Cera atopowa nie musi być problemem

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Kosmetyki, Styl
Cera atopowa

Każdy rodzaj cery wymaga odpowiednio dopasowanej pielęgnacji. Regularne oczyszczanie, nawilżenie oraz zabiegi, wpływające na zdrowy wygląd skóry twarzy pozwalają Ci poczuć się komfortowo, sprawdź zatem jak pielęgnować skórę atopową. Ten rodzaj cery wymaga sporo uwagi i konsekwencji w stosowaniu preparatów, ale nie musi być przyczyną kompleksów.

Cera atopowa – jak ją rozpoznać?

Atopowe zmiany na skórze pojawiają się u niemowląt, dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych i mogą wystąpić w wielu stopniach nasilenia, na każdym etapie życia. Na twarzy zmiany atopowe najczęściej występują u niemowląt oraz osób dorosłych i nastolatków. Dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne najczęściej narażone są na zmiany atopowe w obrębie kończyn, zwłaszcza w zgięciach kolan i łokci. Atopową cerę rozpoznasz po zmianach, rozpoczynających się swędzeniem oraz szorstkością. Kolejno skóra może być narażona na zaczerwienienie, łuszczenie się (w wyniku drapania) oraz powstawanie mikrourazów. Drapanie swędzących miejsc, przypominających łuszczycę lub łojotokowe zapalenie skóry prowadzi najczęściej do naruszenia ciągłości naskórka, a w efekcie do powstania ran, krwistych pęcherzy.

Dlaczego Twoja cera narażona jest na AZS?

Przyczyn cery atopowej i wiążącej się z nią choroby przewlekłej może być wiele, ale oprócz czynnika genetycznego wśród najczęściej wymienianych przyczyn wymienia się czynnik alergiczny. AZS jest odpowiedzią układu immunologicznego na zmiany, zachodzące wokół. Choroba o podłożu alergicznym występuje wraz ze wzrostem poziomu IgE we krwi oraz reakcją obronną na przeciwciała, które tworzą się pod wpływem zanieczyszczonego powietrza, stresu, nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. U najmłodszych zmiany atopowe na skórze mogą pojawić się również z powodu nadmiernej dbałości o czystość w otoczeniu. Wtedy skóra nie ma na co dzień do czynienia z alergenami i tworzy reakcję obronną na najdrobniejsze zanieczyszczenia lub roztocza. Choć cera atopowa może być dziedziczna, nie ma zasady, w myśl której powstają zmiany.

Jak dbać o cerę atopową?

Cera atopowa wymaga zaawansowanej, regularnej pielęgnacji, uwzględniającej zastosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków najwyższej jakości. Przede wszystkim nie unikaj oczyszczania skóry twarzy w obawie przed przesuszeniem, łuszczeniem i pękaniem naskórka. Prawidłowo dobrane kosmetyki, tzw. emolienty sprawią, że atopowa skóra zyskuje właściwy poziom nawilżenia, jest delikatnie oczyszczona i posiada barierę hydrolipidową, działającą ochronnie. W pielęgnacji cery atopowej ważna jest ochrona UVA i UVB oraz dogłębne nawilżenie i natłuszczenie. Pojawiające się najczęściej w okolicy nosa i policzków zmiany można zminimalizować sprawiając, że pozostają niezauważalne zwłaszcza w okresie wyciszenia objawów chorobowych.

Czy da się całkowicie pozbyć atopowych zmian na twarzy?

Atopowa skóra i zmiany, pojawiające się w wyniku AZS prawdopodobnie będą towarzyszyły Ci przez całe życie, gdyż AZS jest chorobą przewlekłą, w której następują okresy nasilenia oraz wyciszenia objawów. Warto jednak dbać o skórę twarzy regularnie, stosując natłuszczające i nawilżające kosmetyki, minimalizując tym samym ryzyko reemisji. Objawów AZS skóry twarzy można pozbyć się na tyle, by choroba nie powodowała dyskomfortu, osłabienia pewności siebie i samooceny, jednak nie da się jej całkowicie wyleczyć. Stosując właściwą pielęgnację ograniczasz jej widoczne efekty oraz objawy swędzenia, uciążliwe szczególnie wieczorami i w nocy.

Wpis gościnny.

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *