Jak długo nikotyna pozostaje w Twoim ciele po rzuceniu palenia? Sprawdź, jak szybko oczyszcza się Twój organizm

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Just My Mind
nikotyna w organizmie po rzuceniu palenia

Na świecie jest obecnie ponad miliard palaczy. Wszyscy ryzykują swoim zdrowiem, a nawet życiem, trwając w nałogu palenia  papierosów, cygar czy fajek wodnych. Szkodliwe działanie nikotyny nie ogranicza się do wzrostu ryzyka zachorowania na raka płuc, krtani czy gardła, ale chorobotwórcze skutki mogą dotknąć także serce, gospodarkę hormonalną i układ pokarmowy. Jak długo nikotyna utrzymuje się w organizmie? Czy można szybko oczyścić ciało z tej szkodliwej substancji?

Według różnych źródeł, zwyczaj palenia cygar i fajek upowszechnił się w Europie w XVII wieku. Jedni twierdzili wtedy, że palenie pomaga im w codziennym życiu, gdyż sprzyja koncentracji, działa relaksująco i rozluźniająco oraz wzmacnia metabolizm. Sceptycy zwracali uwagę na szkodliwość palenia i uzależniający nawyk. Świadomość negatywnych skutków palenia nie powstrzymuje jednak ludzi przed wpadaniem w nałóg. Niektóre badania dowodzą, że z nałogu nikotynowego równie trudno wyjść, co z uzależnienia od heroiny.

Jak długo organizm oczyszcza się z nikotyny

Na początku XIX wieku lekarz Wilhelm Heinrich Posselt i chemik Wilhelm Heinrich Posselt wydzielili z tytoniu nikotynę i uznali ją za truciznę, ale dopiero w XX wieku pojawiły się badania wskazujące nikotynę jako przyczynę wielu chorób serca i płuc. Osoby, które palą dużo i regularnie uzależniają swoje ciało od nikotyny, a skutki jej odstawienia mogą być bardzo bolesne. Według badań, nie tylko palacze nałogowi mają trudności w rzucaniu palenia. Problem dotyczy także osób palących okazjonalnie.

Według najnowszych badań, już po kilku sekundach od zaciągnięcia się dymem papierosowym dochodzi do pobudzenia układu nerwowego i wydzielenia neuroprzekaźników: noradrenaliny, serotoniny i dopaminy. Nikotyna działa szkodliwie na organizm: przyspiesza pracę serca, podnosi ciśnienie krwi, zwiększa częstość oddechów, zmniejsza dopływ krwi do komórek oraz stanowi czynnik ryzyka chorób serca i nowotworów. Nikotynę można wykryć w krwi, ślinie i włosach, ale największe stężenie jest w moczu.

Zatrucie nikotyną jak długo trwa

Wystarczy siedem sekund, aby nikotyna zaczęła działać na centralny układ nerwowy i przyczyniła się do wzmożonego wydzielania adrenaliny. Ok. 90 proc. nikotyny jest szybko metabolizowana przez wątrobę, a następnie usuwana z organizmu za pośrednictwem nerek. Reszta pozostaje w organizmie przez kolejne 6-8 godzin po paleniu. Po wypaleniu dziesięciu papierosów nikotyna znika z organizmu dopiero po kilku dniach. Ale jak długo utrzymuje się zatrucie nikotyną?

Wszystko zależy od tego, jak dużo papierosów palisz każdego dnia. Im więcej, tym większa ilość nikotyny. Jeden papieros zawiera średnio 1 mg nikotyny. Tyle właśnie trafia do organizmu. Osoby, które palą paczkę dziennie lub więcej muszą się liczyć z tym, że ślad nikotyny pozostanie w ich organizmie nawet przez 30 dni od chwili rzucenia palenia. Jak długo utrzymuje się zatrucie nikotyną? Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Birmingham ustalili, że palący 65-latek potrzebuje osiem lat, by zregenerować ciało do stanu organizmu osoby niepalącej.

Jak długo nikotyna jest we krwi?

W jednym papierosie znajduje się zwykle 0,8-1 g liści tytoniu, z czego 2 proc. stanowi czysta nikotyna (odpowiada to 6-11 mg substancji). Do organizmu palacza przenika ok. 1-3 mg nikotyny. Jej największe stężenie we krwi obserwuje się w momencie gaszenia papierosa, gdy wynosi 20-30 ng/ml. Jak długo nikotyna utrzymuje się we krwi? Na takim wysokim poziomie utrzymuje się przez dziesięć minut, po czym jej poziom zaczyna spadać. Po 1-2 godzinach nikotyna jest usuwana z organizmu.

Jak długo organizm oczyszcza się z nikotyny

Jednak nikotyna może szybciej zostać wyeliminowana z organizmu. Niektórzy doradzają picie dużej ilości wody mineralnej, a inni spędzanie czasu na ćwiczeniach, najlepiej na świeżym powietrzu. Spotkaliśmy się z poglądem, że oczyszczanie komórek z nikotyny może przyspieszyć mikstura, która jest stosowana w piekarniach i cukierniach, jest dodatkiem proszku do pieczenia, a także naturalnych kosmetyków. Ważne jednak, żeby była pochodzenia naturalnego, gdyż wyłącznie taka będzie miała właściwości oczyszczające i detoksykacyjne.

Aby samodzielnie zrobić miksturę, trzeba zaopatrzyć się w dwuwinian potasu nazywany również Cream of Tartar, tartarus lub kwaśnym winianem. To produkt uboczny pozyskiwany w procesie produkcji wina. Oprócz dwuwinianu trzeba zaopatrzyć się w sok pomarańczowy. Te dwa produkty mieszamy ze sobą (na szklankę soku łyżka stołowa winianu), a następnie wypijamy przed snem. Skumulowana przez noc nikotyna zostanie rano wydalona z organizmu. Podobno dzięki przyjmowaniu mikstury palacz rzucający nałóg będzie każdego dnia odczuwać coraz mniejszy głód nikotynowy. Naturalna kuracja może trwać nawet miesiąc.

Objawy odstawienia nikotyny jak długo

Po zaprzestaniu palenia papierosów mogą pojawić się takie objawy, jak bóle i zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, wahania ciśnienia tętniczego, zmiany apetytu (ochota na słodycze). Mogą również wystąpić objawy depresyjne i lękowe, chwiejność emocjonalna, rozdrażnienie, nadmierne zmęczenie przy codziennych zajęciach czy nadmierna senność w ciągu dnia.

Objawy odstawienia zwykle nasilają się po 1-3 dniach, a później zmniejszają w ciągu 3-4 tygodni. Po tym czasie organizm wydalił większość nikotyny, a skutki odstawienia są głównie psychiczne. Objawy takie mogą się utrzymywać do kilku tygodni, a u niektórych osób nawet do kilku miesięcy po zaprzestaniu palenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *