatkiem białka serwatkowego – dodatkowa dawka białka w trakcie dnia, co może przełożyć się na budowanie masy mięśniowej.
 • Kawa kuloodporna na zimno – idealna propozycja na gorętsze dni, kiedy oprócz zastrzyku energii potrzebujemy również ochłodzenia.

Jaki olej kokosowy do kawy kuloodpornej stosować?

Jaki olej kokosowy do kawy kuloodpornej stosować?
Jaki olej kokosowy do kawy kuloodpornej stosować?

Tak naprawdę nie ma znaczenia, jaki olej kokosowy lub olej MCT zastosujemy w naszej kawie kuloodpornej, byle powstały napój odpowiadał nam smakowo.

Dlatego polecam sugerować się przede wszystkim ceną, recenzjami oraz własnym odczuciem co do użytego produkty w kawie kuloodpornej.

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *