Skincare – Jak dobrać pielęgnację do swojego typu skóry?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Kosmetyki
Jak dobrać pielęgnację do swojego typu skóry

Pierwszym krokiem do osiągnięcia idealnego makijażu jest zadbanie o podstawę, czyli idealny stan naszej cery. Zadbana cera umożliwia bowiem znacznie więcej, pozwala chociażby na niezwykle popularny makijaż no makeup, używanie lekkich kremów BB czy CC. Zobacz, jak dobrać odpowiedni skincare do twojego typu skóry!

Czym jest skincare i dlaczego jest tak ważny?

Nasz skóra codziennie narażana jest na oddziaływanie wielu czynników niekorzystnie na nią wpływających. Mimo tego, że mamy bardzo dużo zajęć i zazwyczaj pod koniec dnia padamy ze zmęczenia, powinniśmy poświęcić kilka chwil naszej cennej barierze ochronnej – skórze. Skincare oznacza dosłownie pielęgnację skóry, jej codzienny rytuał pielęgnacyjny, który powinnyśmy powtarzać nie zważając na trudy codzienności. Odpowiednio zadbana skóra odwdzięczy się nam bowiem pięknym, zdrowym wyglądem i młodością zachowaną na lata. 

Jak określić swój typ cery?

Typ cery jest czymś, co dziedziczymy po swoich przodkach. Z biegiem jednak lat, pod wpływem hormonów, stresu czy chorób, rodzaj skóry może ulegać zmianom – a my powinniśmy odpowiednio dopasowywać do niego pielęgnację naszej cery. Jaki typ skóry posiadasz aktualnie? Wyróżniamy cztery podstawowe typy cery: suchą, tłustą, mieszaną i normalną. Dla każdego z nich inny będzie schemat skincare, każda wymagać będzie zastosowania kosmetyków o dostosowanej charakterystyce działania i składzie. 

Skincare cery suchej 

Cera sucha to cera bardzo wrażliwa, delikatna, cienka, pozbawiona nawilżenia i tłuszczowej bariery ochronnej. Jest skłonna do uszkodzeń, otarć, podrażnień czy powstawania zmarszczek. Jej skincare powinien opierać się na łagodnych kosmetykach, bez parabenów, SLS i SLES. Do mycia skóry powinno używać się preparatów nie zawierających mydła, a bezpośrednio po oczyszczeniu należy nakładać na skórę serum lub krem nawilżające z minimum SPF15. Skincare uzupełnić warto o krem ujędrniający lub odżywczy, który stworzy delikatna warstwę lipidową na skórze, uniemożliwiając utratę nawilżenia.

Jak pielęgnować cerę tłustą?

Cera tłusta niemal natychmiastowo po oczyszczeniu pokrywa się warstwa lipidową. Często boryka się z problemami, jak zaczerwienienia, stany zapalne, rozszerzone i zatkane pory. Pomimo tego, jej skincare bazować powinien nie na produktach wysuszających (pogłębią one jedynie problem), a na kosmetykach delikatnych, złuszczających (lecz nie agresywnych), nawilżających. Do rytuału pielęgnacyjnego warto jest włączyć peelingi enzymatyczne lub chemiczne, glinki, które ograniczą wydzielanie sebum oraz lekkie kremy o właściwościach matujących. 

Skincare dla cery mieszanej

Cerę mieszaną łatwo rozpoznać po charakterystycznym przetłuszczaniu się środkowej części twarzy. Jej skincare jest nieco bardziej skomplikowany – musi łączyć w sobie bowiem dwa rodzaje pielęgnacji. Część przetłuszczającą się traktować należy zatem jak cerę tłustą (stosować kosmetyki ograniczające produkcję sebum, ściągające, regularnie wykonywać peelingi), natomiast w miejscach przesuszonych intensywnie nawilżać cerę. Do wieczornej rutyny warto jest włączyć krem odżywczo – normalizujący.  

Pielęgnacja cery normalnej

Normalna cera charakteryzuje się brakiem większych problemów, słabo widocznymi porami. Jest dobrze nawilżona, jędrna i gładka. Czasem może borykać się z drobna, miejscową wysypką lub przesuszeniami. Nie wymaga od nas wiele – jednak odpowiedni, codzienny skincare pozwoli nam zachować na długo jej młodość i jędrność. Do pielęgnacji cery normalnej wskazane są delikatne środki oczyszczająco – nawilżające, jak żele micelarne, kremy z kwasem hialuronowym i filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UV. Ważnym jest pamiętanie o zamknięciu dziennego skincare odpowiednim odżywieniem skóry, najlepiej z użyciem kremu rewitalizującego.  

Skincare nie jest trudną sztuką, wymaga jednak poznania potrzeb naszej cery i dostosowania do niej odpowiednich, pozytywnie wpływających na stan cery kosmetyków. Dopasowanie optymalnej do typu skóry pielęgnacji i włączenie jej do codziennej rutyny sprawia, że będzie ona zawsze zdrowa i promienna.

Materiał promocyjny, przygotowany przy udziale partnera serwisu.

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *