Bieganie dla początkujących – czyli jak zacząć regularnie biegać?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Trening
Bieganie dla początkujących

Regularna aktywność fizyczna ma wpływ nie tylko na nasze ciało, lecz także na umysł. Już od dawna wiadomo, że połączenie sportu ze zdrową dietą szybko daje pożądane efekty. Dzięki temu zrzucimy nadprogramowe kilogramy i zadbamy o lepszą kondycję organizmu. Osoby początkujące nie zawsze wiedzą, od czego zacząć, aby się nie zniechęcić do biegania. Z pewnością początki nie są łatwe, jednak z czasem pokochamy ten sport i cały czas będziemy osiągać lepsze wyniki. Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem? Dlaczego obuwie jest tak ważne dla biegaczy? Jak zaplanować ten proces?

Rozgrzewka przed treningiem

Oczywiście na samym początku trzeba zadbać o to, aby dobrać odpowiednie adidasy. Buty do biegania męskie występują w wielu wersjach, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Teraz przyjrzyjmy się temu, jak się rozgrzać przed treningiem. Potem przejdziemy do obuwia, która jest równie ważne, co rozgrzewka i wygodny strój.

Bieganie dla początkujących bywa sporym wyzwaniem. Bez względu na to, czy dopiero zaczynamy przygodę z joggingiem, czy biegamy już dłuższy czas, musimy pamiętać o rozgrzewce. Jak wykonać rozgrzewkę ciała przed biegiem? Polecana jest rozgrzewka dynamiczna, która daje pożądane efekty. W tej sytuacji zazwyczaj wykonujemy skłony, skrętoskłony, wykroki, wypady, wymachy i wspięcia na palce. Najlepiej wykonać każde z tych ćwiczeń. Postawmy na dziesięć wymachów wyprostowanej nogi do boku, jak też 10 do przodu. Specjaliści polecają, aby wykonywać rozgrzewkę przez ok. 20-30 minut. Możemy rozpocząć od marszu, a następnie przechodzimy do dynamicznych ruchów.

Plan treningowy dla początkujących

Pamiętajmy o tym, że nowo kupione buty męskie Adidas będą świetną motywacją do tego, aby wziąć się za regularne uprawianie sportu. Jak stworzyć plan treningowy dla początkującej osoby? Na początek dobrym rozwiązaniem są 3-4 treningi w ciągu tygodnia. Postarajmy się zaplanować równe odstępy czasu między bieganiem. Oczywiście początkowo wybieramy wolniejszy trucht, a z upływem czasu biegamy nieco szybciej. Tętno podczas biegu nie powinno przekraczać 150-160 uderzeń na minutę. Każdy bieg rozpoczynamy krótką rozgrzewką i kończymy rozciąganiem.

Faktem jest, że bieganie dla początkujących na podstawie planu dopasowujemy do swoich oczekiwań i możliwości. Organizm powinien mieć możliwość przyzwyczajenia się do wysiłku. Łatwiejsze plany treningowe obejmować mogą 20 minut marszu, a następnie bieg przez 20 minut. Gdy jest nam trudno, przeplatajmy marsz z truchtem. Wskazówki uzyskamy od profesjonalnych trenerów, co pozwoli nam łatwiej przygotować nasz plan treningowy. Jest on indywidualny dla każdego sportowca. Tutaj znaczenie ma tryb życia, wiek, płeć, czy też zamierzone efekty i potrzeby biegacza.

Polecane buty do biegania dla początkujących

Buty do biegania dla początkujących muszą być wygodne i odpowiednio dopasowane do stopy. Postawić można na propozycje znanej marki Nike, które idealnie nadają się do biegu. Co jest istotne podczas wyboru? Zwróćmy uwagę na podział obuwia na damskie i męskie. Poza tym, znaczenia ma odpowiedni materiał, rozmiar i styl obuwia. Mężczyźni chętnie sięgają po buty w ciemnych kolorach, przykładowo buty do biegania Nike Męskie Zoomx Invincible Run Flyknit, Nike Męskie Free Run 5.0 Czerń, czy też Nike Męskie Po Asfalcie Downshifter 12.

Jeśli mamy odpowiednie obuwie i wygodny strój, z pewnością chętniej przystąpimy do regularnego biegania.

Artykuł zewnętrzny

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *