Techniki samoobrony dla kobiet, czyli jak skutecznie się bronić

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Ćwiczenia
Samoobrona dla kobiet

Nigdy nie wiadomo, co może cię spotkać, kiedy wychodzisz z domu po zmroku lub wczesnym rankiem. Idąc pustymi ulicami albo podróżując samotnie komunikacją miejską stanowisz łatwy cel. Jako kobieta jesteś w zasadzie na straconej pozycji w ewentualnej konfrontacji z mężczyzną. Jeśli nie umiesz się obronić, ucieczka może być jedynym rozwiązaniem. Ale jeżeli znasz podstawy samoobrony, możesz wyjść z tej opresji cało. Z pewnością pomoże ci w tym zestaw do samoobrony dla dziewczyn.

W starciu z napastnikiem, którym jest mężczyzna, kobieta ze względu na swoje predyspozycje fizyczne i delikatną budowę ciała jest na przegranej pozycji. Ofiary przemocy są zwykle sparaliżowane strachem, co dodatkowo wykorzystuje agresor. Jeśli jednak przygotowałaś się do skrajnej sytuacji, jaką jest napad rabunkowy na ulicy lub próba gwałtu, możesz zastosować swoje umiejętności samoobrony, wezwać pomoc i podjąć ucieczkę. Prawdopodobnie napastnik będzie zaskoczony twoją reakcją.

Samoobrona dla kobiet

Najlepszym sposobem przygotowania do ataku na ulicy jest kurs samoobrony dla kobiet prowadzony przez doświadczonych specjalistów, np. policjantów lub żołnierzy WP. Celem kursów jest uświadomienie kobietom różnych bardzo dynamicznych scenariuszy zagrożeń (np. szamotanina na ulicy) oraz prezentacja technik pozwalających szybko opanować paraliżujący strach oraz błyskawicznie reagować na napaść.

Trening samoobrony nauczy cię automatycznie i prawidłowo reagować na zagrożenie. Ważna jest wiedza z zakresu psychologii samoobrony. Panika obniża szanse na odparcie ataku. Aby złagodzić poczucie paraliżu i przygotować się fizycznie do odparcia ataku, należy dotlenić mózg przez wykonanie kilku głębokich wdechów. Żeby obronić się w sytuacji zagrożenia, potrzebujesz kondycji fizycznej. Ważne jest codzienne dbanie o zdrowie. Pamiętaj, że pomóc w tym może regularne bieganie.

Jak bronić się na ulicy

Walka wręcz to ostatnia rzecz, z jakiej powinno się korzystać. W kontakcie z agresywnym osobnikiem liczą się nie tyle umiejętności techniczne, co psychiczne. Ten kto zachowa zimną krew i jest wytrzymały psychicznie ma większe szanse. Trudno jest przygotować kogoś do starcia, gdyż nie wiadomo jak dana osoba zachowa się pod wpływem stresu. Może znać całą gamę chwytów samoobrony, ale gdy stanie oko w oko z przeciwnikiem uzbrojonym w nóż, często nie będzie w stanie się poruszyć.

Trening powinien nas nauczyć, jak uniknąć ataku. Odpowiednio wczesne zorientowanie się w sytuacji znacząco zwiększa pewność siebie i przygotowanie do właściwej reakcji. Kiedy czujesz, że coś jest nie tak, nie lekceważ tego. Poproś kogoś, żeby cię odprowadził lub towarzyszył. Obecność drugiej osoby będzie dla potencjalnego napastnika odstraszająca. Jeśli nie masz takiej możliwości, staraj się dyskretnie obserwować osobę, która wzbudziła twoje podejrzenia i bądź gotowa do szybkiej i zdecydowanej reakcji.

Kiedy już wiesz, że nie da się uniknąć bezpośredniego starcia i ucieczka nie jest możliwa, krzycz ile sił w płucach. Odstraszyć napastnika może głośny krzyk. Jak podpowiadają trenerzy, najlepiej krzyczeć, że się pali. Według statystyk, jest to najskuteczniejsze wezwanie pomocy okrzykiem. Najlepszą obroną jest atak. Dlatego wykorzystaj moment zaskoczenia przeciwnika i celnie uderzaj w czułe miejsca, które spowodują ból.

Uderzając przeciwnika, wykonuj ciosy rzadziej, ale celniej. Chaotyczne machanie rękami szybko cię zmęczy i nie będziesz mogła się bronić. Unikaj uderzania napastnika pięścią. W pięści znajduje się wiele kości, które łatwo uszkodzić bez odpowiedniego treningu. Zamiast tego próbuj używać części przedramienia (około 7 cm nad nadgarstkiem). W przypadku bezpośredniego kontaktu możesz gryźć i drapać, przez co opóźnisz działania przeciwnika i zyskasz czas, w trakcie którego może nadejść pomoc.

Zestaw samoobrony dla dziewczyn

Zgodnie z prawem, w Polsce nie ma możliwości posiadania przy sobie broni, która służy do obrony w przypadku napadu. Samoobronę umożliwiają inne specjalistyczne akcesoria, które są dostępne dla osób po 18. roku życia. Zestaw samoobrony przeznaczony dla kobiet powinien być kompaktowy, aby zmieścił się w damskiej torebce. Mogą to być gaz pieprzowy, alarm osobisty, broń gazowa czy paralizator.

Wystrzelony ładunek gazu pieprzowego podrażnia drogi oddechowe i oczy napastnika nawet gdy jest on pod wpływem alkoholu i narkotyków. Agresor odruchowo zasłania twarz, gdyż nic nie widzi przez około 20 minut. Najbardziej skuteczny jest gaz pieprzowy w żelu. Pojemniki z gazem pieprzowym mają różne wielkości, pojemności oraz zasięg. Niektóre przypominają przedmioty codziennego użytku (pióro, szminka).

Z kolei paralizatory rażą napastnika prądem o wysokim napięciu i niskim natężeniu, paraliżując jego układ nerwowo-mięśniowy do 15 minut. Przez ten czas osoba atakująca nie będzie w stanie się swobodnie ruszać. Paralizatory są tak samo skuteczne w kontakcie z gołą skórą, jak i przez grube ubranie. Do rażenia na dystansie do siedmiu metrów przeznaczony jest model paralizatora wyrzucający elektrody z ładunkiem elektrycznym.

W razie ataku na ulicy przydać się może alarm osobisty. To małe urządzenie wysyła sygnał dźwiękowy o mocy ponad 100 dB. Alarm uruchamia się po naciśnięciu przycisku lub wyciągnięciu linki zabezpieczającej. Noszenie alarmu przy sobie zaskoczy napastnika, który będzie chciał wyrwać torebkę. Wbudowana dioda LED oświetli obszar ataku po zmroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *