Na czym polega trening z taśmami TRX?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Ćwiczenia
trx taśmy trening

TRX to hit od lat. Niby zwykłe taśmy, ale niezwykłe. Dzięki nim nabierasz siły, zwiększasz wytrzymałość i rzeźbisz sylwetkę. Trening z taśmami TRX wzmacnia najważniejsze mięśnie naszego ciała, które są często pomijane podczas tradycyjnego treningu. Ćwiczenie mięśni głębokich, odpowiedzialnych za prawidłową postawę i koordynację ruchową, koryguje wady postawy i poprawia równowagę. Z wykorzystaniem taśm można tworzyć własne zestawy ćwiczeń i eksperymentować z ruchem, co przydaje się również osobom uprawiającym sport.

TRX to skrót od Total Body Resistance Excercise. Są to specjalne podwieszane taśmy, które wykorzystuje się do treningu z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Można wykonać z nimi ćwiczenia cardio oraz wzmacniające. Taśma TRX przypomina literę Y, gdzie główny pas to lina do przyczepiania, którą mocuje się do sufitu, ściany lub drzewa, a od niej biegną dwa pasy zakończone uchwytami, w które wkłada się nogi lub chwyta się rękoma.

Taśmy wykonane są z niezwykle wytrzymałego, lekkiego polimeru. Są łatwe w transporcie, co umożliwia trening nawet w podróży czy na wakacjach. Można je zawieszać w dowolnych miejscach w pomieszczeniach zamkniętych oraz na zewnątrz, np. na podwórkowym trzepaku. Jeden koniec taśm przymocowuje się do stabilnego punktu, a dwie pozostałe linki ze specjalnymi uchwytami trzyma się w rękach lub zahacza o nie stopy, podpierając się rękami o ziemię, co umożliwia wykonywanie kilkuset różnych ćwiczeń.

Jakie taśmy TRX

Założycielem firmy TRX jest były komandos Navy SEAL, który wymyślił pierwszą wersję pasów TRX, by utrzymać swój oddział w dobrej formie przy braku miejsca i sprzętu treningowego na pokładzie okrętu wojennego. Prototyp powstał z połączenia starego pasa do judo i linek od spadochronu, a następnie został udoskonalony na Uniwersytecie Standforda.

Do treningu najlepiej wykorzystywać oryginalne taśmy sprzedawane w zestawie z dodatkowymi elementami, np. uchwytem do zawieszania pasów na drzwiach, pasem przedłużającym, workiem do transportu. Tańszym rozwiązaniem są taśmy z uchwytami lub – jak radzą niektórzy trenerzy – samodzielne wykonanie przyrządu z wykorzystaniem np. linki wspinaczkowej lub taśm transportowych.

Taśmy TRX gdzie kupić

Trening TRX to ćwiczenia z masą własnego ciała oraz grawitacji, co tworzy opór do pokonania, dzięki czemu zbędne są dodatkowe obciążenia. Pasy można zawiesić w dowolnym miejscu w domu lub na zewnątrz, przez co ćwiczenia z taśmami TRX są idealną alternatywą dla siłowni. Dzięki nim można równomiernie rozbudować oraz wzmocnić mięśnie bez obciążania stawów i kręgosłupa. Świetnym rozwiązaniem jest  wykorzystanie TRX w treningu siłowym jako urozmaicenie klasycznych ćwiczeń z ciężarami.

Na taśmach można robić wszelkie ćwiczenia jak podciąganie, pompki, ćwiczenia na brzuch czy nogi. W związku z tym, że jest to bardzo popularny przyrząd do ćwiczeń, w handlu można się natknąć na wiele podróbek, które nie dają gwarancji bezpieczeństwa. Taśmy i liny podwieszane typu TRX najlepiej więc zakupić w autoryzowanym sklepie sportowym, gdzie dostępne są oryginalne produkty z pewnego źródła. Takie taśmy nie są tanie, ale mają gwarancję np. na wymianę karabińczyków.

Taśmy TRX jakie kupić

Ćwiczący mają do wyboru zarówno oryginalne produkty sygnowane symbolem TRX, jak i podobne taśmy o innych cechach. Oryginalne modele kosztują zazwyczaj ponad 1000 zł, co jest ceną zaporową dla większości osób. Chińskie taśmy można już kupić za ok. 90 zł. Droższe produkty są chętnie wybierane przez siłownie lub trenujących, którzy wyposażają własną siłownię domową. Przy wyborze warto sprawdzić maksymalne obciążenie taśm TRX, ich sposób montażu oraz przeznaczenie.

Taśmy TRX montaż

Jeśli planujesz korzystać z taśmy TRX w domu, to masz kilka możliwości: montujesz na suficie lub ścianie specjalny, dedykowany uchwyt do pasów marki TRX, montujesz w suficie haczyk, na którym zaczepiasz taśmę, bezinwazyjnie zaczepiasz taśmę o drzwi dzięki specjalnemu zaczepowi, który przekładasz przez ich górną krawędź, a następnie je zamykasz. Taśmy TRX mogą być używane także w parku lub lesie. Wystarczy wtedy, że owiniesz pasy o drzewo, gałąź lub drążek i zapniesz na nich karabińczyk.

Taśmy TRX ćwiczenia

Taśmę TRX, ciężar własnego ciała i siłę grawitacji wykorzystasz np. podczas następujących ćwiczeń:

  1. Stań przodem do taśmy, taśmę chwyć w dłonie i napnij mięśnie brzucha. Wykonaj półprzysiad z maksymalnie 90-stopniowym zgięciem w stawach kolanowych. Powtórz dziesięć razy po dwie serie.
  2. Stań przodem do taśmy, taśmę chwyć w dłonie i wykonaj opad do tyłu, aby taśma była lekko napięta. Napnij mięśnie brzucha. Podciągnij się na taśmie do góry. Ćwiczenie powtórz dziesięć razy po dwie serie.
  3. Stań tyłem do taśmy, taśmę chwyć w dłonie i wykonaj opad całego ciała do przodu. Wyprostuj ręce w stawach łokciowych i napnij mięśnie brzucha. Zegnij ręce w stawach łokciowych i jednocześnie przenieś je do tyłu. Powtórz to ćwiczenie dziesięć razy po dwie serie.

Taśmy TRX efekty

System taśm TRX pozwala na równomierny rozwój mięśni bez obciążania stawów i kręgosłupa, co nie jest możliwe w przypadku ćwiczeń na skomplikowanych maszynach z siłowni. Podczas ćwiczeń z TRX wiele grup mięśniowych pracuje jednocześnie. TRX skutecznie poprawia siłę, wytrzymałość, równowagę, chroni układ ruchu przed kontuzjami oraz nadmiernym przeciążeniem.

Trening polecany jest każdemu, niezależnie od stopnia jego wytrenowania. Dzięki ćwiczeniom w zawieszeniu kobiety mogą wyszczuplić i ujędrnić sylwetkę, a mężczyźni wyrzeźbić dowolną partię mięśni. Poziom trudności ćwiczeń można kontrolować przez zmianę kąta nachylenia ciała względem podłoża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *