Nadeszła jesień, więc czas na zapuszczanie włosów!
Jednak zanim się za to weźmiesz, warto byłoby dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, aby móc zoptymalizować cały proces oraz w łatwy sposób przetrwać do momentu, w którym uzyskasz fryzurę o oczekiwanej długości.
Dlatego w tym wpisie powiemy sobie, jak szybko możesz zapuścić włosy, poruszymy naukowe sposoby na przyśpieszenie tego procesu oraz omówimy poszczególne etapy, dobierając fryzury, które pozwolą Ci komfortowo przejść przez cały proces.
Warto również podkreślić to, że chociaż wpis ten będzie podparty męskimi przykładami, to wszystkie w nim zawarte wskazówki będą również działać u kobiet, ponieważ mamy podobne organizmy, więc potrzebujemy tych samych rzeczy.
Ze względu na to, że omówienie całego tematu trochę nam zajmie, polecam Ci zaparzyć pyszną kawę i przygotować się na długą lekturę, po której będziesz wiedzieć praktycznie wszystko, co jest przydatne przy zapuszczaniu włosów.
Jak szybko rosną włosy na głowie?
Według danych udostępnionych przez The American Academy of Dermatology, włosy ludzkie rosną mniej więcej 0.5 cala w trakcie miesiąca, co daje nam wynik na poziomie około 1.27 cm na przestrzeni 30 dni.
Jednak jest to tylko statystyka, która sugeruje nam, jakiego wyniku możemy się spodziewać, ale w rzeczywistości jest to oczywiście sprawa indywidualna.
Na to jak szybko rosną włosy wpływają następujące czynniki:
- Wiek
- Dieta
- Genetyka
- Rodzaj włosów
- Kondycję włosów
- Ogólne zdrowie organizmu
Dlatego jednym z pierwszym aspektów, do których musimy się odnieść, jeżeli chcemy szybko zapuścić włosy, jest zadbanie o odpowiednią dietę.
Jak przyśpieszyć zapuszczanie włosów?
Badania sugerują nam, że chociaż nie jesteśmy w stanie przyśpieszyć procesu zapuszczania włosów powyżej pewnego poziomu, to jesteśmy w stanie zrobić kilka rzeczy, aby ten proces zmaksymalizować i tym samym osiągać lepsze rezultaty, niż gdybyśmy pozostawili ten proces samemu sobie.
Jak przyśpieszyć zapuszczanie włosów:
- Unikaj restrykcyjnych diet
- Dostarczaj więcej białka
- Zadbaj o odpowiedni poziom mikroelementów
- Wprowadź odpowiednią suplementację
- Stosuj produkty zawierające kofeinę
- Keratynę też warto rozważyć
1. Unikaj restrykcyjnych diet
Według informacji udostępnionych przez Dr Lindsey Bordone (Dermatolog z columbiadoctors) via Healthline.com, nie mamy wpływu na wszystkie aspekty, które wpływają na szybkość zapuszczania włosów (patrz. „Jak szybko rosną włosy na głowie?”), ale wciąż możemy zrobić parę rzeczy, aby ten proces poprawić.
Jedną z pierwszych rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę w trakcie planowania strategii na szybszy porost włosów jest unikanie restrykcyjnych diet, które polegają na wprowadzaniu organizmu w duży deficyt kaloryczny.
Dostarczanie organizmowi mniejszej ilości kalorii, niż potrzebuje on do utrzymywania obecnej masy ciała, może przyczynić się do dostarczania mu mniejszej ilości składników odżywczych, które mają wpływ na włosy.
Jeżeli nie wiesz, ile kalorii masz spożywać, to możesz wykorzystać dokładny kalkulator kalorii do wyznaczenia tej wartości, a następnie Juicify.app do kontrolowania spożywanych produktów i monitorowania metabolizmu.
Doktor zwraca również uwagę na to, że nawet duże zmiany nawyków żywieniowych nie muszą oznaczać wielkiego progresu w interesującym nas obszarze, ponieważ szybszy porost włosów nie jest dla naszego organizmu priorytetem wynikającym z ewolucji oraz chęci jego zapewnienia nam niezbędnych funkcji do przetrwania.
2. Dostarczaj więcej białka
Białko to niezbędny dla naszego organizmu makroskładnik, który znajduje również swoje powołanie przy temacie przyśpieszania porostu włosów.
Na temat białka możesz znaleźć osobny wpis, w którym dokładnie są poruszone odpowiednie proporcję na redukcję, budowanie masy mięśniowej oraz (co nas przede wszystkim powinno interesować) dla zdrowia – ile gram białka dziennie?
Dodatkowo Dr Lindsey Bordone oprócz tego, że potwierdza wpływ białka na proces zapuszczania włosów, to rekomenduje nam podaż na poziomie „50g dziennie lub nawet więcej”, co znajduje potwierdzenie we wcześniej wspomnianym wpisie oraz zaleceniach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.
Warto również nadmienić, że chociaż białko powszechnie jest uważane za czynnik, który może niszczyć nerki, to istnieją badania, które sprawdzały dawki nawet na poziomie 5g/kg masy ciała/dziennie i nie potwierdzały tych plotek.
Oczywiście jak we wszystkim warto znaleźć balans, ale jeżeli jesteś zdrowy i dodatkowo zdarza Ci się wykonywać dodatkową aktywność fizyczną, to nie powinieneś obawiać się białka na poziomie +/- 2g/kg masy ciała/dziennie.
Kiedy zaczniesz notować swoje kalorie, to szybko zauważysz, ze białko nie jest takie proste do pozyskania. Jednak jest na to sposób, który polega na stosowaniu odżywki białkowej. Z góry polecam się w nią zaopatrzyć. Jeżeli nie jesteś pewny, czy jest ona bezpieczna, to polecam ten post „Czy odżywka białkowa jest zdrowa? Jak ją stosować i dawkować?„.
Polecane produkty | Najtańsze sklepy |
---|---|
Białko | Klik |
3. Zadbaj o odpowiedni poziom mikroelementów
W diecie skierowanej na przyśpieszenie zapuszczania włosów warto zadbać nie tylko o to, żeby nie być w deficycie kalorycznym i spożywać odpowiednią ilość białka, ale również o jakość spożywanej produktów (bogate w mikroelementy).
Mikroelementy, o które warto zadbać w pierwszej kolejności:
- Cynk
- Żelazo
- Biotyna
- Witamin D
- Witamina C
- Witamina E
- Omega-3 i Omega-6
Jedno z badań wykazało, że dodatkowe spożywanie omegi 3 i omegi 6 może mieć pozytywny wpływ na problemy z wypadaniem włosów (1).
Polecane produkty | Najtańsze sklepy |
---|---|
Omega 3 | Klik |
Inny eksperyment sugeruje, że brak odpowiedniego poziomu żelaza może przekładać się na pogłębienie problemów z wypadaniem włosów (1).
Istnieją również badanie kliniczne, które sugerują, że spożywanie biotyny może przełożyć się na poprawę kondycji włosów oraz paznokci, ale trzeba brać pod uwagę, że jej działanie jest ograniczone, więc nie sprawi cudów (1).
Użyteczność pozostałych mikroelementów wynika z ich funkcji.
Biorąc pod uwagę, że mniej więcej wiemy, na które mikroelementy warto zwrócić szczególną uwagę przy zapuszczaniu włosów, warto rozważyć rozpoczęcie suplementacji produktem, który będzie je zawierał w swoim składzie.
4. Wprowadź odpowiednią suplementację
Oprócz odpowiedniej diety, możemy wspomóc się suplementacją, która wcale nie musi oznaczać spożywania produktów, które mają za zadanie "tylko" doprowadzić naszemu organizmowi odpowiednich mikroelementów, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć z codziennego jadłospisu, ale również substancje, które wykazują bezpośredni, pozytywny wpływ na łysienie i tempo rośnięcia włosów.
Wśród wielu produktów warto przede wszystkim wymienić:
- Rosemary oil
- Peppermint oil
- Pumpkin Seed oil
4.1. Pumpkin Seed Oil
W 2014 roku zostało opublikowane badanie "Effect of Pumpkin Seed Oil on Hair Growth in Men with Androgenetic Alopecia: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial" autorstwa: Young Hye Cho, Sang Yeoup Lee, Dong Wook Jeong, Eun Jung Choi, Yun Jin Kim, Jeong Gyu Lee, Yu Hyeon Yi i Hyeong Soo Cha (1).
Głównym założeniem eksperymentu było sprawdzenie wpływu oleju z pestek dyni na Androgenetic alopecia (AGA), który jest głównym winowajcą utraty włosów u mężczyzn, ponieważ dotyka nawet 70% społeczeństwa (zwłaszcza 50< lat).
Wyniki badania oraz zdjęcia przed cały procesem (po lewo) oraz po odbyciu 24-tygodniowego "leczenia" (po prawo), poprzez stosowanie 400mg oleju z pestki dyni/dziennie (w postaci tabletki), prezentują się następująco:
4.2. Peppermint oil
W kolejnym eksperymencie, który również odbył się w 2014 roku i był zatytułowany "Peppermint Oil Promotes Hair Growth without Toxic Signs" i prowadzonym przez: Ji Young, Min Ah Park i Young Chul Kim, został sprawdzony wpływ "naturalnych" sposobów na problemy z łysieniem (1).
Badacze wykorzystali w tym celu myszy, które został podzielone na grupy, gdzie każda z nich otrzymywała inny środek. Cały proces trwał 4 tygodnie i zakładał podaż na poziomie 100 μl/dziennie przez 6 dni w tygodniu.
Środki zastosowane w eksperymencie:
- Saline (SA)
- Jojoba oil (JO)
- 3% Minoxidil (MXD)
- 3% Peppermint oil (PEO, diluted in jojoba oil)
Środki nieprzetłumaczone ze względu na to, że prościej je znaleźć w składzie produktu na szybszy porost włosów w języku angielskim.
Od 2 tygodnia grupie PEO znacznie szybciej zaczęła odrastać owłosienie niż miało to miejsce w SA i JO. Od 3 tygodnia PEO wykazywało dużo lepszy przyrost owłosienia niż SA i JO, a nawet większy niż MXD. W 4 tygodniu PEO wykazało przyrost owłosienia na poziomie 92%, a MXD w okolicach 55%.
4.3. Rosemary oil
Następnie mamy badanie, którego celem jest sprawdzenie wpływu Rosemary oil (olejek rozmarynowy) na włosy na tle dobrze nam znanego Minoxidil 2% (1).
Eksperyment był prowadzony pod przewodnictwem: Yunes Panahi, Mohsen Taghizadeh, Eisa Tahmasbpour Marzony, Amirhossein Sahebkar i trwał przez okres 6 miesięcy, w trakcie których uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy i na tej podstawie korzystali z Minoxidilu lub olejku rozmarynowego.
W trakcie kontrolnego testu po 3 miesiącach oraz 6 miesiącach, badacze nie wykryli znaczących różnic pomiędzy grupami stosującymi odmienne metody.
5. Stosuj produkty zawierające kofeinę
Chociaż kofeina kojarzy nam się przede wszystkim z porannym zastrzykiem energii, to badania sugerują nam, że korzystanie z produktów, które mają ją w składzie, może pozytywnie wpływać na kondycję włosów oraz ich większy i szybszy porost.
Wpływ produktów z kofeiną na włosy:
- Poprawia porost włosów
- Powoduje miększe i lśniące włosy
- Zmniejsza naturalnie "wybarwianie" włosów
Badania wpływu kofeiny na szybkość porostu włosów (1, 2, 3, 4).
Produkt zawierający | Najtańsze sklepy |
---|---|
Kofeina | Klik |
6. Keratynę też warto rozważyć
Keratyna występuje praktycznie w każdej reklamie produktów do włosów, ale tak na prawdę nie ma aż tak licznej grupy badań, sprawdzających jej efekty.
W 2014 roku zostało opublikowany eksperyment pod przewodnictwem: Christina Beer, Simon Wood i Robert H. Veghte, który był zatytułowany: "A Clinical Trial to Investigate the Effect of Cynatine HNS on Hair and Nail Parameters" (1).
Badacze sprawdzali przez 90 dni wpływ Keratyny (Cynatine HNS) na włosy i paznokcie, w porównaniu do osób, które otrzymywały placebo.
Wyniki badania sugerują, że produkt ten może poprawić kondycję włosów, osiągając coraz lepsze wyniki aż do 90 dnia eksperymentu (zakończenia).
Produkt zawierający | Najtańsze sklepy |
---|---|
Keratyna | Klik |
Jak przetrwać zapuszczanie włosów z krótkich?
Zapuszczanie włosów to proces, który z czasem staje się coraz cięższym do wytrzymania, dlatego warto od początku mieć dobrą taktykę, która powinna zakładała dobieranie takich fryzur, które pozwolą twoim włosom na rośnięcie, bez negatywnego wpływu na wygląd i komfort życia.
Ze względu na to, że powyższe cechy oznaczają dla kogoś coś innego, tak samo jak dla każdego może oznaczać coś innego „zapuszczanie włosów”, poniżej znajdziesz wpisy, w których znajdziesz propozycję fryzur bazując na poszczególnych etapach.
- Męskie krótkie fryzury
- Męskie średniej długości fryzury
- Męskie długie fryzury
- Katalog modnych męskich fryzur
Ja tym czasem zaproponuję Ci pozycję, które moim zdaniem są najbardziej uniwersalne, więc powinny podpasować większości.
Etapy zapuszczania włosów:
- Etap krótkie włosy
- Etap średniej długości włosy
- Etap długie włosy
- Uzyskanie oczekiwanej długości
1. Zapuszczanie włosów – Etap krótkie włosy
W pierwszym etapie warto dążyć do osiągnięci fryzury w stylu Quiff, która jest na tyle uniwersalna, że pasuje praktycznie każdemu.
Dodatkowo dobre cięcie w stylu Quiff pozwala na dowolne układanie włosów, dzięki czemu sprawdzi się świetnie dla osób, które preferują propozycję w stylu „messy” oraz tych, którzy na co dzień wolą pozostać przy klasyce.
Krótkie włosy nie potrzebują dużej pomocy w utrzymywaniu oczekiwanego kształtu, więc tak naprawdę możemy je układać na dowolny, preferowany produkt.
W przypadku klasycznego ułożenia praktycznie dla każdego najlepsza będzie pasta matowa lub glinka, ale Ci którzy chcą wprowadzić więcej nieładu do swojego wyglądu, mogą pokusić się o stosowanie pudrów, które zwiększą objętość.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku prestylerów, które na tym etapie nie są jeszcze niezbędne, ale warto jest je stosować w celu dostarczenia włosom dodatkowych składników oraz posiadania lepszej kontroli nad fryzurą.
Chcące osiągnąć klasyczny wygląd powinny spoglądać w stronę klasycznych prestylerów, a miłośnicy „messy” powinny wybierać prestyler z solą morską.
2. Zapuszczanie włosów – Etap średniej długości włosy
Następny etap jest już bardziej skomplikowany, ponieważ włosy nadal nie są za długie, ale na tyle długie, aby móc cokolwiek z nimi zrobić.
W tym momencie warto nie tylko zwrócić uwagę na wybranie fryzury, która nie będzie zmuszała nas do zmniejszenia długości włosów, ale również będzie pasować do naszego kształtu twarzy, maskując jej niedoskonałości.
Na temat wyznaczania kształtu twarzy oraz wybierania odpowiedniej dla niej fryzury napisałem osobny wpis, który znajdziesz tutaj – Jaki określić kształt twarzy?
W moim odczuciu najbardziej naturalną propozycją fryzury, która będzie kontynuacją dla wspomnianego we wcześniejszym etapie Quiffa i jednocześnie na tyle uniwersalną, żeby móc ją polecić w ciemno, jest Pompadour, który może być układany w taki sposób, aby komponować się z naszym kształtem twarzy.
Na tym etapie warto już zdecydować się na korzystanie z dobrych kosmetyków (chwyt średni+), które w zależności od stylu naszej fryzury, będą oznaczać glinkę, pastę matową lub pomadę woskową oraz wykorzystywanie prestylera.
Polecane kosmetyki | Najtańsze sklepy |
---|---|
Prestyler | Klik |
Pasta matowa lub glinka lub wosk | Klik lub Klik lub Klik |
3. Zapuszczanie włosów – Etap długie włosy
Jeżeli nadal nie osiągnąłeś długości potrzebnej do uzyskania oczekiwanej fryzury, to zaczynasz wchodzić w etap długich włosów, które praktycznie zawsze oznaczają zaczes w tył lub ewentualnie zaczes w bok (raczej dla młodszych osób).
Slick back, jak się również mawia na wspomnianą propozycję, może zakładać wycieniowane lub zapuszczone boki, co oczywiście będzie podyktowane finalną fryzurą oraz kształtem twarzy, o którym rozmawialiśmy w wcześniejszym etapie.
W większości przypadków propozycja z wygolonymi bokami będzie preferowana.
Jednak warto pamiętać o tym, że nawet, kiedy chcemy zapuszczać boki, to dobry fryzjer jest w stanie je obciąć w taki sposób, aby nadać im cieniowanie, ale nie wpływać negatywnie na ogólną długość – więc nie pomijaj wizyt u barbera!
Na tym etapie możemy pozostać na wcześniej wspomnianych kosmetykach, które w zależności od propozycji będą oznaczać prestyler oraz glinkę, pastę matować lub pomadę woskową (preferowaną dla slick backów).
Jeżeli masz problemy z utrzymywaniem się fryzury, to prawdopodobnie wynika to z nie używania prestylera, korzystanie z kosmetyku o zbyt słabym chwycie lub wzmożonym poceniu się głowy, gdzie zbawieniem okaże się pomada woskowa.
4. Zapuszczanie włosów – Etap docelowa fryzura
Gratuluje, przetrwałeś trudny proces zapuszczania włosów i osiągnąłeś swoją wymarzoną fryzurę.
To co, zaczynamy od nowa? 🙂