Retinal jest pochodną witaminy A z grupy retinoidów, do których należy również popularny retinol. Ale retinal działa nawet dziesięć razy szybciej niż retinol, a przy tym powoduje mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Preparaty warto włączyć do pielęgnacji w przypadku, gdy zmagasz się z trądzikiem, zaskórnikami, nadmierną pracą gruczołów łojowych, przebarwieniami oraz oznakami starzenia się skóry. Czy to nowe cudo przemysłu kosmetycznego?
Właściwości retinalu są podobne do tych, którymi wyróżnia się retinol. Różnica polega jednak na tym, że retinal daje szybsze efekty w niższym stężeniu i ogranicza ryzyko wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych.
Czym jest retinal
Co to jest retinal? Aldehyd retinowy należy do grupy retinoidów, czyli związków chemicznych będących pochodnymi witaminy A. W warunkach naturalnych, jakimi są komórki naskórka powstaje jako substancja pośrednia z retinolu i dopiero wówczas przekształca się do aktywnej formy działającej na komórki skóry, czyli kwasu retinowego odpowiedzialnego za większość spektakularnych efektów stosowania retinoidów. Jest dostępny bez recepty.
Retinal właściwości
Regularne stosowanie retinalu powoduje spłycenie zmarszczek, wygładzenie skóry, stymulację produkcji kolagenu i elastyny (białek budulcowych skóry), wsparcie i regulację procesów odnowy komórek naskórka, usuwanie martwego naskórka (działanie złuszczające), zmniejszenie stężenia melaniny i zmniejszenie aktywności tyrozynazy, skrócenie czasu wymiany naskórka, właściwości antybakteryjne, ujędrnienie i napięcie skóry, normalizację pracy gruczołów łojowych oraz poprawę krążenia krwi.
Rezultaty regularnego stosowania są widoczne gołym okiem. Retinal redukuje niedoskonałości skóry, zmniejsza widoczność porów i normalizuje produkcję sebum, zmniejsza szorstkość skóry oraz ilości zaskórników. Świetnie radzi sobie z przebarwieniami, przez co daje efekt ujednolicenia kolorytu cery. Dzięki retinalowi zmarszczki są spłycone, a skóra wygładzona. Następuje poprawa jej elastyczności i jędrności.
Retinal w kosmetyce
Retinal wpływa na procesy fizjologiczne w skórze, wykazując szereg pozytywnych właściwości na jej jakość i kondycję. Po nałożeniu kosmetyku retinal pod wpływem enzymów przekształca się w kwas retinowy, który wiąże się z receptorami znajdującymi się w skórze, pobudzając procesy odnowy.
Preparaty na bazie retinalu skutecznie walczą z widocznymi oznakami starzenia dzięki zdolności do hamowania aktywności metaloproteinaz, czyli enzymów odpowiedzialnych za niszczenie kolagenu i elastyny. Zapobiegają ich degradacji, stymulują syntezę białek budulcowych i przy dłuższym i regularnym stosowaniu wpływają na pogrubienie skóry. Retinal działa antyoksydacyjnie, co oznacza, że neutralizuje działanie wolnych rodników, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia zainicjowane m.in. przed promieniowanie UV.
Odpowiednio wprowadzony do pielęgnacji jest uniwersalnym składnikiem kosmetyków. Sprawdzi się w przypadku cer trądzikowych, z widocznymi przebarwieniami czy u osób ze zmarszczkami, które chcą spowolnić procesy starzenia się skóry. Stosując retinal do pielęgnacji, należy zachować ostrożność i rozpocząć od niskich stężeń dwa razy w tygodniu, zwiększając częstotliwość co ok. 2-3 tygodnie.
Kosmetyki z retinalem stosujemy podczas wieczornej pielęgnacji. Rano trzeba pamiętać o nałożeniu kremu z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, gdyż jednym z podstawowych skutków ubocznych stosowania retinoidów jest nadwrażliwość na promieniowanie UV. Nie powinniśmy stosować kosmetyków z retinoidami w ciąży, na skórę podrażnioną, wysuszoną lub przy innych uszkodzeniach naskórka.
Po jakim czasie efekty retinal?
Najważniejszą zasadą jest systematyczność i cierpliwość. Wyjątkowe efekty stosowania retinalu pojawią się, ale nie od razu. To składnik działający spektakularnie, który pełnię swoich możliwości ujawnia po kilku miesiącach. Najbardziej widoczne efekty pojawią się w przypadku cery dojrzałej, gdyż retinol jest w stanie znacznie cofnąć oznaki starzenia.
Pierwsze zauważalne efekty stosowania preparatów zobaczymy po około dwóch tygodniach. Na początku skóra bardziej się łuszczy, staje się sucha i wrażliwa, znikają stany zapalne oraz zmniejsza się wydzielanie sebum. Efekty przeciwzmarszczkowe zauważalne są po około 3-miesięcznym regularnym stosowaniu. Skóra staje się napięta, zwiększa się jej gęstość, a zmarszczki mimiczne (linie na czole, kurze łapki, bruzdy nosowo-wargowe) ulegają spłyceniu.
Na początku efekt jest delikatny, ale z każdym tygodniem stosowania kosmetyku zmiany stają się coraz bardziej widoczne. Przebarwienia ulegają rozjaśnieniu, wyrównuje się koloryt i cera staje się bardziej promienna. Po około półrocznej kuracji widoczny jest efekt liftingu, podniesienie konturów twarzy, skóra nabiera widocznej jędrności.
Z czym nie łączyć retinalu?
Decydując się na kurację retinalem, należy pamiętać, żeby nie łączyć go z innymi substancjami o działaniu drażniącym, np. kwasami AHA, BHA i PHA oraz niacynamidem i witaminą C. Nie należy stosować go na dzień, gdyż uwrażliwia skórę na słońce, co może wywołać przebarwienia. Promieniowanie UV powoduje degradację retinalu, przez co krem nie będzie działał efektywnie.
Co jest lepsze retinol czy retinal?
Retinal może dostarczyć więcej kwasu retinowego do skóry niż retinol. Jedno z badań wykazało, że tempo tego przekształcenia jest 10-11 razy szybsze niż w przypadku retinolu. Retinol dzięki swojej zdolności do zmniejszania produkcji sebum jest świetnym środkiem na wypryski, ale retinal dodatkowo niszczy bakterie, a mniej złych bakterii oznacza mniejsze ryzyko rozwoju trądziku.