Siłownie plenerowe i zewnętrzne – czy warto na nich ćwiczyć?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Ćwiczenia, Trening
Siłownie plenerowe i zewnętrzne

Wszystkie choroby cywilizacyjne, w tym otyłość, cukrzyca, stres czy nadciśnienie wynikają z niezdrowego stylu życia. Żyjemy w ciągłym stresie i pośpiechu, aby zarabiać więcej i być wciąż na topie. Niestety, za tę pogoń płacimy czasem cenę najwyższą. Aby tego uniknąć, w natłoku zajęć musimy znaleźć czas na aktywność fizyczną, w czym może nam pomóc sieć ogólnodostępnych siłowni plenerowych. Czy to dobry adres dla osób chcących zgubić zbędne kilogramy i poprawić kondycję? Lepiej nie mogłeś trafić. Na dworze wszystko przećwiczysz!

Nieustanny pośpiech negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Gdy wreszcie zwalniamy, spędzamy czas na siedząco w pracy, w samochodzie, a na koniec dnia na kanapie przed telewizorem. Siedzący tryb życia w połączeniu z przetworzoną żywnością pełną tłuszczu i cukru to najkrótsza droga do otyłości i związanych z nią chorób. Na końcu jest rak, zawał, udar czy wylew. Tak płacimy za brak aktywności fizycznej.

Darmowe siłownie plenerowe

Na szczęście, coraz więcej osób chce się ruszać i zmienić nawyki żywieniowe. Na pomoc przychodzą siłownie plenerowe, które coraz częściej można spotkać w parkach, na skwerach i bulwarach. Coraz więcej polskich miast otwiera takie miejsca. Inwestycje finansują samorządy przy pomocy różnych organizacji społecznych i stowarzyszeń. Siłownie zewnętrzne uruchamiają przedsiębiorstwa zainteresowane poprawą zdrowia swoich pracowników. W wielu miastach istnieją siłownie przy boiskach Orlik.

Czy można korzystać z siłowni plenerowych? Jasne, nawet trzeba! Siłownia na powietrzu to miejsce, gdzie każdy może ćwiczyć i dbać o swoją kondycję. Wystarczy przyjść odpowiednio ubranym i wykonywać ćwiczenia na specjalnie przygotowanych do tego przyrządach. Każdy opatrzony jest zwykle w szczegółową instrukcję obsługi, by nawet mniej doświadczone osoby wiedziały, jak z niego korzystać. Pobyt w tym miejscu jest bezpłatny, co może być ważne, gdy nie mamy wystarczających funduszy, by wykupić karnet na płatną siłownię.

Ogólnodostępne siłownie plenerowe wyposażone są w solidne i proste w obsłudze urządzenia służące do ćwiczeń różnych partii ciała. Pojawiają się w najważniejszych punktach rekreacyjnych dużych miast (Warszawa, Wrocław, Łódź, Poznań, Katowice, Szczecin, Kraków, Gdańsk, Białystok) i mniejszych miejscowości. Siłownia pomaga budować kondycję oraz dotleniać organizm. Systematyczne ćwiczenia na dworze dotleniają organizm i pomagają budować kondycję.

Siłownia na świeżym powietrzu

Mimo fizycznego zmęczenia po dłuższym czasie spędzonym aktywnie na siłowni zewnętrznej człowiek lepiej się wysypia, jest bardziej skoncentrowany, ma lepszy nastrój. Siłownia na dworze jest wybornym uzupełnieniem codziennego spaceru, marszu czy joggingu. Dzięki ćwiczeniom na urządzeniach siłowni plenerowych możesz wzmocnić najważniejsze grupy mięśniowe. Wybór ćwiczeń zależy wyłącznie od nas, naszych predyspozycji, preferencji czy stanu zdrowia. Na zewnątrz wyćwiczymy najważniejsze partie mięśniowe, w tym czworoboczne ud, mięśnie najszersze grzbietu, biceps, przedramiona i łydki, mięsień przywodziciel ciała czy mięśnie brzucha. Na świeżym powietrzu możemy ćwiczyć jogę czy fitness. W ramach siłowni zewnętrznej można wykonywać takie ćwiczenia, jak przysiady, pompki, pajacyki, podciąganie na drążku i wypady.

Siłownie zewnętrzne pomagają użytkownikom wzmocnić ciało i przygotować organizm do cięższych ćwiczeń. Możemy korzystać swobodnie z różnych obiektów, które ułatwią nam ćwiczenia, np. do pompek tyłem możemy wykorzystać ławkę w parku. W razie jakichkolwiek niepewności związanych z wyborem rodzaju ćwiczeń powinniśmy skonsultować się trenerem personalnym, lekarzem lub fizjoterapeutą.

Siłownia plenerowa – urządzenia

Siłownie plenerowe wyposażone są w trwałe urządzenia o solidnej konstrukcji, odporne na warunki klimatyczne, wykonane ze stali nierdzewnej. Niektóre przystosowane zostały do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niejedna siłownia na świeżym powietrzu posiada urządzenia integracyjne (np. ze składanym siedziskiem), na których mogą ćwiczyć zarówno osoby sprawne, jak i na wózkach inwalidzkich.

Darmowe siłownie plenerowe wyposażone są w takie urządzenia, jak biegacz, orbitrek, wahadło, narciarz, wioślarz, maszyny do wyciskania. Siłownie zewnętrzne są dostępne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i dla seniorów. Każdy może znaleźć  urządzenie odpowiednie dla swojej kondycji i wieku. Są również siłownie hydrauliczne z możliwością regulacji siły nacisku, gdzie użytkownik sam decyduje, z jakim obciążeniem będzie ćwiczył.

Street workout

Ćwiczenia na świeżym powietrzu mają mnóstwo zalet. Wystarczy odpowiednia motywacja, by do treningów włączyć przestrzeń miejską oraz sprzęt do street workout. To rodzaj ćwiczeń kalistenicznych, czyli wykorzystujących masę własnego ciała, które pierwotnie wykonywano w plenerze przy użyciu elementów architektury miasta. Trzepaki, murki i latarnie pozwalały na wykonanie nieskończonej ilości kombinacji.

W siłowniach na świeżym powietrzu znajdziesz liczne drążki rozmieszczone na różnych wysokościach, poręcze i drabinki. To podstawowy sprzęt do ćwiczeń kalistenicznych oraz street workoutu, który pozwala na kompleksowy rozwój fizyczny. Kalistenika uczy pracy z własnym ciałem, dlatego w oparciu o urządzenia, w jakie wyposażona jest siłownia outdoor można do woli ćwiczyć podciągania, przysiady czy brzuszki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *