Według statystyk ponad 60% mężczyzn oraz ponad 80% kobiet spotka się w swoim życiu z problemem wypadania włosów, które zazwyczaj w pierwszej kolejności objawia się powstawaniem niechlubnych zakol (1).
Dlatego w tym artykule porozmawiamy sobie na temat sposobów, które mają potwierdzony badaniami, pozytywny wpływ na omawiany problem.
Warto jednak pamiętać o tym, że pomimo dostępnych opracować, warto przejść się z problemem do specjalisty, który sprawi, czy problem nie jest bardziej złożony.
My tym czasem przejdziemy do omówienia działających sposobów, które będą zakładały maskowanie - wybieranie odpowiedniej fryzury i aktywne działanie poprzez włączenie do diety oraz codziennej rutyny odpowiednich składników.
Fryzura sposobem na zakola
Odpowiednia fryzura to nie tylko sposób na wyrażenie siebie, ale również świetne narzędzie do zakrywania niedoskonałości twarzy oraz linii włosów.
Dlatego wybierając odpowiednią dla siebie fryzurę, warto przede wszystkim kierować się jedną z następujących zasad - włosy skierowane do przodu (tj. padające na zakola) lub boki wycieniowane w taki sposób, aby niedoskonałość linii włosów wyglądała jak zaplanowana część noszonej stylizacji (głównie dla mężczyzn).
W tym celu warto zapoznać się z wpisami:
#1 Fryzury dla Mężczyzn z Zakolami i Wysokim Czołem (2021)
Sposoby na Zakola u Dziewczyn i Mężczyzn
Kiedy omówiliśmy już temat ważności posiadania odpowiedniej fryzury przy walce z zakolami, to możemy przejść do części poświęconej przywracania włosów.
Chociaż poniższe sposoby na zakola będą opowiadały przede wszystkim o zoptymalizowaniu porostów włosów, to temat ten jest bezpośrednio powiązany z omawianym w tym wpisie problemem.
Poniższa część pochodzi z wpisu "Jak przyśpieszyć porost włosów?", w którym znajdziesz więcej informacji na temat tego, w jaki sposób odpowiednio dbać o włosy, aby zapewnić ich zdrowy wygląd oraz zoptymalizować proces rośnięcia.
Sposoby na Zakola u Dziewczyn i Mężczyzn:
- Unikaj restrykcyjnych diet
- Dostarczaj więcej białka
- Zadbaj o odpowiedni poziom mikroelementów
- Wprowadź odpowiednią suplementację
- Stosuj produkty zawierające kofeinę
- Keratynę też warto rozważyć
1. Unikaj restrykcyjnych diet
Według informacji udostępnionych przez Dr Lindsey Bordone (Dermatolog z columbiadoctors) via Healthline.com, nie mamy wpływu na wszystkie aspekty, które wpływają na szybkość zapuszczania włosów (patrz. "Jak szybko rosną włosy na głowie?"), ale wciąż możemy zrobić parę rzeczy, aby ten proces poprawić.
Jedną z pierwszych rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę w trakcie planowania strategii na szybszy porost włosów jest unikanie restrykcyjnych diet, które polegają na wprowadzaniu organizmu w duży deficyt kaloryczny.
Dostarczanie organizmowi mniejszej ilości kalorii, niż potrzebuje on do utrzymywania obecnej masy ciała, może przyczynić się do dostarczania mu mniejszej ilości składników odżywczych, które mają wpływ na włosy.
Jeżeli nie wiesz, ile kalorii masz spożywać, to możesz wykorzystać dokładny kalkulator kalorii do wyznaczenia tej wartości, a następnie Juicify.app do kontrolowania spożywanych produktów i monitorowania metabolizmu.
Doktor zwraca również uwagę na to, że nawet duże zmiany nawyków żywieniowych nie muszą oznaczać wielkiego progresu w interesującym nas obszarze, ponieważ szybszy porost włosów nie jest dla naszego organizmu priorytetem wynikającym z ewolucji oraz chęci jego zapewnienia nam niezbędnych funkcji do przetrwania.
