Czym jest kwas hialuronowy?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Kosmetyki, Styl
Czym jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy stanowi niezwykle cenny składnik kosmetyków do pielęgnacji. Jest dobrze tolerowany i bezpieczny dla człowieka, dlatego możemy cieszyć się szerokim zastosowaniem. Co ciekawe, kwas hialuronowy z powodzeniem stosuje się także w medycynie. Co warto wiedzieć o tym związku? Czym cechuje się kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy

Czym jest kwas hialuronowy? Jest to związek z grupy polisacharydów, który składa się z cząsteczek kwasu D-glukuronowego i N-acetyloglukozaminy. Naturalnie występuje zarówno u zwierząt, jak i ludzi. W naszym organizmie przyjmuje postać hialuronianu sodu, nazywanego solą sodową kwasu hialuronowego.

Co ciekawe, związek ten stosowany w kosmetykach pozyskuje się głównie z tkanek zwierzęcych, mających pochodzenie ksenogeniczne. Jest izolowany między innymi ze skóry rekina, gałek ocznych kręgowców i grzebieni kogutów. Nieco inną metodą pozyskiwania jest izolowanie kwasu hialuronowego z niektórych szczepów bakterii. Dzięki temu związek jest bardziej bezpieczny dla człowieka.

Rodzaje i właściwości kwasu hialuronowego

Jakie rodzaje kwasu hialuronowego są wyróżniane przez naukowców? Podział w tym wypadku jest następujący:

  • Małocząsteczkowy kwas hialuronowy: LMW-HA
  • Średniocząsteczkowy kwas hialuronowy: MMW-HA
  • Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy: HMW-HA

Właściwości kwasu hialuronowego są z pewnością związane z długością łańcucha i masą cząsteczkową. Im mniejsze cząsteczki, tym większa zdolność do wnikania kwasu w głębokie warstwy skórne. Faktem jest, że wielkocząsteczkowy związek tego typu chroni skórę przed utratą wody i utrzymuje się na skórze. Małocząsteczkowy z kolei wykazuje zdolność wnikania w głębokie warstwy skóry i zapewnia odpowiednie nawilżenie.

Jak działa kwas hialuronowy? Nie jest tajemnicą, że odgrywa on bardzo ważne role w naszym organizmie. Pełnione funkcje wiążą się głównie z miejscem występowania. W ciele człowieka znajduje się ok. 15 gram takiego kwasu. Największą ilość znajdziemy w skórze, a najmniejszą w mazi stawowej, mięśniach, sercu, pępowinie, nerkach, mózgu, czy też układzie limfatycznym.

Cenne funkcje kwasu hialuronowego

Nie zapominajmy o tym, że kwas hialuronowy znajduje się także w strunach głosowych człowieka, filmie łzowym i ciałku szklistym oka. Docenić warto jego zdolność wiązania wody, czyli właściwości higroskopijne. Jakie funkcje są tutaj najważniejsze? Okazuje się, że kwas hialuronowy:

  • Przyspiesza wytwarzanie fibryny
  • Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie macierzy międzykomórkowej
  • Działa bakteriostatycznie
  • Zapewnia odpowiednie nawilżenie oka i działanie strun głosowych
  • Utrzymuje homeostazę
  • Wpływa na koagulację
  • Działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie

Nic więc dziwnego, że związek jest z powodzeniem stosowany w medycynie już od wielu lat. Na rynku znajdziemy mnóstwo preparatów i kosmetyków z kwasem hialuronowym, które są odpowiednie dla osób w każdym wieku. Oczywiście wybór takich produktów trzeba uwarunkować swoimi potrzebami i preferencjami.

Produkty kosmetyczne z kwasem hialuronowym są uwielbiane zwłaszcza przez kobiety. Bardzo dobrze wpływają one na naszą skórę, jej elastyczność i nawilżenie. Warto bliżej poznać ten cenny związek, który znajduje się naturalnie w naszym organizmie!

Artykuł partnera.

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *