Len to łatwa w uprawie roślina o pięknych, błękitnych kwiatach. Włókna z cienkich łodyg są wykorzystywane do produkcji tkanin, a z nasion tłoczy się olej. Bywa określany mianem najbardziej przydatnej rośliny na świecie, co potwierdza jego łacińska nazwa, która brzmi Linum usitatissimum, czyli bardzo użyteczny. Len przetwarza się niemal w 100 proc. Dzięki niemu można się ubrać i zdrowo najeść. Nawet resztki łyka nadają się do wykorzystania w przemyśle papierniczym.
Len jako roślinę włóknistą uprawiano już w okresie neolitu, czyli ok. 8500 lat p.n.e. Lniane tkaniny datowane na 8000 r. p.n.e. znaleziono m.in. w Szwajcarii. Roślina służyła leczniczo i dostarczała włókien w starożytnym Egipcie, Mezopotamii i Chinach, a z cennych nasion uzyskiwano olej. W Egipcie wykorzystywano ją również do mumifikacji zwłok.
Roślina stanowiła symbol luksusu i bogactwa. Z Egiptu len naturalny został sprowadzony na Wyspy Brytyjskie ok. 900 r. p.n.e. przez Fenicjan. Panujący w VIII wieku król Karol Wielki wydał akt prawny nakazujący uprawę i spożywanie lnu. Obecnie cenną roślinę uprawia się na wszystkich kontynentach, szczególnie w krajach, gdzie panuje klimat umiarkowany.
Len – zalety i wady
To, co wyróżnia nasiona lnu spośród innych roślin to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, śluzów, oligosacharydów oraz błonnika. Nasiona dostarczają również wielu witamin, minerałów i innych związków. Zaliczane do superfoods jako składnik diet odchudzających wpływają dobroczynnie na układ trawienny. Zalecana dzienna maksymalna dawka siemienia lnianego wynosi 50 g. Przekroczenie tej porcji może zakończyć się nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Są to głównie wzdęcia, nudności, gazy i ból brzucha.
Ubrania lniane – dlaczego warto
Włókna lnu wykorzystywane są w przemyśle tekstylnym do produkcji odzieży oraz elementów wystroju i wyposażenia wnętrz. Producenci zwracają uwagę na liczne korzyści z noszenia ubrań lnianych. Tkaniny lniane doskonale chłoną wodę, a następnie odparowują ją do otoczenia. Ubrania z lnu są odporne na rozdarcia i uszkodzenia mechaniczne.
Charakteryzują się doskonałą wytrzymałością, odpornością na ścieranie czy rozciąganie, dzięki czemu zachowują kształt nawet po praniu, wieszaniu i prasowaniu. Przy odpowiedniej pielęgnacji lniana odzież może służyć przez długie lata.
Len – właściwości materiału
Len w ubraniu zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i jest bezpieczny dla wrażliwej skóry. W przeciwieństwie do bawełny nie żółknie z czasem, a dzięki dużej zawartości lignin ubrania z lnu nie przepuszczają promieni UV. Ubranie z lnu odbija ciepło, dzięki czemu użytkownik może odczuwać temperaturę niższą nawet o 3-4 st. C.
Tkanina jest elastyczna, więc ubrania zachowują swój kształt i rozmiar. Len jest magicznym surowcem, dzięki któremu odczuwasz przyjemny chłód latem i kojące ciepło zimą. Wszystko to zasługa termoregulacji, czyli zdolności do utrzymania optymalnej temperatury ciała.
Przewodnik po ubraniach z lnu
Lniany materiał szybko i mocno się gniecie, co jest jego podstawową wadą, ale jak przekonują styliści, widok odkształceń na spodniach tuż po wstaniu z fotela jest czymś całkowicie naturalnym i świadczy o szlachetności tkaniny. Len wygląda atrakcyjnie i oryginalnie właśnie dlatego, że się gniecie. Ubrania z lnu nie należą do najtańszych. Na cenę wpływa m.in. czasochłonność i żmudność tkania. Pozyskuje się ją z roślin, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji i przede wszystkim korzystnych warunków atmosferycznych.
Moda na lniane stylizacje na nowo wraca do łask i spotyka się z pozytywnym odbiorem użytkowników. Producenci i sieci handlowe w akcjach promocyjnych podkreślają zalety lnu w ubraniach. Len jest podziwiany ze względu na charakterystyczną, stylową fakturę. Dotyczy to szczególnie niebarwionej tkaniny w najbardziej naturalnym kolorze, której odcień zależy od odcienia przędzy z danego zbioru.
Ubrania z lnu – trendy
Projektanci przekonują, że w lnianych rzeczach zawsze wygląda się stylowo. Żadna inna tkanina podobno nie gniecie się tak pięknie, jak len. Jeśli się nie gniecie, to nie jest to naturalny len. Charakterystyczny płowy odcień beżu jest wciąż modny, pasuje do każdej karnacji. Oprócz walorów wizualnych oraz zalet wpływających na wygodę użytkowania materiały lniane są w pełni biodegradowalne, a więc nie wpływają niekorzystnie na środowisko. Zdaniem ekologów, to tkanina przyszłości.
Len ma wysoką przepuszczalność powietrza, dzięki czemu powietrze swobodnie przepływa przez tkaninę i pozwala skórze oddychać. Bardzo słabo elektryzuje się. Ma to szczególnie ważne znaczenie dla osób o bardzo wrażliwej skórze, często po zabiegach operacyjnych, po chemioterapii czy radioterapii. Niektórzy lekarze zalecają nawet noszenie lnianych rzeczy po zabiegach szpitalnych. Twierdzi się, że przewodnictwo cieplne lnu jest pięciokrotnie wyższe niż wełny i osiemnaście razy wyższe niż jedwabiu.
Jak dbać o ubrania z lnu?
Kluczem do długowieczności lnianych rzeczy jest odpowiednie pranie. Najdelikatniejszym sposobem czyszczenia jest pranie ręczne w chłodnej lub lekko ciepłej wodzie bez energicznego pocierania i wyciskania. W pralce odzież lnianą należy prać w temperaturze 30-40 st. C na delikatnym cyklu, unikając silnych środków piorących i wybielaczy, gdyż osłabiają one włókna i mogą odbarwić materiał.
Zaleca się prać lniane ubrania osobno oraz nie łączyć rzeczy białych z kolorowymi. Przed włożeniem do pralki warto obrócić je na lewą stronę i zapiąć guziki. Nie zaleca się też dodawać środków zmiękczających, które są przeznaczone do tkanin syntetycznych.