2. Dostarczaj więcej białka
Białko to niezbędny dla naszego organizmu makroskładnik, który znajduje również swoje powołanie przy temacie przyśpieszania porostu włosów.
Na temat białka możesz znaleźć osobny wpis, w którym dokładnie są poruszone odpowiednie proporcję na redukcję, budowanie masy mięśniowej oraz (co nas przede wszystkim powinno interesować) dla zdrowia - ile gram białka dziennie?
Dodatkowo Dr Lindsey Bordone oprócz tego, że potwierdza wpływ białka na proces zapuszczania włosów, to rekomenduje nam podaż na poziomie "50g dziennie lub nawet więcej", co znajduje potwierdzenie we wcześniej wspomnianym wpisie oraz zaleceniach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.
Warto również nadmienić, że chociaż białko powszechnie jest uważane za czynnik, który może niszczyć nerki, to istnieją badania, które sprawdzały dawki nawet na poziomie 5g/kg masy ciała/dziennie i nie potwierdzały tych plotek.
Oczywiście jak we wszystkim warto znaleźć balans, ale jeżeli jesteś zdrowy i dodatkowo zdarza Ci się wykonywać dodatkową aktywność fizyczną, to nie powinieneś obawiać się białka na poziomie +/- 2g/kg masy ciała/dziennie.
3. Zadbaj o odpowiedni poziom mikroelementów
W diecie skierowanej na przyśpieszenie zapuszczania włosów warto zadbać nie tylko o to, żeby nie być w deficycie kalorycznym i spożywać odpowiednią ilość białka, ale również o jakość spożywanej produktów (bogate w mikroelementy).
Mikroelementy, o które warto zadbać w pierwszej kolejności:
- Cynk
- Żelazo
- Biotyna
- Witamin D
- Witamina C
- Witamina E
- Omega-3 i Omega-6
Jedno z badań wykazało, że dodatkowe spożywanie omegi 3 i omegi 6 może mieć pozytywny wpływ na problemy z wypadaniem włosów (1).
Inny eksperyment sugeruje, że brak odpowiedniego poziomu żelaza może przekładać się na pogłębienie problemów z wypadaniem włosów (1).
Istnieją również badanie kliniczne, które sugerują, że spożywanie biotyny może przełożyć się na poprawę kondycji włosów oraz paznokci, ale trzeba brać pod uwagę, że jej działanie jest ograniczone, więc nie sprawi cudów (1).
Użyteczność pozostałych mikroelementów wynika z ich funkcji.
Biorąc pod uwagę, że mniej więcej wiemy, na które mikroelementy warto zwrócić szczególną uwagę przy zapuszczaniu włosów, warto rozważyć rozpoczęcie suplementacji produktem, który będzie je zawierał w swoim składzie.
4. Wprowadź odpowiednią suplementację
Oprócz odpowiedniej diety, możemy wspomóc się suplementacją, która wcale nie musi oznaczać spożywania produktów, które mają za zadanie "tylko" doprowadzić naszemu organizmowi odpowiednich mikroelementów, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć z codziennego jadłospisu, ale również substancje, które wykazują bezpośredni, pozytywny wpływ na łysienie i tempo rośnięcia włosów.
Wśród wielu produktów warto przede wszystkim wymienić:
- Rosemary oil
- Peppermint oil
- Pumpkin Seed oil
4.1. Pumpkin Seed Oil
W 2014 roku zostało opublikowane badanie "Effect of Pumpkin Seed Oil on Hair Growth in Men with Androgenetic Alopecia: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial" autorstwa: Young Hye Cho, Sang Yeoup Lee, Dong Wook Jeong, Eun Jung Choi, Yun Jin Kim, Jeong Gyu Lee, Yu Hyeon Yi i Hyeong Soo Cha (1).
Głównym założeniem eksperymentu było sprawdzenie wpływu oleju z pestek dyni na Androgenetic alopecia (AGA), który jest głównym winowajcą utraty włosów u mężczyzn, ponieważ dotyka nawet 70% społeczeństwa (zwłaszcza 50< lat).
Wyniki badania oraz zdjęcia przed cały procesem (po lewo) oraz po odbyciu 24-tygodniowego "leczenia" (po prawo), poprzez stosowanie 400mg oleju z pestki dyni/dziennie (w postaci tabletki), prezentują się następująco:
4.2. Peppermint oil
W kolejnym eksperymencie, który również odbył się w 2014 roku i był zatytułowany "Peppermint Oil Promotes Hair Growth without Toxic Signs" i prowadzonym przez: Ji Young, Min Ah Park i Young Chul Kim, został sprawdzony wpływ "naturalnych" sposobów na problemy z łysieniem (1).
Badacze wykorzystali w tym celu myszy, które został podzielone na grupy, gdzie każda z nich otrzymywała inny środek. Cały proces trwał 4 tygodnie i zakładał podaż na poziomie 100 μl/dziennie przez 6 dni w tygodniu.
Środki zastosowane w eksperymencie:
- Saline (SA)
- Jojoba oil (JO)
- 3% Minoxidil (MXD)
- 3% Peppermint oil (PEO, diluted in jojoba oil)
Środki nieprzetłumaczone ze względu na to, że prościej je znaleźć w składzie produktu na szybszy porost włosów w języku angielskim.
Od 2 tygodnia grupie PEO znacznie szybciej zaczęła odrastać owłosienie niż miało to miejsce w SA i JO. Od 3 tygodnia PEO wykazywało dużo lepszy przyrost owłosienia niż SA i JO, a nawet większy niż MXD. W 4 tygodniu PEO wykazało przyrost owłosienia na poziomie 92%, a MXD w okolicach 55%.
4.3. Rosemary oil
Następnie mamy badanie, którego celem jest sprawdzenie wpływu Rosemary oil (olejek rozmarynowy) na włosy na tle dobrze nam znanego Minoxidil 2% (1).
Eksperyment był prowadzony pod przewodnictwem: Yunes Panahi, Mohsen Taghizadeh, Eisa Tahmasbpour Marzony, Amirhossein Sahebkar i trwał przez okres 6 miesięcy, w trakcie których uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy i na tej podstawie korzystali z Minoxidilu lub olejku rozmarynowego.
W trakcie kontrolnego testu po 3 miesiącach oraz 6 miesiącach, badacze nie wykryli znaczących różnic pomiędzy grupami stosującymi odmienne metody.
5. Stosuj produkty zawierające kofeinę
Chociaż kofeina kojarzy nam się przede wszystkim z porannym zastrzykiem energii, to badania sugerują nam, że korzystanie z produktów, które mają ją w składzie, może pozytywnie wpływać na kondycję włosów oraz ich większy i szybszy porost.
Wpływ produktów z kofeiną na włosy:
- Poprawia porost włosów
- Powoduje miększe i lśniące włosy
- Zmniejsza naturalnie "wybarwianie" włosów
Badania wpływu kofeiny na szybkość porostu włosów (1, 2, 3, 4).
Produkt zawierający | Najtańsze sklepy |
---|---|
Kofeina | Klik |
6. Keratynę też warto rozważyć
Keratyna występuje praktycznie w każdej reklamie produktów do włosów, ale tak na prawdę nie ma aż tak licznej grupy badań, sprawdzających jej efekty.
W 2014 roku zostało opublikowany eksperyment pod przewodnictwem: Christina Beer, Simon Wood i Robert H. Veghte, który był zatytułowany: "A Clinical Trial to Investigate the Effect of Cynatine HNS on Hair and Nail Parameters" (1).
Badacze sprawdzali przez 90 dni wpływ Keratyny (Cynatine HNS) na włosy i paznokcie, w porównaniu do osób, które otrzymywały placebo.
Wyniki badania sugerują, że produkt ten może poprawić kondycję włosów, osiągając coraz lepsze wyniki aż do 90 dnia eksperymentu (zakończenia).
Produkt zawierający | Najtańsze sklepy |
---|---|
Keratyna | Klik |